סגור
אנדריי קוזלוב , אלמוג מאיר , שלומי זיו , נועה ארגמני שוחררו משבי חמאס 8.6.24
אנדריי קוזלוב, אלמוג מאיר, שלומי זיו ונועה ארגמני

כוחות הביטחון שחררו את החטופים נועה ארגמני, אלמוג מאיר, אנדריי קוזלוב ושלומי זיו

הארבעה נחטפו מהמסיבה ברעים, וחולצו במבצע חילוץ דרמטי של צה"ל, שב"כ וימ"מ, שאחד מאנשיו - פקד ארנון זמורה - נהרג. הם הועברו לבית החולים שיבא תל השומר כשמצבם הרפואי תקין. ארגמני שוחחה עם נתניהו והרצוג: "לא דיברתי עברית כל כך הרבה זמן". גלנט: "כמה טוב שאתם איתנו"

הבשורה המשמחת שלה חיכתה מדינה שלמה, אחרי 246 ימים בשבי חמאס: החטופים נועה ארגמני (25), אלמוג מאיר (21), שלומי זיו (40) ואנדריי קוזלוב (27) חולצו היום (שבת) מרצועת עזה בפעולה מיוחדת של כוחות הביטחון. הארבעה נחטפו ממסיבת הטבע ברעים, שם עבדו או בילו לצד חבריהם. הם חולצו במבצע מורכב של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל, שפעלו בלב נוסייראת, שבו נהרג לוחם הימ"מ, פקד ארנון זמורה. הם הועברו לבית החולים שיבא תל השומר, ונמסר כי מצבם הרפואי תקין. ארגמני צפויה לעבור בהמשך לבית החולים איכילוב, שם מאושפזת אמה ליאורה.
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר בהצהרה מיוחדת: "הם כולם בריאים, ומצבם הרפואי תקין, והם נמצאים בבית החולים שם יעברו בדיקות רפואיות ויתאחדו עם משפחותיהם. הארבעה חולצו במבצע חילוץ נועז לאור יום, במהלכו פשטו לוחמי ימ"מ ושב"כ בלב רצועת עזה וחילצו תחת אש". הוא עדכן כי לוחם ימ"מ נפצע באורח קשה בפעולה. במסר לחמאס אמר: "ברור אנחנו נחושים מאוד להחזיר הביתה את החטופים, ונעשה את זה בכל הדרכים". הוא הזים שמועות על חיסולו של מוחמד דף: "לא מכיר דבר כזה".
ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נועה ארגמני לאחר שהגיעה לבית החולים. "מתרגשת מאוד, לא דיברתי עברית כל כך הרבה זמן", אמרה ארגמני לרה"מ. הנשיא יצחק הרצוג שוחח עם ארגמני גם הוא, ואמר לה: "נועה, אני כל כך מתרגש לשמוע את קולך". היא הודתה לנשיא ואמרה: "תודה על הכול, אני כל כך שמחה להיות פה. תודה על הרגע הזה".
שר הביטחון יואב גלנט מסר לאחר הפעולה: "נועה, אלמוג, אנדריי ושלומי, כמה טוב שאתם איתנו. בפעילות מבצעית הירואית, לוחמינו הצליחו לשחרר משבי החמאס ארבעה חטופים ולהשיבם הביתה, לישראל. עקבתי אחר המבצע המורכב מחדר הפיקוד- כוחות צה״ל, שב״כ וימ״מ פעלו באומץ לב, תחת אש כבדה ועמדו במשימתם בגבורה. מערכת הביטחון תמשיך להילחם עד להשבתם של 120 חטופינו, ותפעל לשחררם בכל הזדמנות".
3 צפייה בגלריה
נועה ארגמני לאחר ששוחררה משבי חמאס שיחה עם יצחק הרצוג 8.6.24
נועה ארגמני לאחר ששוחררה משבי חמאס שיחה עם יצחק הרצוג 8.6.24
נועה ארגמני משוחחת עם הנשיא הרצוג, לאחר שחרורה
(צילום: דוברות בית הנשיא)
"אני כל כך מתרגשת, תודה רבה לכם, בקרוב לכולם", אמרה אמו של אלמוג מאיר כשקיבלה את הבשורה במהלך סופ"ש התרעננות למשפחות חטופים במלון לייקהאוס בטבריה. "אני באמת ממהרת, יש לי לראות אותם בבית חולים. שימשיכו עם ההפגנות".
ממטה משפחות החטופים נמסר: "המבצע ההירואי של צה״ל ששחרר והחזיר הביתה את נועה ארגמני, שלומי זיו, אנדרי קוזלוב ואלמוג מאיר ג׳אן - הוא ניצחון הרוח, והניצחון של מדינת ישראל. גם עכשיו, ודווקא עם השמחה ששוטפת את מדינת ישראל, על ממשלת ישראל לזכור - מחויבותה להחזיר את כל 120 החטופים שעדין מוחזקים על ידי חמאס - החיים לשיקום, הנרצחים לקבורה. השמחה, האושר, וסגירת המעגל - הם המחויבות של הממשלה לאזרחיה. עליהם לקדם את אישור 'עסקת נתניהו' כבר השבוע".
3 צפייה בגלריה
אלמוג מאיר שהיה חטוף ב רצועת עזה ושוחרר משבי חמאס 8.6.24 מגיע לבית החולים שיבא
אלמוג מאיר שהיה חטוף ב רצועת עזה ושוחרר משבי חמאס 8.6.24 מגיע לבית החולים שיבא
אלמוג מאיר לאחר שחרורו
(צילום: REUTERS/Marko Djurica)

