סגור
רכב של הצלב האדום עובר במעבר רפיח עם החטופים הישראלים
רכב של הצלב האדום עובר במעבר רפיח עם החטופים הישראלים (צילום: AFP)

אחרי עיכוב של שעות: 10 חטופים נוספים שוחררו משבי החמאס

החטופים הועברו לצלב האדום אחרי עיכוב ממושך. יחד איתם שוחררו גם ארבעה חטופים בעלי אזרחות תאילנדית. קודם לכן שוחררו שתי הישראליות בעלות האזרחות הרוסית ילנה טרופנוב ואירנה טטי. צה"ל בוחן את מהימנות הודעת החמאס על כך ששירי ביבס ושני ילדיה אינם בחיים

23:40 - צה"ל: 14 החטופים הועברו למצרים. דובר צה"ל עדכן כי "נציגי הצלב האדום העבירו את 14 החטופים והחטופות, ובהם עשר חטופים ישראלים וארבעה חטופים בעלי אזרחות תאילנדית למצרים". עוד נמסר כי החטופים השבים ארצה בדרכם בשטח מצרים לנקודת המפגש עם כוחותינו בכרם שלום. נציגי מערכת הביטחון יאמתו את זהות החטופים השבים בנקודת המפגש". (יואב זיתון)
23:30 - צה"ל מאשר: 10 החטופים בדרכם לישראל, יחד עם ארבעה אזרחי תאילנד. דובר צה"ל עדכן כי עשרת החטופים והחטופות ששוחררו משבי חמאס נמצאים בידי הצלב האדום ועושים את דרכם לישראל, יחד עם ארבעה חטופים בעלי אזרחות תאילנד. אלו שמותיהם של החטופים הישראלים: בני הנוער גלי טרשצ'נקי (בת 13), עמית שני (16) ואופיר אנגל (17) שנחטפו מקיבוץ בארי; ליאם אור (18) שנחטף מקיבוץ רעים; איתי רגב (18) שהיה במסיבת הטבע; הנשים רעיה רותם (54), רז בן עמי (57), ירדן רומן גת (36), ליאת אצילי (49) ומורן סטלה ינאי (40). בסך הכול, שישה מהמשוחררים הערב נחטפו מבארי. (יואב זיתון ואיתמר אייכנר)
19 צפייה בגלריה
12 החטופים ששוחררו מהשבי בפעימה השישית
12 החטופים ששוחררו מהשבי בפעימה השישית
12 הישראלים ששוחררו מהשבי בפעימה השישית
(צילום: מתוך ynet)

23:00 - 10 החטופים הישראלים הועברו לידי הצלב האדום. אחרי עיכוב של מספר שעות, החטופים הועברו לידי הצלב האדום, כך אישר גורם ישראלי.
22:04 - גורם ישראלי מעריך: "שחרור החטופים יתבצע - העיכוב טכני". גורם ישראלי התייחס לעיכוב בשחרור החטופים הישראלים במסגרת הפעימה השישית של ההסכם, ואמר כי בישראל מעריכים ש"הפעימה תתבצע" וכי "העיכוב הוא טכני".
21:30 - בישראל מאיימים: אם לא תגיע רשימת חטופים - נחדש את האש בבוקר. גורם ביטחוני ישראלי התייחס למגעים להארכת הפסקת האש, ואמר כי "אם בחמאס ירצו לשחרר עוד עשרה גברים מבוגרים, זה אפשרי - לפי המפתח הנוכחי". כמו כן הגורם ציין כי "אם לא תגיע רשימה של חטופים – נחדש את האש כבר מחר בבוקר". עוד הוסיף הגורם כי לפני שבישראל יסכימו לדבר על קטגוריות נוספות, על חמאס להחזיר כ-25 ילדים ונשים שמוחזקים בשבי בעזה.
20:45 - דובר צה"ל: חיסלנו 3 מחבלים שהפרו את הפסקת האש. 159 חטופים עדיין בעזה. דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי עדכן כי לפי שעה ההערכה היא כי חמאס מחזיק ב-159 חטופים. הוא התייחס גם להודעת חמאס בנוגע למשפחת ביבס, ואמר כי "האחריות לביטחונם מוטלת באופן מלא על ארגון הטרור חמאס". כמו כן, הגרי עדכן כי כוחות צה"ל חיסלו שלושה מחבלים שהפרו את הפסקת האש והשליכו מטענים לעבר הכוחות. (אדם קוטב)
20:40 - החטופות ילנה טרופנוב ואירנה טטי בשטח ישראל. צה"ל ושב"כ עדכנו כי ילנה טרופנוב (50) ואירנה טטי (75), החטופות הישראליות בעלות האזרחות הרוסית נמצאות בשטח ישראל ו"מלוות כעת על ידי כוח צה"ל. לאחר שיעברו הערכה ראשונית של מצבם הרפואי, כוחותינו ילוו את השבות עד להגעתן לחיק משפחותיהן בבתי החולים". (יואב זיתון)

