סגור
ח"כ אלי דלל ממפלדת ה ליכוד
ח"כ אלי דלל ממפלגת הליכוד. לעצור ולעשות החקיקה בצורה רחבה (צילום: עמית שאבי)

סדק בקואליציה? ח"כ אלי דלל מהליכוד: "לעצור החקיקה, מו"מ עם עצמנו זאת לא חכמה"

דלל אמר את הדברים בוועידת התאחדות התעשיינים בהשתתפות בכירי המשק. נאומו של שר הכלכלה ניר ברקת הופרע בידי כמה ממתנגדי ההפיכה השלטונית שקרעו לעברו - "בושה". החשב הכללי יהלי רוטנברג אמר כי הוא מדבר בקביעות עם חברות הדירוג הבינ"ל ועם משקיעים בינ"ל: "כולם מצפים שהמערכת תתכנס בהקדם לפתרון בר קיימא"

נאומו של שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת בוועידת התאחדות התעשיינים שמתקיימת היום (ב') בתל אביב הופרע בידי כמה ממתנגדי ההפיכה המשטרית שקראו לעבר מהקהל "בושה".
ברקת התייחס בדבריו למהלכי הקואליציה מהלילה, ל"ריכוך הרפורמה" כי יעשה כל מאמץ למען קירוב הלבבות בעם וקרא לתעשיינים לקרוא גם כן להרגעת היצרים בציבור: "אני מכיר ביכולות המנהיגות של אנשים שיושבים כאן באולם. אנשי עסקים הם אנשים פרגמטיים שמבינים בניהול סיכונים ואני קורא לכם לקרוא לריסון הצדדים. יש נצים בשני הצדדים, מוטב שכל אחד ילך אל השבט שלו וירגיע לאחדו. ישראל", אמר.
בסוף דבריו של ברקת נשמעו מכיוון הקהל עוד קריאות ביקורת על הממשלה שבה הוא חבר האולם הונף דגל הלאום. לפני כן, קרא נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר לקואליציה להשהות את קידום החקיקה עד אחרי פסח בנימוק "שקשה לאחד את העם כאשר כל יום יש כותרות כאלה ואחרות. יש שלטון, הוא חזק ומכוחו לעשות את הצעד הראשון".
יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני שהיה אמור להשתתף בוועידה ולקיים שיחה עם נשיא ההתאחדות, רון תומר ביטל את השתתפותו ברגע האחרון. גורמים בהתאחדות אמרו כי גפני ביטל את השתתפותו בנימוק של אילוצי זמנים.
ח"כ אלי דלל מהליכוד שנשא גם הוא דברים בוועידה אמר: "הגענו למבוי סתום. מו"מ עם עצמנו זאת לא חכמה. יש לעצור ולעשות אותה בצורה נאותה ובהסכמה רחבה. זה מה שאגיד בישיבת הסיעה".
החשב הכללי יהלי רוטנברג אמר כי "בכירי אגף החשכ"ל וגם אני מדברים באופן קבוע עם חברות הדירוג ועם משקיעים בינלאומיים, כולם מצפים שהמערכת תתכנס בהקדם לפתרון בר קיימא כדי שבסופו של דבר הוודאות תחזור להיות גבוהה ומדדי המשילות העולמית לא ייפגעו".
לדבריו "הסנטימנט הנוכחי ומצב הלכידות החברתית בישראל - מטרידים. עם זאת, ויש כאן ממד של אופטימיות, במשך השנים עברנו משברים קשים יותר וקשים פחות. כולנו מודעים ומכירים את הניסיונות להגיע להסכמות רחבות ומקווים שהם יימצאו בהקדם".
תומר הוסיף כי " באים אלי בעלי מפעלים ואומרים לי שהם מתעניינים לפתוח מתקני יצור בחו"ל, לקיים שיתופי פעולה עם האמירויות ועם פורטוגל וזה עושה לי רע - כמעט כמו הפילוג בעם". הוא אמר עוד כי "עד היום הצלחנו לשמור על התעשייה כסוג של מיקרוקוסמוס של דו קיום אבל המשבר משפיע כל עלינו. יש תחושה של התפוררות, זה לא יקרה מחר כי זה תהליך שדורש זמן, אבל קשה לי להישאר אופטימי".
על פי אורי קרן, שותף ומנהל השקעות ראשי במור גמל ופנסיה: "כל אפיקי ההשקעה המקומיים השיאו תשואת חסר למול האפיקים הגלובליים. משברים היו, אבל אנחנו בפספוס אדיר כאן. בנטרול החקיקה, ישראל הייתה יכולה להיות אי של יציבות. עם יחס חוב תוצר נמוך היסטורית, עודף תקציבי, אבטלה נמוכה וצמיחה דרמטית, היינו סופר מוכנים לאירועים שיגיעו. אבל במקום להיות אי של יציבות הפכנו לשק חבטות מסיבות פנימיות. המשבר הזה הוא שונה כי הוא לא מגיע מסיבות חיצוניות אלא פנימיות. הציבור בהחלט מגיב לזה. אנחנו רואים פדניות בקרנות נאמנות כפי שלא ראינו שנים רבות. חלק הולך לחו"ל וחלק להמתנה. היקף היציאה הוא דרמטי. חסכונות ארוכי הטווח, זה הדבר היוצא דופן, מאז 2008 לא ראינו את הציבור פודה כסף בקרנות השתלמות, הפנסיה והגמל. אנחנו רואים תופעה של משיכות של כסף מהאפיקים האלה ,למרות שגלומות בהן הטבות מס דרמטיות, הוא זורק את הטבת המס הצידה, פודה סכומי כסף במכפלות ויכול להפוך לאקספוננציאלי. השוק כן צופה פשרה, אבל האפשרות לכך דועכת. אם התרחיש יהיה חד צדדי וקשה - נהיה צפויים להחמרה דרמטית של התהליכים שהזכרנו.
גם מריאן כהן, יו"ר איגוד ההייטק הביע דאגה עמוקה מהמצב בשווקים: "הדולר נגע הבוקר ב 3.7 וזה לא קרה סתם. כבר לא נכנסים לכאן הרבה דולרים ןהשמיים כבר לא בהירים. יש בכל הקשור לסטארט אפים השמיים קודרים. יש ירידה במספר הסטארט אפים החדשים. אני מביט קדימה ואני מודאג ומוטרד. אנו בתקופה רעה והממשלה צריכה להירתם ליציבות סביבת העבודה. אנו צריכים לדעת שיש לנו שותף גם בימים שבהם השמיים קןדרים".