סגור

ליברמן: "נבטל את ההיטל על עובדים זרים עד סוף השנה"

שר האוצר אמר בישיבת סיעתו כי לאחר אישור התקציב ולפני סוף השנה, בכוונתו להגיש הצעת חוק לביטול ההיטל העומד על 15%-20% ממשכורת העובד. על משבר המתמחים אמר: "אני מנהל מו"מ רק עם ההסתדרות הרפואית". לדבריו, הוא יפעל להעלאת שכרם של חיילי הסדיר בתוך שנה

שר האוצר אביגדור ליברמן מתכוון לבטל את ההיטל על העסקת עובדים זרים: בישיבת סיעתו ישראל ביתנו אמר אחר הצהריים (ב') ליברמן כי "כדי להבטיח המשך צמיחה והורדת יוקר מחיה, אנחנו נוקטים במספר צעדים כאשר אני נתתי הנחיה למשרד האוצר להכין הצעת חוק לביטול היטל על עובדים זרים שנע בין 15% ל-20% וזה מרכיב משמעותי בהורדת יוקר המחיה לפחות בשלושה תחומים עיקריים: בענף הבנייה, בבתי מלון ובמסעדות. ביטול ההיטל ישפיע ישירות על הורדת יוקר המחיה של הצרכן והצעת החוק הזאת תוגש אחרי התקציב ועד סוף שנת 2021".


המעסיקים של עובדים זרים (כולל עובדים שנכנסו לארץ ללא היתר) מחויבים לשלם לרשות המסים היטל על העסקת העובדים, למעט עובדים זרים המועסקים בסיעוד בבית המטופל. ההיטל הוא בגובה של 20% מההכנסה המשולמת על ידי המעסיק לעובד הזר. בענף המסעדות האתניות, התעשייה והבניין גובה ההיטל 15%. ההיטל לא מוטל על עובדים בענף החקלאות. ההיטל מועבר על ידי המעסיק לרשות המסים יחד עם מס ההכנסה עבור העובד. אסור למעסיק לנכות את ההיטל מההכנסה של העובד הזר במישרין או בעקיפין.

2 צפייה בגלריה
פועלי בניין פועל בניין פיגומים באתר בנייה
פועלי בניין פועל בניין פיגומים באתר בנייה
פועלי בניין
(צילום: שאול גולן)

לגבי התקציב, אמר כי "הדברים המשמחים ביותר הם נתוני הצמיחה והגירעון. על פי בנק ישראל והלמ״ס, הנתונים הם הרבה יותר טובים ממה שיכולנו לחלום כאשר קמה הממשלה, גם האופטימיים ביותר לא ציפו לכך. זה לא קרה מעצמו, זו תוצאה של שלוש החלטות דרמטיות שהממשלה קיבלה: ביטול החל״ת, מתן חיסון שלישי, כאשר אנחנו היינו הראשונים בעולם וההחלטה הכי דרמטית הייתה להשאיר את המשק פתוח ולחיות לצד הקורונה בלי סגרים".
ליברמן אמר עוד: "כפי שהדגשתי, התקציב מאוד מורכב וחייב להיות בו הגיון מסדר ותכנון. ההגיון המסדר הוא שינויים מבניים, רפורמות וחקיקות פיסקליות. כלל הסוגיות שנוגעות לשכר, להסכמים קיבוציים ולתנאי עבודה יטופולו לקראת תקציב 2023-2024.
"כאשר נכנסתי לתפקיד שר האוצר, על השולחן היו שלוש בעיות בוערות: שביתה וסכסוך עם הנכים, סכסוך עם נכי צה״ל וסוגיה בוערת של אלימות במשפחה. בשלושת הנושאים הללו אמרתי שלא נחכה לתקציב אלא העברנו כבר תקציבים ואני יכול להגיד שהכול תם ונשלם, יש לנו הסכם עם נכי צה״ל וגם עם הנכים וגם תוכנית מתוקצבת למיגור האלימות במשפחה".
2 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן וידאו
אביגדור ליברמן וידאו
שר האוצר ליברמן
(צילום: טל אזולאי)

