סגור
מתוך סרטון חטיפת ה תצפיתניות
מתוך סרטון חטיפת התצפיתניות (צילום: באדיבות מטה משפחות החטופים)

נאזקות, סופגות הקנטות, ומובלות לג'יפ: סרטון חטיפת התצפיתניות, שפרסמו המשפחות | קשה לצפייה

בתיעוד המצמרר נראים המחבלים צועקים על התצפיתניות האזוקות, רגע לפני שנחטפו לרצועת עזה מבסיס נחל עוז ב-7/10. "את כל כך יפה", אמר מחבל לאחת מהן. הסרטון הוא גרסה ערוכה, קצרה ומצונזרת של הקטע המלאמטה משפחות החטופים מפרסם הערב (יום ד') את סרטון החטיפה של התצפיתניות שנחטפו מבסיס נחל עוז, כפי שתועדה ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר. הסרטון הוא גרסה ערוכה, קצרה ומצונזרת של הקטע המלא - והוא מפורסם הערב לאחר אישור הורי התצפיתניות - וכחודש וחצי לאחר שחלק משרי הקבינט המורחב סירבו לצפות בו, כפי שנחשף ב-ynet.
בסרטון נראות נראות חמש התצפיתניות כשהן נאזקות תחילה, ואחד המחבלים קורא לעברן: "יא כלבים, נדרוך עליכם", כשברקע צעקות. "צלם אותן, צלם אותן", אמר אחד המחבלים - כשהבנות מסתכלות בבהלה. נעמה לוי סיפרה על "חברים בפלסטין", ולירי אלבג ביקשה: "מישהו שמדבר אנגלית". המחבל השיב: "שקט!".
המחבל הורה להן לשבת, ואחר כך צעק לעברן: "האחים שלנו מתו בגללכן - נירה בכן כולכן!". לירי אלבג נראית בסרטון משוחחת עם המחבל, שרוצה להתקשר ל"חבר בעזה". "אני נשבעת, אני נשבעת", אמרה אגם ברגר למחבל אחר - ששאל אותה: "מאיפה את?", והיא ענתה: "בישראל? תל אביב".
לאחר מכן נראים המחבלים מתפללים לצד הבנות האזוקות מאחור. בשלב אחר בסרטון נראה אחד המחבלים אומר: "אלה בנות (שאנחנו יכולים להיכנס להיריון), אלה הציוניות". ההערה לא נשמעת בבירור בערבית, ולכן היא מופיעה בסוגריים. ברגע אחר בסרטון, אחד המחבלים נשמע אומר לאחת התצפיתניות: "את כל כך יפה".
בהמשך הסרטון, נראים המחבלים מובילים את התצפיתניות לג'יפ - כשברקע קולות ירי כבד. הראשונה שמובלת היא נעמה לוי, ואחריה קרינה ארייב שנראית צולעת על רגל אחת. בסיום הסרטון נראות התצפיתניות בתוך הג'יפ, במה שנראה כסרטון שפורסם מטלגרם של אחד העזתים.
עם פרסום הסרטון, ממטה משפחות החטופים נמסר: "תסתכלו להן בעיניים. הסרטון הוא כתב אישום חריף על מחדל לאומי של הפקרת החטופות והחטופים מזה 229 יום. בהחלטת הוריהן של חמש התצפיתניות שנחטפו מבסיס נחל עוז, ועדיין נמצאות בשבי חמאס, מטה משפחות החטופים משחרר כעת לציבור ולתקשורת את סרטון החטיפה של הבנות, כפי שתועד ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס ב-7/10.
"הסרטון הקשה הוא מציאות חייהן של אגם, דניאלה, לירי, נעמה, קרינה ו-123 חטופים נוספים כבר 229 ימים. אין משימה גדולה יותר, אין ניצחון משמעותי יותר ואין סיכוי להחזיר את התקווה לישראל ללא השבת כולם - החיים לשיקום והנרצחים לקבורה. לממשלת ישראל אסור לבזבז אפילו רגע אחד נוסף - עליה לחזור לשולחן המו"מ עוד היום".
