סגור

כלכליסט טק
בעקבות עיצומי העובדים: פלאפון לא החלה במכירת מכשירי אייפון 13

בעוד שאצל המתחרות מדווחים על הסתערות על המכשירים, בפלאפון הודיעו ללקוחות על עיכוב במכירה. בשוק מדווחים על מלאים מוקטנים מלכתחילה ועל חוסרים אפשריים כבר בימים הקרובים

עובדי חברת פלאפון פוגעים בבטן הרכה של החברה: בעקבות עיצומי העובדים חברת הסלולר לא התחילה עדיין במכירות של האייפון 13, מכשיר הדגל של אפל שהושק בישראל השבוע. השקת דגם חדש של מכשירי אייפון, כמו גם דגמים חדשים של המתחרה הדרום קוריאנית, סמסונג, נחשב לאירוע משמעותי עבור חברות הסלולר המקומיות, שנוכח התחרות העזה והירידה בהכנסות משירותים הגדילו בשנים האחרונות את המאמצים במכירת ציוד קצה ובראשו מכשירים ניידים.
לקוחות פלאפון שהתעניינו ברכישת אייפון חדש קיבלו בימים האחרונים את ההודעה הבאה: "שלום רב, לא שכחנו אותך! מכירת האייפון 13 תחל בהקדם. לצערנו, חל עיכוב במכירת המכשירים ואנו נעדכן בהקדם על מועד המכירה הצפוי. גם הפעם פלאפון תציע הצעה משתלמת הכוללת 5 שנות אחריות על המכשיר החדש ומשלוח חינם עד הבית לרוכשים באתר, לצד שירות מצוין. אנו מתנצלים על אי הנוחות". פלאפון לא ציינה בהודעה את סיבת העיכוב, שהיא כאמור עיצומי העובדים.
1 צפייה בגלריה
מוקד ריק שירות לקוחות פלאפון
מוקד ריק שירות לקוחות פלאפון
מוקד שירות לקוחות ריק של פלאפון
(צילום: דוברות ההסתדרות)
עובדי פלאפון, המאוגדים בהסתדרות הכללית כמו גם עובדי בזק בינלאומי תחת חברת אלפא, פתחו בעיצומים מול כוונת החברה לאחד בין חלק מהפעילות של בזק בינלאומי לפעילות של yes (שלה ועד עובדים נפרד שמאוגד בהסתדרות הלאומית). פעילות פלאפון אמורה להמשיך בנפרד בעוד שפעילות האינטגרציה של בזק בינלאומי תופרד לחברה נפרדת. במסגרת המהלכים נקטו העובדים בשבועות האחרונים במספר מהלכים כמו סגירת סניפים ומוקדי שירות לקוחות וכן האטה בפריסת הציוד של בזק בינלאומי. עדיין לא ברורות ההשלכות של הדחייה בהשקת האייפון 13 בפלאפון והעובדה שהיא לא נובעת ממחסור במלאי רומזת כי החברה עשויה להדביק את הפער מהמתחרות בהמשך.
ביתר החברות בשוק מדווחים על הסתערות של רוכשים על המכשירים החדשים ועל מכירות גבוהות מאז ההשקה בישראל לפני יומיים, בעיקר על דגמי הפרימיום, אייפון פרו ואייפון פרו מקס. ברשתות השונות דיווחו כי השנה התקבל מלאי מוקטן של המכשירים מאפל, מה שעשוי לייצר חוסרים במכשירים כבר בימים הקרובים עד לקבלת משלוחים חדשים. ברשת iDigital, היבואנית הרשמית של מכשירי אפל לישראל, ציינו כי "השנה הקצאת המלאי של אפל לישראל היתה משמעותית נמוכה מהרגיל. iDigital בתור השותף הבכיר של אפל מקבלת את המלאים הגבוהים ביותר, אבל גם אצלנו יש מחסור בעיקר בדגמי הפרימיום". ברשת המליצו ללקוחות להזמין מכשירים מראש כדי לשריין מלאי עתידי.
השבוע דיווחה סוכנות הידיעות "בלומברג" כי אפל צפויה להוריד את יעד הייצור הרבעוני של האייפון 13 ב-10 מיליון יחידות. היעד של אפל צפוי לרדת מ-90 ל-80 מיליון מכשירי אייפון, ככל הנראה בשל מחסור צפוי ברכיבים שהיא אמורה לקבל מברודקום ומטקסס אינסטרומנטס. הבעיות בשרשרת האספקה פוגעות גם במתחרות של אפל, כשהמתחרה הגדולה סמסונג סבלה מחוסרים עולמיים של חלק מהדגמים שהיא מייצרת, בעיקר הדגמים המוזלים.
מפלאפון נמסר בתגובה: "אנו פועלים על מנת להתחיל במכירת המכשיר בהקדם, לצערנו בשל עיצומי העובדים חל עיכוב בתחילת המכירה של המכשיר. אנו נעדכן בהקדם על מועד המכירה הצפוי וכמו תמיד, פלאפון תעניק 5 שנות אחריות על המכשיר החדש, שליחות חינם ושירות מצוין".