סגור
חיזבאללה ואסדת כריש
חיזבאללה ואסדת כריש (אנרג'יאן)

אנרג'יאן על שיגור הכטב"מים למאגר כריש: "האסדה בטוחה, שגרת העבודה לא הופרעה"

מפעילת מאגר כריש הגיבה לדיווח על כך שחיזבאללה שיגר 3 כלי טיס בלתי מאוישים לעבר המאגר: "מביעים אמון מלא במדינה ובמערכת הביטחון". כלי הטיס שוגרו, על רקע התקדמות במו"מ בין ישראל ולבנון על קביעת גבול ימי. שר הביטחון גנץ: "חיזבאללה פוגע ביכולת להגיע להסכם"

"אסדת כריש בטוחה ושגרת העבודה עליה לא הופרעה", כך הגיבה הערב (מוצ"ש) חברת אנרג'יאן, המפעילה את מאגר הגז כריש, ליירוט שבוצע על ידי צה"ל של 3 כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) ששוגרו על ידי חיזבאללה לעבר המאגר מוקדם יותר היום. לדברי אנרג'יאן, "אנחנו מביעים אמון מלא במדינת ישראל ובמערכת הביטחון".
שדה כריש נמצא בנקודה הדרומית ביותר של הגבול הימי שבין לבנון לישראל, שעדיין שנוי במחלוקת בין שתי המדינות. שיגור כלי הטיס לעבר המאגר נעשה, על רקע המו"מ בין המדינות על קביעת הגבול הימי ביניהן שהתחדש רק בשבועות האחרונים בתיווך השליח האמריקאי עמוס הוכשטיין. לפני כשבועיים ביקר הוכשטיין בביירות ושוחח על קידום פתרון למחלוקת עם בכירים לבנוניים ובהם הנשיא מישל עאון.
הוכשטיין דיווח לאחר מכן על התקדמות במגעים, ולפי חלק מהדיווחים הלבנונים הציעו מתווה לפתרון שאינו כולל את שדה כריש. יצוין, כי מבחינת ישראל שדה כריש אינו נמצא כלל על שולחן המו"מ ואינו כלול בשום תרחיש באזור המחלוקת.
על רקע תוצאות פגישתו בביירות, הוכשטיין שוחח לפני שבוע גם עם הצוות הישראלי למו"מ בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה לשעבר אודי אדירי וקיבל את התייחסותו להצעה הלבנונית. גורמים המקורבים למו"מ מתרשמים כי בשבועיים האחרונים חלה בו התקדמות, וזאת כאשר ניכרת מצד לבנון דחיפות להגיע להסכם.
שר הביטחון בני גנץ התייחס הערב לשיגור כלי הטייס לעבר אסדת כריש והאשים את חיזבאללה בפגיעה ביכולת של לבנון להגיע להסכם עם ישראל שחיוני לה ולאזרחיה, וזאת חרף כוונותיה של ישראל להתקדם במו"מ לפתרון הסוגיה.
המשא ומתן על הגבול הימי התחדש בעקבות בקשת ממשלת לבנון, כשברקע משבר האנרגיה החריף שבו נתונה המדינה והגעת האסדה הצפה של חברת אנרג'יאן לשדה כריש בתחילת יוני – שהגבירה את המתח בין לבנון לבין ישראל.
הגעת האסדה התקבלה בדרישה הלבנונית שההפקה מכריש לא תחל בטרם יושג הסכם על הגבולות הימיים, וזאת כשתחילת ההפקה בכריש צפויה כבר בחודשיים הקרובים. למתח הוסיף מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שאיים כי לארגונו עומדת היכולת למנוע מישראל הפקת גז בכריש.
המענה המבצעי שקיבל היום שיגור כלי הטיס לעבר כריש מבטא דריכות והיערכות ארוכת שנים של צה"ל לקראת תרחישים שבהם יידרש להגן על האינטרסים של ישראל בים התיכון, במרכזם אסדות הגז.
מדובר במענה רחב שקיבל היום ביטוי מבצעי ראשון, הכולל את מערכת טילי היירוט החדישים ברק 8 המשוגרים מסיפונן של ספינות קרב, בשילוב עם יכולות גילוי ומעקב מיטביות שאפשרו את יירוט כלי הטייס, באמצעות טילים ובאמצעות מטוס קרב, במרחק בטוח משדה כריש.
ההיערכות של מערכת הביטחון לקראת תרחישי פגיעה בתשתיות של ישראל בים כוללת גם מענה לאיומים שעדיין לא מומשו, כמו ירי של טילי ים – ים מתקדמים לעבר אסדה, פיגוע באמצעות צוללנים או סירת תופת, ירי מדויק של טילים ורקטות ועוד.
חלק מהמענה הישראלי לאיומים אלה כולל גם את הגרסה הימית של מערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל ואמצעים נוספים – המשתלבים יחד בתוך תפיסת הגנה רב שכבתית.