20:30- בצה"ל מאשרים: החטופות ילנה טרופנוב ואירנה טטי במצרים. דובר צה"ל אישר כי ילנה טרופנוב (50) ואירנה טטי (75), החטופות הישראליות בעלות האזרחות הרוסית, הועברו על ידי נציגי הצלב האדום מרצועת עזה למצרים. נמסר כי "החטופות השבות ארצה בדרכן לנקודת המפגש עם כוחותינו בכרם שלום. נציגי מערכת הביטחון יאמתו את זהות החטופות השבות בנקודת המפגש". (ynet)
19 צפייה בגלריה
ילנה טרופנוב ואירנה טאטי
ילנה טרופנוב ואירנה טאטי
ילנה טרופנוב ואירנה טאטי
(צילום: ynet)
19:00 - דיווח: החטופים הועברו לידי הצלב האדום. הערוץ המצרי "אל-קאהרה אל-אחבאריה" דיווח כי הצלב האדום קיבל לידיו את החטופים במסגרת הפעימה השישית של שחרור החטופים. במקביל, הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי חלק מהחטופים שנמסרו לצלב האדום הוחזקו על ידי הארגון. בפעימה השישית של ההפוגה אמורים להשתחרר 12 חטופים - 7 נשים ו-5 ילדים (עינב חלבי וליאור בן ארי)
17:30- גורם ביטחוני מאשר: שתי ישראליות בעלות אזרחות רוסית שוחררו. גורם ביטחוני ישראלי אישר כי שתי ישראליות בעלות אזרחות רוסית שוחררו משבי חמאס וככל הנראה מועברות לצלב האדום. מוקדם יותר הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי אל-קסאם, על שחרורן של שתי החטופות "בתגובה לבקשת הנהגת רוסיה" (איתמר אייכנר ועינב חלבי)
16:54 - הטרור הפסיכולוגי של חמאס: טוען ששירי ביבס וילדיה נהרגו. צה"ל: "זה נבדק". חמאס טען כי שירי ביבס וילדיה כפיר בן 10 החודשים ואריאל בן ה-4 שנחטפו לעזה, נהרגו. צה"ל מסר כי "נציגי צה"ל שוחחו עם בני משפחת ביבס, הודיעו להם על הפרסום ומלווים אותם בשעה זו. צה"ל בוחן את מהימנות המידע"
19 צפייה בגלריה
פנאי שירי ביבס ילדים פעוטות נלקחה שבי
פנאי שירי ביבס ילדים פעוטות נלקחה שבי
שירי ביבס וילדיה שנלקחו לשבי

