סגור

ראיון
"רואי החשבון נכחדים. צריך לדאוג למקצוע"

נשיא לשכת רו"ח החדש, חן שרייבר, מביט בקנאה בעורכי הדין, ורוצה גם. בראיון ראשון מאז נכנס לתפקיד הוא מספר על כוונתו לפעול להקמת לשכה סטטוטורית שתאכוף את המקצוע. ומה עם השכר שהוא מבקש? "נאלצתי לוותר על עיסוקים"

רו"ח חן שרייבר נבחר באוקטובר השנה לתפקיד נשיא לשכת רואי החשבון, והוא מגיע לנשיאות עם אג'נדה מגובשת. בראיון ראשון מאז שנכנס לתפקיד מספר שרייבר על מה חשוב לו לשנות וכיצד זה יכול להשפיע על המקצוע.
קשה לדבר איתך בלי לשמוע את הצירוף "להפוך את לשכת רו"ח לסטטוטורית". מה זה אומר חוץ מזה שכל רואי החשבון יהיו חייבים להיות חברים בלשכה?
"מתחת לכותרת של לשכה סטטוטורית יש הרבה דברים. זה אמנם חברות חובה ודמי חבר חובה, אבל אנחנו נבטל את האגרה השנתית למועצת רואי החשבון, אז אנשים לא ישלמו יותר. ומעבר לזה, אנחנו נדאג שרואי חשבון יהיו מחויבים בהכשרות מקצועיות על פי חוק. ההכשרות יתבצעו אצלנו, ומי שלא עומד בהכשרות לא יוכל לחדש את הרישיון. יהיה לנו מקום קבוע בדיונים בוועדות של הכנסת. נדרוש להיות חלק מוועדות האיתור של מנהל רשות המסים, הממונה על רשות שוק ההון, המפקח על הבנקים ויו"ר רשות ניירות ערך".
אבל למה בעצם לעשות את זה?
"רואי החשבון הולכים ונכחדים, לא ברור איך משמרים את המקצוע, גם מבחינת כמות וגם מבחינת איכות. היום אין לי בלשכה שיניים להיאבק בעוולות שלטון, ואין לי שיניים פנימה - לאכוף התנהלות אתית על מי שלא חברים בלשכה".
2 צפייה בגלריה
חן שרייבר נשיא לשכת רו"ח
חן שרייבר נשיא לשכת רו"ח
חן שרייבר, נשיא לשכת רו"ח
(צילום: תומי הרפז)
אבל אתה בעצם רוצה להכריח אנשים להיות חברים באיגוד מקצועי שאתה מקים?
"אתה קורא לזה 'להכריח', אני קורא לזה 'להשביח'. אנשים יחסכו כסף. היום אנחנו משלמים אגרת רישיון שנתית למועצת רואי חשבון שבמשרד המשפטים ומה אנחנו מקבלים בתמורה? על אגרת רכב אתה מקבל כבישים, כאן לא מקבלים כלום".
אתה לא מסתיר את זה שההשראה שלך זו לשכת עורכי דין, יש כאן משהו מעבר לתסביך נחיתות?
"לא יכול להיות שעורכי הדין ינהלו את המקצוע של ראיית החשבון. במס שבח שנוגע לעסקת מקרקעין אסור לנו לייצג בתוך רשות המסים, זה הלחם והחמאה שלנו. אין לרואה חשבון אפשרות לחיסיון גם כשהוא עושה ייצוג במס ולא עושה ביקורת. בארה"ב המעמד של רואה החשבון הוא יותר מעורך דין. לעורכי הדין יש מעמד וכוח בגלל שיש להם לשכה סטטוטורית".
אפשר לחשוב שרואי חשבון הם זן נכחד ונחשל. עם כל הכבוד, העולם העסקי לא יכול לזוז בלעדיכם.
"יש שלושה סוגים של רואי חשבון. יש עולם עסקי, שממנו אני בא, מיזוגים ורכישות וקידום עסקאות. ואז יש שני עולמות אחרים של חשבונאות. האחד זה העולם של ארבע חברות ראיית החשבון הגדולות והם מתעסקים בחברות הציבוריות. אבל ישנו העולם השלישי, העצמאים הקטנים, שחלקם בפריפריה, שם רואים את שחיקת המעמד. יש ירידה במספר הסטודנטים לחשבונאות. אם לא נעשה מהלך דרמטי, לא תהיה בכלל לשכת רואי חשבון".
יש הרבה ביקורת על לשכת עורכי הדין והכוח שלה. איך תשכנע את הציבור שמה שחסר לו זה לשכה נוספת?
"יש בעיות של איכות בעולם רואי החשבון. כשנהיה לשכה סטטוטורית, איכות רואי החשבון בישראל תעלה".
ומבחינה פוליטית, איפה זה עומד?
"אני נבחרתי לנשיאות בגלל ההבטחה הזו. היו כמה ח"כים שנתנו לי את הסכמתם או התחייבותם. אבל אני מודה שאנחנו עוד לא שם, זה טרי מדי. אני שואף שזו תהיה הצעת חוק ממשלתית, ונכון לעכשיו לא ישבנו עדיין עם שר המשפטים".
לא עבר חודש מאז כניסתך לתפקיד, ואתה דורש כסף על התפקיד. למה לא אמרת את זה במהלך קמפיין הבחירות?
"לא חשבתי לקחת שכר, אבל כשנכנסתי ללשכה, ראיתי שבשביל ללכת לרפורמות אהיה חייב לוותר על הרבה מהעיסוקים שלי. היעדר השכר לא עשה טוב ללשכה. כל נשיאי הלשכה עד היום – אף שהיו אנשים טובים – עשו את זה כעבודה צדדית. אני מעביר מסר שמי שנבחר בבחירות לתפקיד, צריך לוותר על חלק מהעסקים הפרטיים שלו. צריך לזכור שאני הולך לאסיפה הכללית, אני מבקש מכל רואי החשבון להצביע, זה הכל שקוף".
בדרך ללשכה הסטטוטורית אתה תביא את לשכת רואי החשבון לגרעון?
"יכול להיות שיהיה לנו גירעון. אני מגיע מעולם הקמעונאות, אני יודע מה זה 'לוס לידר'. יש עכשיו עודפים בקופה שלנו, ואפשר וצריך להשתמש בהם. אשקיע בזה במהלך 2022. אשקיע בכנסים מכובדים, אני רוצה שהכנס של הלשכה יהיה מכובד לא פחות מאלו של ארבעת המשרדים הגדולים. נשקיע כסף בהעלאת מעמד הלשכה. תוך שנה מהכניסה שלי ירגישו שינוי דרמטי בנוכחות של הלשכה".