סגור

תגידו שלום לקורונה: ביום שלישי הבא התו הירוק ומגבלות התו הסגול יבוטלו

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי מ-1 ביוני יבוטלו ההגבלות בישראל לאור מצב התחלואה הנמוך שנותר יציב כבר זמן רב. הדיונים על חובת מסכה במקומות סגורים נמשכים, המגבלות על יציאה וכניסה לארץ יישארו. אדלשטיין: "ישראל חוזרת לשגרה"

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע היום (א') כי ביום שלישי בשבוע הבא יוסרו רוב הגבלות הקורונה בישראל.

אדלשטיין הודיע כי לא יבקש להאריך את המגבלות שיפקעו ב-1 ביוני, והמשמעות היא שיבוטל הצורך בתו ירוק ויבוטלו מגבלות התו הסגול.
2 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין שר הבריאות כנס התחזיות
יולי אדלשטיין שר הבריאות כנס התחזיות
יולי אדלשטיין שר הבריאות
(צילום: קובי קואנקס)

במשרד הבריאות מסרו כי חובת עטיית המסכה בחללים סגורים תישאר בעינה לפי שעה, וכי בשבועיים הקרובים אנשי המקצוע יקיימו דיונים בנוגע להגבלה הזו. עוד הודגש כי המגבלות על הכניסה והיציאה לישראל ייוותרו, ובמידת הצורך אף יוחמרו.
החלטת השר אדלשטיין נעשתה לאחר התייעצות עם בכירי משרד הבריאות.
השר אדלשטיין מסר: "ישראל חוזרת לשגרה. לפני פחות מחצי שנה התחלנו את מבצע החיסונים. בזכות העבודה המצוינת של אנשי מערכת הבריאות - קופות החולים, בתי החולים, מד"א, מגן ישראל ועובדי משרד הבריאות - ובזכות ההתגייסות המדהימה של אזרחי ישראל, ביצענו את מבצע החיסונים הטוב בעולם. זה זמן רב אנחנו קוצרים את פירות החיסונים עם תחלואה נמוכה".
2 צפייה בגלריה
כניסה קניון TLV תל אביב
כניסה קניון TLV תל אביב
כניסה לקניון בתל אביב
(צילום: עמית שעל)

אדלשטיין ציין עוד: "לצד זה משרד הבריאות גיבש לאורך הדרך מתווים לפתיחה מדורגת וזהירה של המשק, שאיפשרו שמירה על נתוני תחלואה נמוכים לאורך זמן. כעת לשמחתי ניתן מבחינה בריאותית לבטל את הצורך בתו ירוק ואת מגבלות התו הסגול. המשק ואזרחי ישראל יקבלו אוויר נוסף לנשימה".
בד בבד הזהיר אדלשטיין כי "החזרה לשגרה היא עם כוכבית". לדבריו, "משרד הבריאות פועל להמשיך את המצב הירוק בשטחי מדינת ישראל וימשיך לעקוב בצורה רחבה יותר כדי למנוע התפרצות. כמובן שאם תהיה התפרצות ניאלץ לחזור אחורה. אני קורא לאזרחי ישראל לא לצאת למדינות עם תחלואה גבוהה ולעקוב אחרי אזהרות המסע של משרד הבריאות".
12 נדבקים ביום בישראל
בהודעתו על הסרת ההגבלות, סיפק אדלשטיין כמה נתונים על אודות דעיכת המגפה בישראל. כך למשל בשיא התחלואה היו יותר מ-10,000 נדבקים ביום אחד בישראל, ונכון לאתמול 12 בלבד. הממוצע השבועי עמד על יותר מ-8,600 חולים, ונכון לאתמול על 27 בלבד. מספר החולים קשה היה בשיא 1,228, ואתמול עמד על 59. בנוסף לכך מספר החולים הפעילים בשיא המגפה הגיע לכ-88 אלף, וכיום הוא עומד על 510.
בנוגע לתפוסת מחלקות הקורונה בבתי החולים - ב-22 בתי חולים אין ולו חולה קורונה אחד; בחמישה בתי חולים יש תפוסה של 1% בודד, בבית החולים הלל יפה בחדרה יש 3% תפוסה של חולי קורונה; ובבית החולים רמב"ם בחיפה 4% תפוסה. בית החולים "העמוס" ביותר הוא הסקוטי בנצרת עם 9% תפוסה. כמו כן בכל רחבי הארץ אין אף איש צוות רפואי בבידוד.
ומה לגבי החיסונים? לפי משרד הבריאות, 5,440,000 ישראלים קיבלו לפחות מנת חיסון אחת נגד הקורונה, בעוד מספרם של אלה שקיבלו את שתי המנות עומד על 5,113,000. נתון נוסף: בקרב בני 50 ויותר ישנם כ-92% מחוסנים או מחלימים.