סגור
חניכים מ תנועת הצופים ב יער עופר
חניכים בתנועת הצופים (צילום: אלעד גרשגורן)

ראשי הצופים לסמוטריץ' וקיש: "קיצוץ עשרות מיליונים בתקציב תנועות הנוער - הרסני"

במסגרת התקציב המעודכן ל-2024 יקוצצו 22 מיליון שקל מתנועות הנוער ו-8 מיליון שקל משנות השירות. במכתב ששלחו ראשי הצופים לשרי האוצר והחינוך הם טוענים כי הקיצוץ יגרום לסגירת פעילות בעשרות שבטים, סגירת קומונות שנת שירות, ביטול גרעינים שיועדו לשיקום הדרום והצפון ועוד. "בניית חוסן בקרב בני הנוער היא צו השעה, והקיצוץ לא יאפשר להמשיך בכך"

ראשי הצופים פנו לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר החינוך יואב קיש בדרישה למנוע קיצוץ של 30 מיליון שקל בתקציב תנועות הנוער ושנות השירות.
במכתב ששלחו מזכ"ל הצופים אלעד סנדרוביץ ויו"ר התנועה רז פרל הם כותבים: "נדהמנו לגלות כי בתקציב המוצע לשנת 2024 יש קיצוץ כספי בתמיכת תקנת תנועות הנוער ותקנת שנת השירות בשיעור של כ-20%". תקנת תנועות הנוער הופחתה ב-22 מיליון שקל – ל-88 מיליון שקל, ותקנת שנת השירות הופחתה ב-8 מיליון שקל, כך שבסך הכל מדובר כאמור בקיצוץ של 30 מיליון שקל מתנועות הנוער ושנות השירות.
לדברי השניים, "משמעות הקיצוץ לתנועות הנוער הרסנית. הקיצוץ יגרום לסגירת פעילות בעשרות שבטים, בעיקר בפריפריה ובעוטף ישראל, סגירת קומונות שנת שירות, ביטול גרעינים שיועדו לשיקום הדרום והצפון, פגיעה בתוכניות חינוכיות, ביטול תוכניות חוסן, פגיעה בתוכניות הכנה לצה"ל ועוד. בניית חוסן בקרב בני הנוער וחיזוק בני הנוער בפריפריה החברתית והגיאוגרפית בפרט הינה צו השעה, וקיצוץ שכזה לא יאפשר להמשיך בכך".
עוד הם מזהירים כי "קיצוץ במתנדבי שנת השירות יגרור סגירת קומונות (הפועלות בעיקר בפריפריה). בשנה זו הצורך במתנדבים גדל עשרות מונים ומן הראוי היה להגדיל את תקציב שנות השירות ובוודאי שלא לקצצו. בוגרי תנועות הנוער הם המובילים באחוזי הגיוס לצה"ל, משרתים ביחידות מובחרות ויוצאים לפיקוד וקצונה. פגיעה בהם ובתוכניות ההכנה לצה"ל שמפעילות התנועות בעת הזו יפגע במישרין בחוזקו של צה"ל בשנים הקרובות".
הקיצוץ בתקציב תנועות הנוער ושנות השירות בולט במיוחד בשל העובדה כי הוא מהווה בדיוק 5% מהתוספת המתוכננת בסך 600 מיליון שקל לשכר המורים החרדיים. הוא בולט גם על רקע מאות מיליוני השקלים בכספים הקואליציוניים למטרות זהות יהודית והדתה.
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הקיצוץ נבע מקיצוץ רוחבי שחל על כל משרדי הממשלה. לאור חשיבות נושא תנועות הנוער ובהנחיית השר, משרד החינוך בוחן חלופות להשלמת פערי התקצוב".