סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
המפכ"ל: "הנחיתי שוב את כל הגורמים לבדוק את תחקיר כלכליסט"

"אני שב וקורא לעיתון כלכליסט גם כעת, להעביר לידינו פרטים קונקרטיים שיאפשרו לבדוק את האירועים הנטענים", ציין יעקב שבתאי בהודעה שפרסם. "אם יתברר כי היו מקרים נקודתיים בהם היתה חריגה מנהלים - נפעל לשיפור ולתיקון בשקיפות מלאה"

בעקבות תחקיר ההמשך הבוקר (ה') של תומר גנון בכלכליסט על אודות השימוש שעשתה המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO כדי לפרוץ למכשיר הטלפון הנייד של פעיל חברתי, לצורך איסוף מודיעין על תנועותיו, כולל על יחסיו האינטימיים, ושמירה של החומר כדי שישמש "מנוף לחקירה", וזאת ללא צו בית משפט - מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי פרסם הודעה עדכנית וציין כי הנחה שוב את כלל הגורמים להמשיך ולהעמיק בבדיקות המקרים שנחשפו, מעבר לבדיקות שכבר נעשו. זאת כדי לוודא אם לא היתה חריגה מנהלי המשטרה.
שבתאי ציין בהודעתו כי "קראתי לעיתון כלכליסט בסמוך לפרסום הראשון בעניין, ואני שב וקורא לעיתון כלכליסט גם כעת, להעביר לידינו פרטים קונקרטיים אשר יאפשרו לבדוק את האירועים הנטענים. יחד עם זאת, המשטרה בראשותי לא תסתפק בכך, והבוקר הנחיתי שוב את כלל הגורמים הרלבנטיים, להמשיך ולהעמיק בבדיקות, מעבר לבדיקות שכבר נעשו, של כלל הפעולות, גם בהתייחס לשנים עברו. כל זאת ייעשה בשיתוף פעולה הדוק עם היועץ המשפטי לממשלה, על-מנת לוודא כי לא היתה חריגה כלשהי מהנהלים, לרבות בתקופה בה טרם שימשתי כמפכ"ל".
שבתאי מסר עוד: "אני מודיע, כי אם וככל שיתברר כי היו מקרים נקודתיים בהם היתה חריגה מנהלים - המשטרה בראשותי תפעל לשיפור ולתיקון, וזאת בשקיפות מלאה, ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים. לא נשלים עם חריגה כלשהי מהוראות הדין, במידה ויימצא שהיתה כזו".
2 צפייה בגלריה
יעקב שבתאי מפכ"ל המשטרה
יעקב שבתאי מפכ"ל המשטרה
המפכ"ל יעקב שבתאי על רקי הפגנת הדגלים השחוריפ
(צילום: אמיל סלמן/הארץ, הדגלים השחורים)
עוד מסר שבתאי בהודעתו: "בימים האחרונים פורסמו בעיתון כלכליסט דיווחים על פעולות חקירה, אשר נעשו לכאורה שלא בהתאם לנהלים. פעולות אלה אירעו, בהתאם לפרסומים, על פני תקופה ממושכת. המשטרה בראשותי קשובה לכל ביקורת עניינית. ואכן, החל ממועד הפרסום, החלה המשטרה בבדיקה פנימית קפדנית. הבדיקה לא העלתה כל ממצא המלמד על חריגה לכאורה מהוראות הדין". כאמור, הוא הוסיף כי הבדיקה של המקרים שנחשפים בכלכליסט תימשך.
"משטרת ישראל פועלת ללא לאות לאיתור, מניעה וסיכול פשיעה, בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה", ציין המפכ"ל. "את תפקידה זה ממלאת המשטרה בהתאם לחוות דעתם של הגורמים המשפטיים הבכירים ביותר, והוא מיושם, על פי דין, בכפוף לצווים שיפוטיים ולנהלים קשיחים.
2 צפייה בגלריה
משרדי NSO וידאו
משרדי NSO וידאו
משרדי NSO
(צילום: אוראל כהן)
"חשוב להדגיש: האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים בהם משטרת ישראל עושה שימוש הם גורם ראשון במעלה בסיכול ומניעת פשיעה חמורה. אמצעים אלה משמשים במקרים רבים להצלת חיים, פשוטו כמשמעו. הם משמשים את המשטרה לסיכול פגיעה בחפים מפשע, איתור עברייני מין(בפרט בעבירות פדופיליה), ובהתחקות אחר יעדים מסכני חיים בניסיון למנוע עבירות רצח ופגיעה בגוף, טרם שעבירות אלה בוצעו. לפיכך, כל ניסיון לייצר דה-לגיטימציה סביב עצם השימוש בכלים המתקדמים הללו, עלול ליטול מהמשטרה את יכולותיה להתמודד בהצלחה עם אתגרי הפשיעה בעת הזאת, וממילא להביא לפגיעה בביטחון האישי של כל אזרח ואזרח".
שבתאי סיכם את הודעתו באמירה לפיה הוא "מבטיח לכלל אזרחי ישראל, כי המשטרה תמשיך במילוי משימותיה המורכבות והחשובות, וכי היא לא תחסוך בכל האמצעים החוקיים, והחוקיים בלבד, על-מנת לסכל פשיעה חמורה במדינת ישראל. זה תפקידה של המשטרה. אני קורא לכלל האזרחים שומרי החוק, להבחין בין ביקורת עניינית, אותה נבדוק ובה נטפל, ובין ניסיונות בלתי לגיטימיים לפגוע במשטרת ישראל ולהחליש את מערכת אכיפת החוק".