15:30 - גורם מדיני: הארכת הפסקת האש? כל עוד נקבל את רשימת חטופינו. גורם מדיני התייחס לדברי גורם המקורב לחמאס, שאמר כי ארגון הטרור מעוניין בהארכה של הפסקת האש בארבעה ימים נוספים. "כל עוד מתקבלות רשימות של חטופינו, אז מתקדמים לפי ההקצבה של עד 10 ימים", אמר הגורם. (איתמר אייכנר)
14:50 - יוכבד ליפשיץ: "נפגשתי עם סינוואר, שאלתי אותו איך הוא לא מתבייש - הוא שתק". אחרי שפורסם שכמה מחטופים נפגשו במנהרות עם מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר, יוכבד ליפשיץ בת ה-85, ששוחררה לפני כחודש מהשבי, סיפרה כי נכחה באותו מפגש. "סינוואר היה אצלנו שלושה-ארבעה ימים אחרי שהגענו", סיפרה ליפשיץ בריאיון לאתר "דבר". "שאלתי אותו איך הוא לא מתבייש, לעשות דבר כזה לאנשים שכל השנים תמכו בשלום? הוא לא ענה. שתק".
אתמול השתתפה ליפשיץ בהפגנה מול הקריה בתל אביב בקריאה להשיב גם את הגברים שנמצאים בשבי. היא החזיקה שלט עם תמונת בעלה עודד, בן 83, שעדיין מוחזק על ידי חמאס.
19 צפייה בגלריה
יוכבד ליפשיץ עם נכדיה בהפגנה למען ה חטופים מול הקריה 28.11.23
יוכבד ליפשיץ עם נכדיה בהפגנה למען ה חטופים מול הקריה 28.11.23
יוכבד ליפשיץ עם נכדיה בהפגנה, אמש
(צילום: דנה קופל)
14:41 - חוסל מפקד כוח המחבלים במחנה הפליטים ג'נין, מוחמד זביידי. סוכל מפקד כוח המחבלים במחנה הפליטים ג'נין, מוחמד זביידי. חיסולו משנה את יחסי הכוחות במחנה, מנטרל דמויות בולטות שקשורות בהנעת פעילות טרור ומסכל פעילות עתידית. מדובר בבן דודו של המחבל זכריא זביידי. במסגרת הפעילות הלוחמים כיתרו את המבנה בו הוא הסתתר יחד מחבלים נוספים וירו טילי כתף, רימונים ומטענים לעבר המבנה. (אלישע בן קימון)
19 צפייה בגלריה
רכבים משוריינים של צה"ל ב מחנה הפליטים ג'נין 29.11.23
רכבים משוריינים של צה"ל ב מחנה הפליטים ג'נין 29.11.23
רכבים משוריינים של צה"ל במחנה הפליטים ג'נין
(צילום: Zain JAAFAR / AFP)
14:18 - איכילוב: "הילדים שחזרו מהשבי חוו ירידה משמעותית במשקל". פרופ רונית לובצקי מבית החולים איכילוב בתל אביב, אליו פונו שתי חטופות ששוחררו אתמול משבי חמאס, סיפרה כי "הילדים וגם המבוגרים מבחינה תזונתית איבדו משקל. בחלק גדול מהם ירידה משמעותית במשקל של עד 15 אחוזים".
פרופ' לובצקי, מנהלת המרפאה לתזונה וטיפול בהשמנת יתר בילדים בבית החולים "דנה-דואק" לילדים, אמרה כי המזון שקיבלו השבים לא היה בהרכב אופטימלי, "בטח לא לילדים, בשילוב עם שהייה במקום בלי אור. הילדים עוברים הערכה תזונתית מאוד משמעותית ואחר כך צריך לתקן כל אחד ואחד מהם בהתאם למה שחסר, אצל ילדים זה חשוב שבעתיים, לא פשוט להיות ילד בשבי".
19 צפייה בגלריה
מסוק עם חטופים משוחררים נוחת ב בית החולים איכילוב 27.11.23
מסוק עם חטופים משוחררים נוחת ב בית החולים איכילוב 27.11.23
מסוק עם חטופים משוחררים נוחת בבית החולים איכילוב, שלשום
(צילום: Alexi J. Rosenfeld/Getty Images)
פרופ' דרור מנדל, מנהל בית החולים דנה לילדים באיכילוב, עדכן כי במוסד הרפואי "נמצאים ילדים שמצבם הגופני סביר והם עברו סדרה של בדיקות והערכות, למעט ילדה אחת שעברה בשעות הערב התערבות אורתופדית כירורגית בחדר הניתוח והיא התאוששה". לדבריו, "הילדים מציגים אתגרים רפואיים ופסיכוסוציאליים, שאנחנו נותנים עליהם את הדעת. רובם צפויים להשתחרר בימים הקרובים לבתים ולאן שיתגוררו למעט הילדה שתזדקק לטיפול ארוך".
הוא הוסיף כי "הילדים מציגים מגוון של בעיות רפואיות. הם כולם מאוד שמחים שהם יצאו לחופשי ומראים את השמחה הזו ומשתפים אותנו בהרבה מאוד נושאים. אנחנו שומרים על הפרטיות שלהם ועל כבוד המטופלים שלנו". (אדיר ינקו)
13:55 - בלינקן: "נבדוק אם נוכל להאריך את הפסקת האש". מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי במהלך ביקורו בישראל, שיחל מחר, הוא "יעבוד עם הישראלים כדי לראות אם ניתן יהיה להאריך את הפסקת האש הזמנית". במסיבת עיתונאים שנשא בבריסל לאחר כינוס של נאט"ו אמר בלינקן שהמשך ההפוגה פירושו שיותר בני ערובה ישוחררו, וסיוע נוסף יוכנס לעזה. "מאמין שזה גם מה שישראל רוצה", אמר בלינקן. (רויטרס)
19 צפייה בגלריה
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מגיע ל ישראל
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מגיע ל ישראל
בלינקן בביקור בישראל, בחודש שעבר
(צילום: AP)
13:55 - הרוסים טוענים: היינו מעורבים בשחרור יפה אדר. שגרירות רוסיה בישראל פרסמה פוסט ב-X בו טענה כי הייתה מעורבת בשחרור יפה אדר. "שמחנו מאוד לגלות שבין הישראלים ששוחררו ב-24 בנובמבר הייתה יפה אדר, ניצולת שואה בת 85", נכתב בפוסט. "אנו מברכים בכנות על שחרורה ומציינים כי הדבר התאפשר, בין היתר, עקב מאמציהם העיקשים של גורמים רשמיים ברוסיה בשיתוף פעולה הדוק עם הצד הישראלי, בפרט עם שרת המודיעין של ישראל, גילה גמליאל, ובעלי עניין נוספים באזור". עוד הוסיפו הרוסים כי ימשיכו לפעול לשחרורם של נכדים של ניצולי שואה.

