סגור

בלעדי
פרשת האנטי וירוס מסתיימת: בזק תפצה לקוחות ב-25 מיליון שקל

מדובר בכ-517 אלף לקוחות בעבר ובהווה שזכאים לפיצוי במסגרת הסדר פשרה בתביעה יצוגית, שלפיה חברת התקשורת גבתה 10 שקלים בחודש ממנויי שירות האנטי וירוס גם אם לא התקינו תוכנה רלוונטית ולפיכך לא נהנו ממנו בפועל

בזק תפצה חלק מלקוחותיה בעבר ובהווה שמספרם הכולל מוערך בכחצי מיליון איש בסך של כ- 25 מיליון שקל, וכן תספק הטבות למנויים במסלולים מסוימים בעלות מוערכת של כ-5 מיליון שקל נוספים. זאת במסגרת הסדר פשרה בתובענה יצוגית בנוגע לשירות האנטי וירוס שמכרה החברה ללקוחות. הסדר הפשרה קיבל השבוע תוקף של פסק דין על ידי השופט יחזקאל קינר מבית המשפט המחוזי מרכז.

מדובר בבקשה לאישור תביעה יצוגית שהוגשה בשנת 2017 על ידי לקוח החברה באמצעות עוה"ד יניב סטיס ושלומי מושקוביץ. התובענה עסקה בטענות המבקש כי בזק גבתה תשלום ממנויי שירות האנטי וירוס , גם אם המנויים לא התקינו תוכנה זו, ולפיכך לא נהנו מהשירות בפועל. מדובר בשירות שעלה בממוצע כ-10 שקלים לחודש. בזק מצידה ביקשה לדחות הבקשה וטענה כי יידעה את המנויים בצורך להתקין התוכנה.

2 צפייה בגלריה
בזק
בזק
בזק
(רויטרס)

הצדדים פנו להליך גישור ממושך בפני השופט בדימוס יצחק ענבר והגיעו להסדר פשרה שאושר השבוע על ידי בית משפט. על פי עמדתה של בזק, הסכם הפשרה נעשה לפנים משורת הדין, על מנת לסיים את ההתדיינות בתובענה, וזאת מבלי להודות באחריות כלשהי או בטענה כלשהי שנטענה נגדה בתובענה .
על פי הסדר הפשרה, הקבוצה עליה יחול ההסדר כוללת את לקוחות בזק המנויים לשירות האנטי וירוס, או שהיו מנויים לו בכל עת במהלך התקופה שמיום 5 בפברואר 2010 ועד למועד הקובע (כשפסק הדין יהפוך לסופי) ואשר לא התקינו את התוכנה או שהתקינו אותה במועד מאוחר יותר ממועד הצטרפותם לשירות. מי שהיו מנויים לשירות ללא תשלום יוחרגו מההסדר.

2 צפייה בגלריה
עו"ד יניב סטיס
עו"ד יניב סטיס
עו"ד יניב סטיס
(צילום: יוסי גמזולטובה)

העברת הפיצוי לחברי הקבוצה אשר במועד הקובע יהיו מנויי בזק תיעשה בדרך של זיכוי חשבונם בבזק באופן אוטומטי, בחשבון הראשון שיישלח החל מ-90 יום לאחר שפסק הדין יהפוך לסופי . חברי הקבוצה אשר במועד הקובע לא יהיו מנויי בזק יוכלו לפנות לחברה באשר לאופן זיכויים. כמן כן בזק תיידע את חברי הקבוצה שאינם מנויים בדבר זכאותם גם באמצעות הודעת דוא"ל או הודעה קולית לטלפון.
לדאוג לעתיד
בזק התחייבה גם להסדרה עתידית. כך למשל, לאחר שפסק הדין יהפוך לסופי, תפנה החברה לכל המנויים הקיימים הרלוונטיים ותודיע להם כי הם טרם התקינו את תוכנת האנטי וירוס, וכי ללא התקנת התוכנה אין באפשרותם ליהנות מהשירות, והמחשבים או המכשירים שלהם אינם מוגנים. עוד תציין בפניהם כי עליהם להתקין את התוכנה באופן עצמאי וכי אי התקנת התוכנה אינה משפיעה על התשלום בגין השירות וזה ימשיך להיגבות מהם גם אם הם לא יתקינו תוכנה.
כמו כן בהקשר למנויים חדשים אשר יצטרפו לשירות האנטי וירוס בעתיד, בזק התחייבה להנחות את נציגי המכירות להבהיר ללקוחות החדשים כי על מנת ליהנות מהשירות יש צורך בהתקנת תוכנה רלוונטית על גבי המחשבים או המכשירים שעליהם הם מעוניינים להגן.
מהחלטת בית המשפט עולה כי סך כל המנויים לשירות האנטי וירוס שלא התקינו את התוכנה או שהתקינו אותה במועד מאוחר יותר ממועד הצטרפותם לשירות מפברואר 2010 ועד סוף 2018 הוא כ-517 אלף מנויים (מתוכם כ-232 אלף עדיין מנויי בזק). בית משפט העמיד את הגמול למבקש שהגיש הבקשה על 585 אלף שקל ושכר הטרחה לעורכי הדין על סך כ-4 מיליון שקל.
מבזק לא נמסרה תגובה.