שירה אלבג, אמה של התצפיתנית לירי שמופיעה בסרטון, אמרה הבוקר לכאן רשת ב' כי במהלך הסרט שומעים את המחבלים אומרים "הנה, אלה הבנות שיכולות להיכנס להיריון".
לדברי האם, "אני יכולה להגיד לך שאני בין האימהות היחידות שראו את הסרטון, רוב האימהות לא צפו בו. הוא קשה מאוד לצפייה. רואים שם את הבנות, אחרי שהן נכנסו למיגונית, ועוד אחרי שכבר החברות שלהן נרצחו. נכנסות כמויות אדירות של מחבלים שמתנהגים אליהן בברוטליות ובאלימות קשות, ומדברים אליהן בשיח מאוד לא נעים ומאוד אלים. זה שיח שאנחנו מפחדים ממנו, שלא מדברים עליו, אבל הם אפילו אומרים את זה שם - 'הנה אלה הבנות שיכולות להיכנס להיריון'. כבר ב-7 באוקטובר המחבלים דיברו על זה בינם לבין עצמם".
שירה הוסיפה: "הבנות ישבו בערך שעתיים בתוך המיגונית אחרי שהמחבלים כבשו את הבסיס. הן אזוקות וקשורות כשכל חברותיהן שכובות לידן והמחבלים עליהן. זה סרטון מאוד מקוצר, מאוד מתומצת, הוא שלוש דקות שלא מראה כל מה שעבר שם בכל השעתיים - אבל רק אפשר לדמיין".
אורלי גלבוע, אמה של החטופה דניאלה, סיפרה הבוקר ל-ynet כי "לצערי כבר שבועיים או שלושה שלא דנים בהחזרת החטופים, הכול תקוע. למקבלי ההחלטות יש זמן לחכות, יש להם מטרות אחרות, אז זה הוביל אותנו לפרסם את הסרטון לציבור. אני אישית לא העזתי לצפות בקטע המלא - אבל מקבלי ההחלטות צריכים לראות מה עובר על הבנות כבר 230 ימים".
לדברי גלבוע, חברי הכנסת והשרים קיבלו את הגרסה המלאה של הסרטון. "מפאת הכבוד לנרצחות מאותו היום אנחנו צנזרנו את זה, אבל הבנות שלנו ישבו במיגונית מול גופות של לפחות 12 מהחברות שלהן", אמרה. למרות הקושי, היא ראתה חלקים ספציפיים מהסרט, והדגישה כי "אני לא יכולה לתאר מה אני רואה בעיניים של דניאלה, אלה מראות שקשה להסביר. היא ראתה את המוות מולה, זה הרבה מעבר לפחד. זה כל כך קשה".
בבסיס נחל עוז נרצחו ב-7 באוקטובר 15 תצפיתניות ששירתו בבסיס, ושבע נחטפו לרצועת עזה בעודן בחיים. אורי מגידיש חולצה על-ידי כוחות צה"ל לאחר 23 ימים בשבי, נועה מרציאנו נרצחה על-ידי מחבלי חמאס בעודה בשבי וגופתה הוחזרה על-ידי צה"ל לקבורה בישראל. בשבי החמאס נמצאות כבר 229 ימים 5 תצפיתניות: לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי.
לפי הודעת מטה משפחות החטופים, "הסרטון, שאורכו 03:10 דקות, נערך וצונזר, והוא אינו כולל חלקים קשים לצפייה, הכוללים את הנרצחים הרבים בבסיס נחל עוז, את הנרצחים בתוך המיגונית ממנה נחטפו התצפיתניות, וקטעי אלימות רבים. הוא מראה את היחס האלים, המשפיל והמבזה שעברו הבנות ביום חטיפתן, ומעיד על הפחד העצום שנשקף דרך עיניהן".
בחודש שעבר, נזכיר, נחשף ב-ynet כי הסרטון הוצג בעבר לשני הקבינטים - המצומצם והמורחב - אך רבים מהשרים בחרו שלא לצפות בו. השר בצלאל סמוטריץ', למשל, פנה לשרים שבחרו כן לצפות בסרט - ואמר להם: "אתם בכוח לא רוצים לישון טוב בלילה?".