סגור

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "עדכון קצבת הזקנה הוא ביזיון"

מאיר שפיגלר התייחס בוועדת הכספים לקצבת הזקנה האוניברסלית שמתעדכנת בשקלים בודדים מדי שנה. הוועדה דנה בהעלאת קצבת השלמת ההכנסה לקשישים עניים כך שתעבור את קו העוני

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אומר שמצב עדכון קצבת הזקנה הוא "ביזיון". זאת בשל העובדה שהיא צמודה למדד ומעודכנת בשקלים בודדים מדי שנה בלבד. שפיגלר אמר את הדברים היום (א') בוועדת הכספים של הכנסת בפתיחת הדיון על העלאת קצבת השלמת ההכנסה לקשישים.

2 צפייה בגלריה
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר
(צילום: יואב דודקביץ)
מדובר בפרק בחוק ההסדרים המעלה את קצבאות השלמת ההכנסה לקשישים בכ-450 שקל לגובה 70% משכר המינימום כלומר 3,710 שקל. זוג יקבל 5,846 שקל. זהו מהלך שמציב את הקשישים העניים והנכים על אותה רמת הכנסה ומעלה את הקשישים לפחות זמנית מעל לקו העוני.
2 צפייה בגלריה
עוני עניים חלוקת מזון לנזקקים מותת יד ביד ב לוד
עוני עניים חלוקת מזון לנזקקים מותת יד ביד ב לוד
חלוקת מזון לקשישים נזקקים
(צילום: דנה קופל)
המהלך משקף מדיניות של הממשלה לשחוק את קצבת הזקנה הכללית ולהעלות בהתמדה רק את הקצבאות לזקנים מעוטי הכנסה. עלות המהלך 1.5 מיליארד שקל לשנה והוא מיטיב מאוד עם אוכלוסיית העולים הקשישים שלהם אין פנסיות והם הבסיס הפוליטי של שר האוצר אביגדור ליברמן.
יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר אמר כי "מאות אלפי קשישים יוכלו להפסיק לבחור בין כסף לתרופות". רכז הרווחה באגף התקציבים, עלי בינג, אמר כי "מדובר בבשורה משמעותית לציבור הקשישים. לא יהיו יותר קשישים מתחת לקו העוני". חברי הכנסת אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת ונעמה לזימי מהעבודה אמרו שגם מ-3700 שקל קשה מאוד לחיות.