סגור

בעקבות המכירה לקרן פימי: ההסתדרות מאיימת לשבש את העבודה בעשות אשקלון

בהסתדרות טוענים כי המהלך מתבצע תוך התעלמות מיחסי העבודה הקיבוציים במפעל, בהיעדר שקיפות, בחוסר תום לב וללא הסדרת תנאי ההעסקה וזכויותיהם של העובדים. עשות אשקלון מעסיקה כ-400 עובדים ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק חלקים וחלפים בתחום הצבאי

ההסתדרות הכריזה היום (ג') רשמית על סכסוך עבודה במפעל עשות אשקלון, שבבעלות אלביט. זאת בעקבות הודעת עשות לבורסה על מכירת 85% ממניות המפעל לקרן פימי. 15% מהמניות נמצאים בידי הציבור.
בהסתדרות טוענים כי המהלך מתבצע תוך התעלמות מיחסי העבודה הקיבוציים במפעל, בהיעדר שקיפות, בחוסר תום לב וללא הסדרת תנאי ההעסקה וזכויותיהם של העובדים. למכירת המפעל, אומרים בהסתדרות, השלכות קריטיות על העובדים מכל הבחינות, לרבות המעמד והביטחון התעסוקתי שלהם, לצד פגיעה גם בכוח הארגוני.
ועד עובדי המפעל דורש מאלביט, באמצעות ההסתדרות, לקבל מידע על ההחלטה של הנהלת החברה למכור את עשות, ולנהל מו"מ להסדרת זכויות העובדים. אם לא יימצא פתרון ואם לא ייענו הבקשות, ייאלצו העובדים לקיים צעדים ארגוניים החל מ-11 בנובמבר. העובדים פנו בחודשים האחרונים להנהלת המפעל ולהנהלת חטיבת היבשה באלביט האחראית עליו, אחרי שזיהו את מנכ"ל פימי ישי דוידי מסייר במפעל, אך ההנהלה הסכימה רק לומר שמכירתו נשקלת - וסירבה למסור להם פרטים נוספים.
1 צפייה בגלריה
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד
(צילום: דוברות ההסתדרות)
עשות אשקלון נרכשה בידי אלביט, כחלק מרכישת תעש, תמורת 1.8 מיליארד שקל לפני כשלוש שנים. החברה מעסיקה כ-400 עובדים ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק חלקים וחלפים בתחום הצבאי, בין היתר לכלי רכב משוריינים, כמו טנק המרכבה סימן 4 ונגמ"ש נמ"ר של צה"ל. עשות פעילה גם בתחום האזרחי והיא מייצרת ומשווקת ממסרות, מערכות הינע למטוסים ולמנועים, רכבי שטח ואף ציוד בנייה.
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר הערב כי "לא ייתכן שמהלך כמו העברת בעלות על המפעל ייעשה מאחורי גב העובדים ותוך התעלמות מהם. ההסתדרות תפעל לוודא שהצעד הזה יתקיים בשיתוף פעולה, ולא תהסס לנקוט מהלכים לשמירה על זכויות העובדים הללו".
יו"ר מרחב אשקלון בהסתדרות, רמי גואטה, הוסיף: "ההנהלה מערערת את יחסי העבודה במקום חשוב למדינת ישראל. ההסתדרות והמרחב ידאגו שפרנסתם ומעמדם של העובדים לא ייפגעו".