סגור

חברת החשמל ושותפות תמר סיכמו על תיקון הסכם הגז: "יחסוך מאות מיליונים"

ההסכם עליו חתמה ב-2012 חברת החשמל מול שותפות תמר התברר כאחד היקרים בתולדותיה. כעת הושגו הסכמות לתיקונו, כך שהמחיר יופחת ב-4% יותר מהפחתה שהיתה צפויה ממילא ביולי 2021 - מדובר בהנחה של 29% לעומת מחיר הבסיס. חברת החשמל: "ההסכם המחודש הוא בשורה לציבור"

לאחר משא ומתן ממושך חברת החשמל דיווחה היום (ב') כי סוכמו הבנות לתיקון הסכם הגז הטבעי בינה לבין שותפות תמר, ולפיו היא השיגה הנחה של 29% לעומת מחיר הבסיס.


ההסכם שנחתם במקור ב-2012 נחשב בדיעבד לאחד היקרים והפחות מוצלחים בתולדותיה של חברת החשמל. התיקון להסכם משנה את תנאי ההסכם שנחתם בשנת 2012 באופן שמיטיב עם חברת החשמל, בדגש על מנגנון ההצמדה ומחיר הכמות לרכש.
בהסכם המקורי היתה אופציה לפתיחת המחיר והנחה של 25% ביולי 2021. לפי ההסכם המקורי, חברת החשמל התחייבה לשלם עבור כמות הבסיס של 3 BCM מחיר של 6.36 דולר ליחידת חום. ביולי שנה שעברה דיווחה החברה כי בזמן המגעים על ההסכם שנחתם כעת הצליחה להשיג הנחה של יותר מ־25% בתעריף הגז הטבעי שהיא רוכשת ממאגר תמר. באותה נשימה הסכימה החברה לדחות פתיחה נוספת של החוזה בחצי שנה, ובכך ויתרה על 24 מיליון דולר שיתקזזו מההנחה. עוד הוסכם כי תקופת ההסכם תוארך בשנתיים וחצי נוספות ותסתיים ב־31 בדצמבר 2030.
בהסכם החדש, מדווחת חברת החשמל, הושגה הנחה של 29%, ומחיר הבסיס הוא כ-4.5 דולר.
לפי חברת החשמל, משמעות השינויים האמורים ביחס לכמות הבסיס היא חיסכון צפוי של מאות מיליוני שקלים.

1 צפייה בגלריה
מאגר תמר
מאגר תמר
מאגר תמר
(אלבטרוס)

בהסכם 2012 תמר התחייבו לשמור לחברת החשמל כ-3.5 BCM נוספים בכל שנה, שימכרו במחיר כמות הבסיס צמוד למדד אמריקאי (ב-6.36 דולרים נכון להיום). בהסכם החדש תמר מתחייבת לשמור את אותה כמות ולמכור אותה במחיר של מתחת ל-4 דולרים, ללא כל הצמדה.
חברת החשמל תרכוש, על פי צרכיה התפעוליים 16 BCM (הכמות התפעולית), פרוסים על פני השנים (עד סוף 2030).
באמצע שנת 2028 ( המועד ממנו ואילך אין עוד התחייבות לרכש של כמויות בסיס אלא רק התחייבות על פי צורך תפעולי) התווסף מועד לפתיחת מחיר בטווח של פלוס מינוס 10%, על פי מחירי השוק בישראל באותה עת.
עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, מסר: "טיבו של הסכם ארוך טווח שהוא מכיל בתוכו סעיפים שרק בדיעבד מתבררים כטובים יותר או פחות. הסכם תמר המקורי נחתם בסביבה של חוסר וודאות והיה הראשון מסוגו במשק. ההסכם המחודש אותו אנחנו מביאים היום הוא בשורה לציבור. מחיר הגז אותו תשלם חברת החשמל לספק בתמהיל הייצור הכולל שלה, מספק יציבות במחיר טוב ומשקף תוצאה של משא ומתן עיקש ואיכותי".
תמיר עבודי, מנכ"ל זמני ודירקטור בתמר פטרוליום: "בחירתו של לקוח עוגן אסטרטגי כחברת החשמל להגדיל ולהאריך את ההסכם עם מאגר תמר, מהווה עדות נוספת לאמינות הרבה והרציפות של אספקת הגז מתמר. ההסכם עם חברת החשמל יגדיל משמעותית את הכנסות תמר בהשוואה להסכם המקורי, והוא מצטרף להסכם שנחתם לאחרונה עם דליה אנרגיות. הסכמים אלו מגבירים את הוודאות בהכנסות החברה מפרויקט תמר ולפיכך מספקים בסיס טוב יותר להמשך הפיתוח של מאגר תמר ואת האפשרויות של תמר פטרוליום לביצוע מימון מחדש ככל ותהיה מעוניינת בכך. בנוסף לכך שחברת החשמל נהנית ממחירי גז מופחתים ביחס לעולם, הגז הנמכר על ידי תמר מגדיל באופן ישיר גם את תקבולי המדינה ממסים ומהיטל ששינסקי'".
ג'ף יואינג, מנהל שברון מזרח הים התיכון מסר: "ההסכם שאליו הגיעו הצדדים הוא דוגמא נוספת למחויבות של שברון לבנות מערכות יחסים המבוססות על אמון ותועלת הדדית באמצעות שיתוף פעולה עם הציבור, הממשלה, לקוחות, ספקים ושותפים עסקיים נוספים".