סגור

בשורה למסעדנים: יבוטל ההיטל על העסקת עובדים זרים במשק

ועדת הכספים אישרה הצעת החוק שמבטלת את ההיטל שמשלם מעסיק של עובד זר, בגובה 15%-20% משכרו. ההיטל לא חל על עובדי סיעוד וחקלאות ועל ספורטאים. ח"כ בן-ארי שיזמה את הדיון: "תודה לשר האוצר שלא נכנע לפופוליזם"; השף חיים כהן שנכח בדיון: "זהו יום מרגש, היסטורי מבחינתנו"

ועדת הכספים אישרה את הצעת החוק המבטלת את ההיטל על העסקת עובדים זרים במשק. החוק הנוכחי קובע כי מעסיק של עובד זר צריך לשלם היטל הנע בין 15% ל-20% משכרו של העובד.
ההיטל המקורי לא חל על עובדים בתחום הסיעוד ועל ספורטאים זרים. כמו כן, מאז 2016 ההיטל לא חל על עובדים בחקלאות. לכן כעת ההיטל מקשה במיוחד על מסעדנים, אך גם על ענפים אחרים, כמו ענפי הבנייה.


הרציונל המקורי בחוק שחוקק במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2004-2003 היה לעודד תעסוקה של ישראלים כששיעור האבטלה היה גבוה. אך כעת שיעור האבטלה נמוך, ויש מחסור בידיים עובדות, וישנו קושי לגייס עובדים ישראלים לעבודות בתחומי המסעדנות.

2 צפייה בגלריה
ירושלים הקלות מגבלות קורונה סגר התו הירוק תו ירוק פתיחה מסעדה מסעדות בית קפה בתי קפה סועדים
ירושלים הקלות מגבלות קורונה סגר התו הירוק תו ירוק פתיחה מסעדה מסעדות בית קפה בתי קפה סועדים
מסעדה בירושלים
(צילום: שלו שלום)

יו"ר ועדת הכספים אמר במהלך הדיון: "אני מאוד שמח להביא את התיקון הזה. זו בשורה ענקית להרבה מאוד ענפים במשק, מסעדנות, בנייה, תעשייה. הדבר הזה הולך להוביל להוזלה משמעותית בכלל הענפים במשק, אני מקווה שההוזלה תתגלגל לצרכנים ונראה הוזלה בהרבה מאוד שירותים במשק".
ח"כ מירב בן ארי שיזמה את הצעת החוק הפרטית – שמוזגה עם זו הממשלתית – אמרה: "צריך לומר תודה לשר האוצר שלא נכנע לפופוליזם ששטף את החוק הזה בכנסת ה-20, צריך הרבה אומץ ציבורי. זה מס שהוא מיותר שהושת על בעלי עסקים מקטנים ועד גדולים, ועל מה? אין לנו ידיים עובדות. כשבחור משתחרר מהצבא, ולכולנו יש ילדים שעובדים, הוא לא רוצה לשטוף כלים. או שהוא סו-שף, או שהוא ברמן או שהבת מארחת. אז כשכבר מוצאים עובדים משיתים עליהם כזה מס מטורף. נעשה כל מה שניתן גם מול האופוזיציה כדי לתקתק את זה בקריאה שנייה ושלישית".

2 צפייה בגלריה
כנס שירות 2017 חיים כהן שף
כנס שירות 2017 חיים כהן שף
השף חיים כהן. "יום מרגש והיסטורי"
(צילום: עמית שעל)

השף חיים כהן שנכח בדיון אמר: "זה יום מאוד מרגש, יום היסטורי מבחינתנו. אני חושב שענף המסעדנות שהעסיק בעבר 200 אלף איש הוא ענף חשוב, ענף של הצעירים. הענף הזה מכיל הרבה מאוד צעירים שמסתערים עליו, אנחנו כמדינה חייבים לדאוג שלצעירים האלה יהיה אופק. האם אתם רואים את העובדים הישראלים עומדים בתור להחליף את הסינים? האירוע הזה הוא למען האזרחים פה, זה יום מרגש וחשוב".