סגור
מימין יאיר כץ יו"ר ועד העובדים ו עמיר פרץ יו"ר התעשייה האווירית
יאיר כץ ועמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית בלוד (צילום: עמית שעל, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי)

צוות משותף של האוצר ותע"א ידון בחריגות השכר, הוועד ימשיך בהליכים להכרזת סכסוך עבודה

שר האוצר ויו"ר התעשייה האווירית סיכמו על הקמת צוות שינסה להגיע להסכמות בנוגע לחריגות השכר; הצעד מגיע לאחר שהוועד הודיע על כוונתו להכריז סכסוך עבודה בטענה שהאוצר מגביל קידום עובדים בשל המחלוקת על החריגות

ברקע המהלכים של ועד העובדים בתעשייה האווירית (תע"א) לקראת הכרזת סכסוך עבודה בנימוק שהאוצר מגביל קידום עובדים בחברה בטענה לחריגות שכר ארוכות שנים, מסתמנת פריצת דרך שעשויה ליישב את המחלוקת הממושכת.
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר תע"א עמיר פרץ הסכימו כי צוות משותף שיוקם בתחילת השבוע הבא יקיים מו"מ אינטנסיבי לגיבוש מודל שכר חדש בחברה שיכלול את הסדרת חריגות השכר שעליהן טוען הממונה על השכר באוצר. בצוות יהיו שותפים נציגי האוצר ותע"א, נציגי העובדים והממונה על השכר והוא אמור לגבש עקרונות למודל שכר עדכני בתוך כשלושה חודשים. פעילות הצוות תיעשה תוך פיקוח וליווי משותף של סמוטריץ' ופרץ במטרה להגיע למתווה מוסכם.
בפנייה שעשה סמוטריץ' לפרץ נאמר בין השאר כי ככל שתושלם השגת ההסכמה העקרונית בלוחות הזמנים הנקובים, אפשר יהיה לכלול את ההסכמים כבר בשנה הנוכחית, כך שחריגות הסדר יוסדרו מבלי שהממונה על השכר ינקוט צעדי אכיפה נגד תע"א, לצד המשך קידומם של אלפי עובדים בחברה והתאמת הכלים שעומדים לרשותה באופן שיבטיח את פיתוחה בסביבה התחרותית בארץ ובחו"ל.
פרץ נעתר לקריאה של סמוטריץ' והביע את הסכמתו להקמת הצוות המשותף. במכתב ששלח אליו הוא ביקש ממנו לאשר את קידומם של מחצית מהעובדים שהיו אמורים לקבל קידום בדרגות השכר כבר בשנה שעברה וזאת כצעד בונה אמון.
ההתפתחות במשבר חריגות השכר בתע"א באה שעות אחדות לאחר שיו"ר הוועד יאיר כץ כינס את מועצת העובדים כדי לקבל את אישורה להכרזה על סכסוך עבודה. ההצעה של כץ התקבלה פה אחד, לאחר שכבר הקדים ופנה בימים האחרונים ליו"ר ההסתדרות הכללית ארנון בר דוד בבקשה להכריז על סכסוך עבודה בשל המחלוקת המתמשכת עם האוצר.
מדובר בחריגות שכר שהיקפן מוערך במאות מיליוני שקלים ואם לא יהיה מתווה שיסדיר אותן כל עובד בחברה שקיבל שכר חריג יידרש להשיב את הכסף. בהיותה חברה שנמצאת בבעלות ממשלתית מלאה, תע"א כפופה לחוקי יסודות התקציב באופן שמקשה עליה לתגמל עובדים כפי שמקביליהם מתוגמלים בחברות פרטיות. בנוסף, המודל שעל פיו היא מתגמלת את עובדיה מיושן, גובש לפני כחמישה עשורים ואינו מאפשר לה להתמודד עם אתגרים עדכניים בשוק העבודה ועם צרכי התחרות שלה בשווקים השונים בארץ ובעולם.
על ההסכמות בין סמוטריץ' לפרץ העיב היום מכתב ששיגר הממונה על השכר אפי מלכין לתע"א שבו הבהיר כי עמדת האוצר היא לדחות את ההצעה של פרץ, לקידום מחצית מהעובדים שקידומם הוקפא בשנה האחרונה, וזאת כ"צעד בונה אמון". לפי מלכין, "קידומים יתאפשרו רק לאחר הגעה להסכמות ביחס למבנה השכר החדש. הצעתכם בדבר קידומים במקביל לדיונים על הסכם שכר חדש, עוד בטרם הגעה להסכמות בנושא, אינה עמדתנו ולא היתה מקובלת עלינו בעבר ולא מקובלת עלינו כעת".
ברקע דבריו של מלכין, יו"ר הוועד כץ הבהיר כי ההליכים להכרזה על סכסוך העבודה יימשכו בלי קשר למו"מ. הוא הוסיף ואמר כי "הטענה לכאורה כאילו יש מתווה מוסכם היא לא יותר מספין, שלא נאמר הטעיה של הציבור".
לדבריו "תמוה בעיני שמספר שעות לאחר ששר האוצר שולח מכתב מרצון לקדם מתווה כלשהו והמענה של יו"ר התע"א מחדד את ההבנה בחשיבות קידום הנושא שולח הבוקר פקיד בכיר במשרדו מכתב הבהרה על כל ש'נפלה שגגה' מצדו של השר, משל הוא מנהל את ענייני משרד האוצר. ההבהרה מצביעה בדיוק על היעדר הרצינות, לא לומר חובבנות, שבה נוקט הממונה על השכר בסוגיה מורכבת שעומדת על הפרק. היא מחזירה אותנו חודשים ארוכים אחורה, במקום לקדם אותנו צעד נוסף קדימה לעבר פתרון".
משבר חריגות השכר והקפאת קידומם של אלפי עובדים בחברה בא ברקע תוצאות שיא שתע"א הציגה ב-2023, עם רווח נקי של כ-320 מיליון דולר וזינוק בהיקף צבר ההזמנות שלה, שהסתכם בכ-18 מיליארד דולר.