שר האוצר התייחס גם למשבר המתמחים: "לגבי המתמחים, מה שמחייב אותנו זה אותו הסכם קיבוצי שכבר פג תוקפו עם ההסתדרות הרפואית וגם אותו הסדר שנחתם ב-2011. אני מנהל מו"מ רק עם ההסתדרות הרפואית, לכן מה שאמרתי לשר הבריאות זה 'להפעיל את המנגנון שקיים וחתום על ידי המדינה, על ידי משרד הבריאות, על ידי ההסתדרות הרפואית ומה שתחליטו, אתה כשר הבריאות והר״י יהיה מקובל עלינו'. כך גובש גם המתווה שכולל את ההקלות קודם כל בפריפריה, שם יש בעיה קשה של מחסור ברופאים לעומת עודף של רופאים ומתמחים בבתי חולים במרכז. ברוח הזאת אני מקווה שנסכם את כל הנושא הזה, יחד עם שר הבריאות והר"י".
על שכר חיילי הסדיר אמר: "אני לא מבין למה האופוזיציה לא עשתה דבר מ-2016. במערכת הבחירות אני הייתי היחידי שדיבר על דמי קיום לחייל סדיר ואמרתי שנגדיל ב-50%. אבל כשעומדים עם סטופר כל שבוע זה לא הוגן וחד-צדדי. תבדקו אותי בעוד שנה, ב-13.6.22 ונראה מה הבטחנו וקיימנו. לבוא ולהאשים אותי, זו הגזמה. אני חוזר ואומר, התחייבתי, ואנחנו נעמוד בהתחייבות ונעלה את דמי הקיום של החיילים ונעשה זאת יחד עם משרד הביטחון וצה״ל. מקווה שחלק מהדברים נצליח לפתור הרבה לפני 2023".
השף חיים כהן ושי ברמן מאיגוד המסעדות אמרו בתגובה להכרזתו של ליברמן כי "ההיטל על העסקת עובדים זרים מזמן אינו עומד בייעודו, החלפת עובדים זרים בעובדים ישראלים. העובדים הזרים מאיישים משרות שלדאבוננו, ישראלים אינם מעוניינים בהן. מדובר במס עודף, שגורם לקריסת עסקים קטנים ובינוניים והעלאת יוקר המחיה לכלל אזרחי ישראל. שנים אנחנו מנסים לבטל את מס העושק הזה ואנחנו מודים לשר האוצר על הצהרתו היום, כי בכוונתו לבטל את ההיטל על העסקת עובדים זרים".
יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, בירך את החלטת שר האוצר על ביטול ההיטל על עובדים זרים בענפי הבנייה, בתי המלון ומסעדות: "להחלטה זו משמעות רבה למגזר העסקי ולמשק הישראלי, בשל תרומת להפחתת עלויות הייצור ולהפחתת מחיר השירותים בענפי האירוח ומסעדנות בהתאמה. היטל זה היה ניסיון לא מוצלח ליצור חוסר-כדאיות בהעסקת עובדים זרים מול עובדים ישראלים, אולם בפועל, הוא גרם לעליית מחירים ותרם לחסר מהותי בידיים עובדות במקצועות בהם ישראלים לא מעוניינים להשתלב. היטלים ומכסות על העסקת עובדים זרים מכבידים על המגזר העסקי ומביאים לכך שהמשק עובד מתחת לכושר הייצור שלו. אני מברך על המדיניות הנחושה שראש הממשלה ושר האוצר מיישמים להפחתת נטל הרגולציה העודפת על המשק הישראלי".
מהתאחדות המלונות נמסר: "ענף המלונות הסובל ממחסור משווע של עובדים, בעיקר בתחום החדרנות והניקיון נאלץ להיעזר בעובדים זרים, מאחר שעובדים ישראלים אינם בנמצא למקצועות אלה. היטל המס על עובדים זרים בענף המלונאות הוא הגבוה ביותר במשק ועומד על שיעור של 20% משכר העובד. מדובר בהוצאה יקרה ובלתי מוצדקת הגורמת פגיעה בפריון העבודה. אנו מברכים את שר האוצר על החלטתו האמיצה אשר תתרום למלונאים, בוודאי בתקופה קשה זו".