סגור

קבינט הקורונה אישר את מתווה התו הירוק, ייכנס לתוקף עוד שבוע

השרים אישרו את המתווה, שייכנס לתוקף מעוד שבוע. באירועים עם יותר מ-100 משתתפים, במקום סגור או פתוח, הכניסה תהיה רק למחוסנים ומחלימים, לילדים ולבעלי בדיקה שלילית. מעוד שבועיים: לא מחוסנים ישלמו בעצמם על הבדיקות

קבינט הקורונה התכנס אחר הצהריים (יום חמישי) - כשבוע וחצי אחרי הישיבה האחרונה - ואישר את מתווה התו הירוק. המתווה יובא לאישור הממשלה ביום ראשון וייכנס לתוקף מעוד שבוע, 29 ביולי.


התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה. על אירועים עם פחות מ-100 משתתפים לא יוטלו הגבלות, כמו במצב הנוכחי. באירועים עם יותר מ-100 משתתפים, במקום סגור או פתוח - כניסה תתאפשר למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית מגיל 12 ומעלה.

1 צפייה בגלריה
שרת האנרגיה קארין אלהרר שר הבריאות ניצן הורביץ
שרת האנרגיה קארין אלהרר שר הבריאות ניצן הורביץ
שר הבריאות ניצן הורביץ
(צילום: דוברות מפלגת יש עתיד, אילן בשור)


מיום ראשון, 8 באוגוסט, התשלום עבור הבדיקות ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק (למעט מי שלא יכול להתחסן מסיבות בריאותיות), ויבוצע במתחמי בדיקה ייעודיים שייפרסו ברחבי הארץ. בהודעה הוזכר כי אירועי ה"תו השמח" (חתונות, מסיבות) מחייבים הצגת אישור לכל הגילאים, גם למי שגילו פחות מ-12.
לפי המצגת שבה דנו חברי הקבינט, המטרה היא "לחיות עם הקורונה". כלומר, להגיע למצב של משק פתוח עם חיסונים ובדיקות, הסברה ואכיפה ולהמשיך בשגרת חיים בטוחה עם מינימום הגבלות.
משרד הבריאות פרסם לקראת הישיבה נתונים אודות כמות החולים במצב קשה אשר סובלים ממחלות רקע. על פי הנתונים, 18 מהחולים במצב קשה מתמודדים עם סוכרת, 10 ממחלות לב, 19 מיתר לחץ דם, חמישה מאסטמה, שישה ממחלות ריאה, תשעה ממחלה אונקולוגית, שלושה מדיכוי חיסוני, שלושה ממחלות כליה ושלושה מאלצהיימר. חלק מהחולים משתייכים לשתי קבוצות או יותר, ובכל מקרה יעילות החיסון עשויה להיות פחותה יותר בקרב מאושפזים אלו, והנטייה לסיבוכים של המחלה לחדה יותר.
שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בפתח ישיבת הקבינט: "מילת המפתח מבחינתי היא איזון. אנחנו לא מתרגשים ממכחישי הקורונה ולא נשמעים למי שקוראים לסגור את המדינה. אנחנו מביאים כאן לאישור הצעה שתאט את קצב התחלואה - ובמקביל תשמור על משק מתפקד ועל חיים נורמליים. אנחנו רוצים שאנשים ייצאו לעבוד, ייצאו לבלות, ישמרו על כושר. אנחנו פועלים במלוא המרץ כדי לפתוח את שנת הלימודים בצורה בטוחה ומלאה. התו הירוק יסייע לנו במשימות האלה. הקפדה על ההנחיות תגן על הציבור מפני מגבלות קשות".
חברי הקבינט היו צפויים לדון בהרחבת רשימת המדינות האדומות ולהכניס אליה מדינות נוספות: טורקיה, בריטניה, מרוקו וקפריסין. יוון, שבה התחלואה בעלייה מדאיגה, נחשבת למדינה "מתנדנדת" ועומדת להיכנס לרשימת המדינות שהחזרה מהן מחייבות בידוד בן שבוע - זאת לאחר שהיוונים ביקשו מישראל שלא להכניס אותה לרשימת המדינות מחויבות הבידוד.

עלייה בחולים קשה

כשברקע כינוס הקבינט, קיבלו אתמול 1,336 בני אדם תשובה חיובית לבדיקת קורונה. מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר עולה כי מתוך 77,512 הנבדקים שיעור החיוביים עומד על 1.74%. בבתי החולים מאושפזים 72 חולים במצב קשה - 4 יותר מאתמול - ו-15 מונשמים.9,673 ישראלים מוגדרים כיום כמאומתים לקורונה, ולפי משרד הבריאות מבין המאומתים של היממה החולפת 120 הגיעו בעשרת הימים האחרונים מחוץ לארץ. מפרוץ המגפה נפטרו 6,455 בני אדם.
כינוס השרים התעכב מאחר שמשרדי הבריאות והאוצר עדיין נמצאים בדיונים על המשמעויות הכלכליות של החלת "התו הירוק". לפי שעה, משרד הבריאות דורש שבעה ימי בידוד לכל הנוחתים - בין אם מחוסנים או חוזרים ממדינות ירוקות. במשרד שקלו להרחיב את ה"תו הירוק" לכל חלל סגור כולל כאלו שיש בהם פחות מ-100 בני אדם - אבל אתמול אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש בריאיון לאולפן ynet כי אין כוונה לבצע הרחבה שכזו.