סגור
הצופים צופים
הצופים. צפוי קיצוץ בתקציב תנועות הנוער הציוניות (צילום: עידו ארז ויינט)

תנועות הנוער הציוניות משלמות את מחיר הכספים הקואליציוניים

משרדי החינוך והאוצר שהעניקו מיליארדים לחינוך החרדי מתקשים למצוא 20 מיליון שקל למניעת הקיצוץ בתקציב תנועות הנוער. תקצוב ארגוני נוער חרדיים שמזוהים עם מפלגות שמתנגדות לשירות צבאי ואזרחי אינו עומד בקריטריון של משרד החינוך

התוספות הקואליציוניות לתקציב ארגוני הנוער המזוהה עם ארגוני נוער חרדיים שעומדות על 63 מיליון שקל גדולות פי ארבעה מהתוספות לתנועות הנוער הציוניות שהיקפו 13 מיליון שקל. הקיצוץ הצפוי בתקציב תנועות הנוער גדול פי שלושה מהקיצוץ בתקציב ארגוני הנוער.
גם הפער הזה נובע מכך שחלק גדול מתקציב ארגוני הנוער הוא כספים קואליציוניים, שלא פגעו בהם. בשבוע האחרון התקיימה שורת פגישות בנושא הקיצוץ של כ־20 מיליון שקל לתנועות הנוער, אך הממשלה, שמזרימה מיליארדים לחינוך החרדי, לא מצאה את הסכום הזה.
תקציב ארגוני הנוער קיים כעשר שנים והקריטריונים לקבלת הכספים דרכו גמישים יותר מאשר של תנועות הנוער. בין ההקלות: ארגונים קטנים יותר, ניתן להשתמש במבנים של מוסדות חינוך, טווח הגילאים רחב יותר והמדריכים יכולים להיות מבוגרים.
תקציב ארגוני הנוער גדל בשנים האחרונות כמעט פי ארבעה מ־31 מיליון שקל ב־2015 ל־113 מיליון שקל ב־2023. לצד ארגונים כלליים כמו נוער מד"א והשומר החדש, 55 מיליון שקל שהם קרוב ל־50% מהתקציב מיועדים לחמישה ארגונים חרדיים, בהם 32 מיליון שקל לתנועת בנות בית יעקב בתיה המקורבת לאגודת ישראל, 11 מיליון שקל לתנועת פרחי הדגל המקורבת לסיעת פרוש באגודת ישראל ו־9.1 מיליון שקל לשני ארגונים של חב"ד - נוער חב"ד וצבאות השם.
ארגוני הנוער יקבלו בעזרת המפלגות החרדיות כספים קואליציוניים בשווי 63 מיליון שקל שלא קוצצו כלל ותנועות הנוער יקבלו רק 13 מיליון שקל. בתקציב הבסיס של תנועות הנוער קוצצו השנה כ־20 מיליון שקל מ־110 מיליון שקל ל־91 מיליון שקל. לעומת זאת בתקציב של ארגוני הנוער קוצצו מיליונים בודדים מ־36 ל־30 מיליון שקל.
על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך מ־2015, "ארגון הילדים והנוער יפעל לחנך ברוח עקרונות מגילת העצמאות: על ארגוני הילדים והנוער לחנך לערכים של התנדבות, עשייה ושירות למען הקהילה, החברה והמדינה". עוד נקבע ש"ארגוני הנוער מחנכים ברוח עקרונות החינוך הבלתי פורמלי לפלורליזם, לסובלנות ולקבלת האחר". הדבר מעורר שאלות קשות על התקצוב לארגונים חרדיים שמזוהים עם מפלגות שמתנגדות לשירות צבאי או אזרחי, לעקרונות מגילת העצמאות ולפלורליזם.
מזכ"ל מועצת תנועות הנוער נפתלי דרעי אומר ש"הקיצוץ בתקציב מועצת תנועת הנוער מעיד על סדרי עדיפויות משובשים, במיוחד כאשר רואים שבישיבות לא נוגעים".
ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "שר החינוך הודיע שהוא מתנגד לקיצוץ המסתמן בתקציב תנועות הנוער ולא יאפשר פגיעה או קיצוץ בתקציב התנועות". עוד נמסר כי "התוספת לארגוני הנוער הינה תוספת קואליציונית ולא משרדית והיא תחול על כל הארגונים הזכאים לתמיכה ולא רק על ארגוני הנוער החרדיים".
ממועצת ארגוני הנוער נמסר בתגובה כי "יש להעצים ולהגדיל את תקציבי החינוך הערכי הבלתי פורמלי בישראל בדגש על ארגוני הנוער, תנועות ויחידות הנוער. מפעל ארגוני הנוער הוקם בשל הדרת תנועות נוער מסוימות ומשום שלא ניתן לגופים חדשים להיכנס למעגל הסגור של תקציבי תנועות הנוער. ארגוני הנוער מפוקחים על ידי משרד החינוך בכפוף לחוזר מנכ"ל והם בית לגופי נוער שצמחו ב־20 השנים האחרונות, כמו גם פעילות חינוך בלתי פורמלי לנוער בחברה החרדית והערבית".