סגור
ממגורת דגון חיפה
ממגורת דגון חיפה (אלעד גרשגורן)

בלעדי
מכה לחברת גדות: חנ"י יוצאת למכרז חדש על ממגורת דגון

החלטת ועדת המכרזים באה בעקבות שינוי בעמדת משרדי התחבורה והאוצר שמאשרת כעת מתן כתב הסמכה לקבוצת גדות להפעלת מסוף הכימיקלים הדרומי בחיפה. זאת בשל הרחבת התחרות ומניעת ריכוזיות שירותי הנמל בידי גורם אחד

ועדת המכרזים של חברת נמלי ישראל הממשלתית (חנ"י) החליטה על יציאה למכרז חדש להפעלת הממגורה בחיפה, וזאת לאחר שחברת גדות שהייתה אמורה להפעיל את הממגורה למשך שש שנים זכתה במכרז הקודם רק לפני שנה וחודשיים. החלטת ועדת המכרזים הגיעה בעקבות שינוי בעמדת משרדי התחבורה והאוצר, שהודיעו בימים אלה לבג"ץ, בניגוד לעמדתם הקודמת, כי המשך פעילותה של גדות במסוף הכימיקלים הדרומי בחיפה מחייב כתב הסמכה.
עמדה זו חייבה את חנ"י לפעול ליישום הסעיף במכרז הממגורה שמטרתו להרחיב את התחרות ולמנוע ריכוז מספר שירותי נמל בידי גורם אחד. בהתאם לכך גדות מסופים, המשתייכת לאותה קבוצת חברות, מנועה מלהפעיל את הממגורה בחיפה. בשלב זה, בחנ"י ובגדות עוד לא החליטו על היקף הפיצוי לגדות בעקבות ביטול המכרז המקורי, והאם יהיה כזה.
ב־1988 הוכרזה חברת הבת של הקבוצה, גדות דרום, על ידי המדינה כ"מונופולין בתחום פירוק, שינוע ואחסון של כימיקלים נוזליים באוניית צובר", ובמשך 33 שנה מצב זה לא השתנה. מצב זה החמיר לאחר שגדות זכתה במכרז על ממגורת דגון בשנה שעברה והפכה למונופול גם בתחום יבוא התבואה.
בפסק דין שפורסם ב"כלכליסט" לפני כחודש, ועסק בעתירה נגד חנ"י של מתחרותיה של גדות שטענו כי חנ"י משמרת את סטטוס המונופול שלה, כתבה השופטת נאות פרי כי לחנ"י יש "תלות" במונופול גדות, וכי "יש לעשות כל מה שניתן על מנת להביא מצב זה לסיומו, ועל חנ"י לתת את הדעת למתווה עתידי ראוי". עד לאחרונה עמדת האוצר והתחבורה הייתה כי חברות קבוצת גדות המפעילות את מסופי הכימיקלים בחיפה, הצפוני והדרומי, אינן פועלות במסלול לפיו נדרש כתב הסמכה בהתאם לסעיף 10 לחוק רספ"ן. בעקבות העתירה ודברי השופטת, החליטה המדינה להעניק למסוף הכימיקלים של גדות כתב הסמכה.
עמדת המשרדים השתנתה לאור ההבנה כי הליך ההסדרה הסטטוטורי במסוף הדרומי בחיפה עתיד להימשך עוד מספר שנים ובהתאם לכך, נדרשת הסמכת גדות אחסון ושינוע בקשר עם פעילותה במסוף הדרומי בנמל חיפה. לאור עמדתם החדשה של המשרדים, החליטה אמש ועדת המכרזים של חנ"י, על פרסום מכרז חדש להכנסת של מפעיל חדש, ובכוונת חנ"י להשלים את הפעולות הנדרשות לצורך פרסומו של המכרז עוד לפני סוף השנה הנוכחית. ועדת המכרזים קבעה כי בתקופת הביניים שעד לכניסת מפעיל חדש עפ"י המכרז להפעלת הממגורה, תמשיך גדות להפעיל את הממגורה.
ממגורת דגון, שמופעלת בשנה האחרונה על ידי חברת גדות, היא מסוף הגרעינים הנמלי המרכזי של מדינת ישראל. לפי נתוני רשות הספנות והנמלים, ב־2021 נכנסו לישראל כ־5.5 מיליון טון תבואות בשנה, הכוללות חיטה למאכל, פולי שמן ומספוא לבעלי חיים. ממגורות דגון בחיפה פרקו 69% מהתבואות המגיעות למדינה, ובאשדוד 31%.
קבוצת גדות נמצאת בבעלות קרן טנא, היו"ר שלה הוא ד"ר אריאל הלפרין והמנכ"ל הוא עופר לינצ'בסקי.