סגור

ראשונה בעולם: ישראל מאשרת קצבה חודשית לחולי פיברומיאלגיה

בהמשך להחלטתו של הביטוח הלאומי מ-2019 ובתום דיונים ארוכים, הסכים האוצר להעניק לסובלים מדאבת השרירים עד 40% נכות. הארגונים, בתמיכת הביטוח הלאומי, דורשים להעלות את ההכרה ל-50%

אחרי שנתיים של עימות בין הביטוח הלאומי לאוצר, הושג הסכם שיאפשר הכרה בחולי פיברומיאלגיה כזכאים לקצבת נכות. על פי הביטוח הלאומי, ישראל תהיה המדינה הראשונה בעולם שתעניק הכרה כללית במחלת הפיברומיאלגיה (דאבת השרירים) כמחלה המקנה שיעורי נכות.
תקנות הביטוח הלאומי קובעות את שיעורי הנכות הניתנים בעבור מחלות וליקויים שונים לצורך קצבאות הביטוח הלאומי במסגרת נכות כללית או נפגעי עבודה. פיברומיאלגיה - מחלה המתאפיינת בכאבים, בעייפות וברגישות רבה בשרירים, שמקורה הוא לא דלקת מפרקים - לא הופיעה עד כה ברשימת הליקויים המזכים בקצבה. הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי ניסו לשנות זאת באמצעות קביעת אחוזי נכות לסימפטומים של המחלה.
1 צפייה בגלריה
שר הרווחה מאיר כהן
שר הרווחה מאיר כהן
שר הרווחה מאיר כהן
(מתן רייזמן, לע"מ)
הסיבה שעדיין אין הכרה גורפת במחלה נובעת מכך שרופאים רבים בעולם סבורים שמדובר, למעשה, בליקוי נפשי. בארצות הברית המחלה מוכרת, אבל רק עבור חיילים. הביטוח הלאומי, בכל אופן, מתנגד לקביעה שמדובר בליקוי נפשי ובסיום בחינה מקצועית של רופאי המוסד, הלשכה המשפטית ואגף הגמלאות בנובמבר 2019 הוא החליט כי יש מקום להוסיף את תסמונת הפיברו אל ספר הליקויים המקנים אחוזי נכות. האוצר, מצדו, מנע את יישום ההחלטה בטענה שזו הרחבה לא סבירה של הזכאות לקצבת נכות ובתגובה לכך הארגונים היציגים של מחלת הפיברומיאלגיה בישראל עתרו לבג"ץ.
לאחרונה, בעקבות התקדמות הדיונים בבג"ץ, הסכים האוצר להכרה במחלה ברף של עד 40% - מה שיביא לזכאות לקצבת נכות חודשית ללוקים בה ואף לקצבת שירותים מיוחדים כמו סיוע בסיעוד לחלקם. הארגונים, בתמיכת הביטוח הלאומי, דורשים כעת להעלות את ההכרה עד ל-50%, אולם האוצר מתנגד. הוויכוח הזה ככל הנראה יוכרע בבית המשפט. בינתיים, שר הרווחה מאיר כהן חתם היום על צו המאשר הכרה בנכות של 40% לחולי פיברומיאלגיה ואישורו הסופי צפוי בתוך מספר שבועות.
"שנתיים הם זמן ממושך מידי להמתין להחלטה, כשחולי הפיברומיאלגיה מבקשים הכרה וסובלים מכאבים בגוף המשפיעים על התפקוד היום-יומי שלהם", אמר השר. "אני סבור שלא ירחק היום ושאר מדינות העולם תצטרפנה אלינו ותתייחסנה למחלה הזאת ברצינות הראויה". מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר הוסיף כי ההחלטה להכניס את הפיברומיאלגיה לספר הליקויים התקבלה ״לאחר שנים של עבודת נמלים מקצועית".