סגור

פיילוט בחברת החשמל: קסדת בטיחות חכמה שתצמצם תאונות קטלניות

שני עובדי החברה, אלעד כורש ושירי פדידה, פיתחו במהלך תחרות "הכרישים" בחברת החשמל רכיב בקסדה המודפס במדפסת תלת-ממד ובו חיישנים לזיהוי מתח גבוה, באתרים מסוכנים החשופים לחשמל. הקסדה החכמה פותחה על רקע תאונת עבודה שבה נהרגו שני עובדי החברה

חברת החשמל החלה השבוע פיילוט לשימוש בקסדה חכמה שפותחה על ידי שני עובדים בחברה, וצפויה להוות פריצת דרך בתחום הבטיחות לעובדים בשטח.

הקסדה היא פרי מודל חדשני לקסדת בטיחות, שפותחה על רקע תאונות עבודה שמתרחשות בישראל ובעולם, וכן תאונה שאירעה לשני עובדים של חברת החשמל שקיפחו בה את חייהם, באירוע רשת שהתרחש לפני כשנתיים וחצי.
2 צפייה בגלריה
קסדה חכמה מונעת התחשמלות חברת החשמל אלעד כורש שירי פדידה פיתחו
קסדה חכמה מונעת התחשמלות חברת החשמל אלעד כורש שירי פדידה פיתחו
הקסדה החכמה שמונעת התחשמלות שפיתחו עובדי חברת החשמל, אלעד כורש ושירי פדידה
(צילום: חברת החשמל)

שני העובדים, אלעד כורש ושירי פדידה מאגף הרכש של החברה, יצרו פיתוח שהודפס במדפסת תלת-ממד, ומהווה תוספת המולבשת על קסדה קיימת. הקסדה מצוידת בחיישנים לזיהוי מתח גבוה באתרים מסוכנים החשופים לחשמל, פנס מתקדם שנמצא בשימוש צבא ארה״ב ומערכת תקשורת פנימית, המאפשרת לעובדים לתקשר בינם לבין עצמם בצוות, שנלקחה מתחום עולם המרוצים המוטוריים.

2 צפייה בגלריה
קסדה חכמה 1 מונעת התחשמלות חברת החשמל אלעד כורש שירי פדידה פיתחו
קסדה חכמה 1 מונעת התחשמלות חברת החשמל אלעד כורש שירי פדידה פיתחו
הקסדה החכמה, מראה מהצד
(צילום: חברת החשמל)
המעטפת כולה נועדה לשמור ולהתריע בצורה טובה הרבה יותר מפני מפגעים, לשפר את תקשורת הצוותים ואת הראות בתנאי שטח מוגבלים. השבוע החלה חברת החשמל בפיילוט הטמעת המוצר החדשני בקרב עובדי השטח מחטיבות הרשת, הייצור, הלוגיסטיקה והפרויקטים ההנדסיים.
בחברה אף בוחנים רישום פטנט למוצר ומעריכים כי אחרי פיילוט מוצלח ניתן יהיה לבחון שיתופי פעולה עם יצרני קסדות תוך התאמה לצרכים בענפים שונים. פיתוח הקסדה זורז על רקע תחרות ״הכרישים״ של חברת החשמל שנערכה במסגרת שבוע החדשנות בחברה, ובו הציגו שישה צוותים יוזמות חדשניות לאתגרים במגוון תחומים.

פוטנציאל לענפים נוספים

״במסגרת תהליך הפיתוח פנינו לחברות בינלאומיות וביקשנו שיעבירו אלינו דוגמאות של מערכות לבדיקה״, מספר כורש. ״את המוצרים שמצאנו מתאימים הלבשנו על גבי האב-טיפוס של הקסדה עד שמצאנו את השילוב הנכון ביותר״. מבין כל הטכנולוגיות, החיישן שמזהה מתח גבוה היה הקשה ביותר להשגה. אחרי הרבה שיחות ודיונים קיבל הצוות ארבע דוגמאות שמתוכן נבחרה הגרסה המתאימה ביותר.
קהל היעד המיידי של הקסדה החדשה הוא עובדי חברת החשמל, אבל הצוות רואה את הפוטנציאל שלו ככזה שיכול לתת מענה לענפים רבים נוספים, כמו בנייה ותשתיות למשל. העובדה שהקסדה מודולרית, כלומר ניתן להוריד ולהלביש עליה טכנולוגיות ותוספות לפי הצורך הספציפי, הופכת אותה לרלבנטית עבור מגוון רחב מאוד של עבודות.
עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, מסר: "תחום הבטיחות בעבודה הוא בראש סדר העדיפויות שלנו, ואני שמח על כך שהפתרונות היצירתיים צומחים מהעובדים".