3 צפייה בגלריה
אנדריי קוזלוב חטוף חטופים שוחרר משבי החמאס מגיע לבית החולים שיבא 8.6.24
אנדריי קוזלוב חטוף חטופים שוחרר משבי החמאס מגיע לבית החולים שיבא 8.6.24
אנדריי קוזלוב לאחר שחרורו
(צילום: REUTERS/Marko Djurica)
ארגמני, שנחטפה לצד בן זוגה אבינתן אור מהמסיבה, הפכה לאחד הסמלים לאכזריות של מחבלי חמאס בעקבות מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר, לאחר שסרטון המתעד את חטיפתה מהמסיבה הפך ויראלי. בסרטון היא נראתה נלקחת בכוח על אופנוע כשהיא מתייפחת וזועקת, בעוד בן זוגה מובל בגסות על ידי המחבלים.
כמה חודשים לאחר מכן, רשת NBC האמריקנית דיווחה כי מתחקיר המתבסס בין היתר על הודעות טקסט, שיחות טלפון, תמונות לוויין וגם על מיקום השמש בעת חטיפתה, עולה כי לא ברור מי חטף אותה - וייתכן שהיא נחטפה על ידי המון עזתי שפרץ לישראל שעות אחרי מתקפת הטרור הראשונית. "ייתכן שחמאס לא מחזיק בה", נטען אז ב-NBC.
רק לפני כשבוע חמאס פרסם תיעוד שלה מהשבי, שבו אמרה "אני פונה לעם ישראל - תצילו אותנו. תצאו לרחובות, תצאו להפגין, גברים ונשים. הזמן אוזל, העם צריך להחליט. אנחנו לא רוצים למות פה". סביר שהדברים בהקלטה הוכתבו על ידי השובים כחלק מהטרור הפסיכולוגי של חמאס.
אימה ליאורה ארגמני, ניהלה מאבק לחזרתה לצד אביה. מיד לאחר חטיפתה כתבה ליאורה כתבה מכתב לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן וביקשה את עזרתו בשחרור בתה. "אני חולה סופנית בסרטן המוח בשלב 4. כל מה שאני מבקשת, לפני שאיפרד ממשפחתי לנצח, הוא ההזדמנות לחבק את בתי, הילדה היחידה שלי, בפעם האחרונה", כתבה. "הבת שלי היא אישה צעירה ושמחה. מגיע לה לחזור למקום שאליו היא שייכת, מוקפת באהבה".
קוזלוב, בן 27 מראשון לציון, נחטף גם הוא ממסיבת הנובה בעוטף עזה, שם עבד כמאבטח. הוא עלה לבדו לישראל מרוסיה כשנה לפני כן, וחי בארץ עם חברים מפרויקט "מסע" שבו הוא השתתף. הקשר איתו נותק בבוקר יום שבת, לאחר ששלח לחברים הודעות, סיפר על המחבלים שחדרו לאזור שבו הוא נמצא, ושאין לו לאן לברוח. שלושה שבועות אחר מכן, משפחתו עודכנה על חטיפתו לעזה ואימו הגיעה מרוסיה לישראל כדי לפעול למען שחרורו.