סגור
טנקים מרכבה
טנקי מרכבה. "עלייה בקצב ההזמנות" (צילום: דובר צה"ל)

על רקע המלחמה: הזמנות בהיקף כמיליארד שקל לחברות שמייצרות טנקים ומערכות לנגמש"ים

עשות אשקלון פתחה את 2024 עם הזמנות חדשות שקיבלה בהיקף של 59 מיליון שקל לתקופה של שלוש וחצי שנים

עשות אשקלון פתחה את 2024 עם הזמנות חדשות שקיבלה ממשרד הביטחון בהיקף של 59 מיליון שקל לתקופה של שלוש וחצי השנים הקרובות ועם הסכם מסגרת חדש עם לקוח אחר בהיקף של כ-17 מיליון שקל.
עשות פועלת מאשקלון, וגם בימים שהעיר טווחה בעשרות מטחים של רקטות מעזה היא המשיכה לייצר מכלולים וחלפים למילוי צרכים בהולים של צה"ל וזאת בין השאר בהיותה מפעל חיוני למשק. היא מעסיקה כ-440 עובדים ובבעלות קרן פימי של ישי דוידי. החברה מייצרת מערכות הנעה, ממסרות ומכלולים לכלי רכב משוריינים ומשמשת ספק מרכזי של משרד הביטחון בתוכניות הייצור של טנק המרכבה והנגמ"ש נמ"ר.
מתחילת המלחמה בדרום, תוך סיכוי גבוה לפתיחת חזית בעצימות גבוהה גם בצפון, משרד הביטחון הגביר את היקף ייצור הטנקים והנגמ"שים במתקני המש"א (מרכז שיקום ואחזקה) שבמרכז הארץ. בימים האחרונים הוא הוציא הזמנות בהיקף כולל של כמיליארד שקל למאות חברות שמעורבות בייצור של רכיבים ומערכות לנגמ"שים ולטנקים.
ההזמנות החדשות שנכנסו לעשות אשקלון קשורות לרכש הנרחב שעושה מנהל הרכש של משרד הביטחון להגברת יצור המשוריינים ובמסגרתן היא תספק לו חלקי חילוף לממסרות, מתלים, מערכות הינע ושיקום של ממסרות. מתחילת השנה עשות קיבלה ממשרד הביטחון הזמנות בהיקף של כ-385 מיליון שקל, מהם כ-60 מיליון שקל שישולמו באמצעות כספי הסיוע הביטחוני האמריקאי.
מנכ"ל עשות אלי דמרי אמר כי "קצב קבלת ההזמנות ממשרד הביטחון התגבר משמעותית במהלך הרבעון הרביעי בהמשך לפרוץ המלחמה. חלק מההזמנות הן לחלקי חילוף של מוצרים שבשנים קודמות לא הוזמנו מהחברה ומדובר בהזמנות משמעותיות עם ערך מוסף רב לפעילותינו".
זרם ההזמנות הגבוה מהחודשים האחרונים הגדיל את הצבר של עשות אשקלון שעומד על כ-1.5 מיליארד שקל. היא נסחרת בתל אביב לפי שווי של 625 מיליון שקל וחתמה את תשעת החודשים הראשונים של 2023 עם מכירות בכ-245 מיליון שקל, כ-4 מיליון שקל יותר מהתקופה המקבילה ב-2022. הרווח הנקי שלה הסתכם בכ-26 מיליון שקל, יותר מפי שניים מהרווח הנקי שהציגה בתקופה המקבילה.
פימי רכשה את עשות לפני כשנה וחצי בכ-300 מיליון שקל מאלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן. עשות היתה חברה בת של התעשייה הצבאית (תעש מערכות) שהופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט בכ-1.9 מיליארד שקל.