סגור

שיקלי או טיבי: תקציב המדינה מגיע לכנסת

מחר תניח הממשלה את הצעת התקציב וחוק ההסדרים על שולחן הכנסת - ההצבעה בקריאה הראשונה תיערך ביום ביום חמישי; לא ברור כיצד ח"כ שיקלי יצביע, ואולם במקרה כזה, אחד מחברי הרשימה הערבית המשותפת שבאופוזיציה עשוי להיעדר מההצבעה


הקרב על התקציב מגיע לכנסת: מחר (ג') בשעה 14:00 תניח הממשלה את הצעת התקציב וחוק ההסדרים על שולחן הכנסת. ההצבעה בקריאה הראשונה תיערך ביום חמישי השבוע לאחר דיון של כ-10 שעות. הצעת חוק המטרו, שפוצלה מחוק ההסדרים, (למעט הקמת רשות מטרופולונית) תועלה אף היא מחרתיים להצבעה בקריאה הראשונה.


בקואליציה מעריכים שהתקציב וחוק ההסדרים יעברו ביום חמישי בקריאה הראשונה חרף ההתנגדויות של ח"כים מהעבודה, מרצ ויש עתיד לרפורמות בחקלאות, העלאת גיל הפרישה והרגולציה. הסיבה: אם התקציב לא יעבור עד 14 בנובמבר, הממשלה תיפול והבחירות יוקדמו. ואולם עם כל הכבוד להתנגדות הח"כים לרפורמות הללו - הממשלה לא תיפול בגינן. יושגו הסכמות ופשרות בסוגיות הללו, והן יעוגנו לקראת ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

2 צפייה בגלריה
ח"כ עמיחי שיקלי ב מפלגת הימין החדש
ח"כ עמיחי שיקלי ב מפלגת הימין החדש
ח"כ עמיחי שיקלי


הקואליציה מונה 61 חברי כנסת, וההצבעות במליאה על התקציב יכולות להתקבל ברוב רגיל. לפיכך, הקואליציה של רה"מ נפתלי בנט ורה"מ החלופי יאיר לפיד המונה 61 חברי כנסת בלבד יכולה להעביר את התקציב גם בהתנגדותו של ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) שהצביע במליאה נגד הקמת הממשלה, ומאוחר יותר הצביע נגד חוק האזרחות - וגרם בכך לנפילתו של החוק.
אם שיקלי יצביע נגד התקציב, "על הנייר" יהיו 60 ח"כים בעד מול 60 נגד. במקרה כזה, אחד מחברי הרשימה הערבית המשותפת שבאופוזיציה עשוי להיעדר מההצבעה וכך ייווצר רוב של 60 בעד מול 59 נגד והתקציב יעבור. במקרה כזה אגב, בימינה ינסו להוציא את שיקלי מהרשימה, והמשמעות היא שלא יוכל להתמודד בבחירות הבאות ברשימה מפלגתית קיימת.

2 צפייה בגלריה
אחמד טיבי חבר כנסת
אחמד טיבי חבר כנסת
ח"כ אחמד טיבי
(צילום: אבי מועלם)