13:50 - מזכיר הממשלה: עסקת שחרור חטופים שמובילה להפסקת המלחמה - פייק ניוז. על רקע הדיווחים על עסקה לשחרור כל החטופים תמורת הפסקת המלחמה, מזכיר הממשלה יוסי פוקס מבהיר בפוסט ב-X כי לא תהיה עסקה כזו: "אתן לכם כלל אצבע בימים מתוחים אלו לדעת להבחין בין ניוז לבין פייק ניוז. כל ידיעה על עסקת שחרור חטופים שמובילה להפסקת המלחמה או להפסקת אש ממושכת=פייק ניוז".

13:43 - עהד תמימי תשוחרר הערב אחרי כ-3 שבועות במעצר. רשות האסירים הפלסטינית פרסמה את רשימת 30 שמות המחבלים והמחבלות שישתחררו הערב במסגרת הפעימה השישית, בהם גם עהד תמימי, תושבת נבי סלאח, שנעצרה בתחילת החודש בעקבות פוסט מסית באינסטגרם. ביום שני האחרון, מעט לפני חצות הודיעה הממשלה כי אישרה לכלול 50 אסירות ברשימת האסירים האפשריים לשחרור במסגרת הארכת הפסקת האש - ובה נכללה גם תמימי שנחשבת לסמל פלסטיני.
בפוסט שבעקבותיו נעצרה, נכתב: "מחכים לכם בכל ערי הגדה - מחברון ועד ג'נין. נשחט אתכם, ואתם תגידו שמה שהיטלר עשה לכם היה בדיחה. נשתה את דמכם ונאכל את הגולגולת שלכם. יאללה, קדימה, אנחנו מחכים לכם". תמימי, כיום בת 22, זכורה בעיקר מסרטון שבו תועדה סוטרת לקצין צה"ל בדצמבר 2017 לצד בת דודתה נור. בסרטון הן נראו כשהן מכות מפקד פלוגה וחייל, ותמימי נשלחה אז לשמונה חודשי מאסר. (עינב חלבי)
19 צפייה בגלריה
עהד תמימי 2018
עהד תמימי 2018
עהד תמימי
(צילום: AP Photo/Ariel Schalit, File)
13:22 - כלתה של תמי מצגר: "היא עברה חטיפה לא פשוטה". איילה, כלתה של תמי מצגר (78) ששוחררה אמש משבי חמאס, סיפרה: "פגשתי אותה, היא שמחה לראות את כולם ורצתה לראות לחבק את כולם ביחד. היו הרבה דמעות, הרבה התרגשות, הרבה הומור ועקיצות". איילה ציינה כי ישנה "הרבה דאגה וחשש להגיד דברים מסוימים, בשבי לא פשוט בכלל. צריכים להבין את התמונה הכוללת שקרתה. היא עברה חטיפה לא פשוטה, היא בסדר".
מצגר נחטפה מביתה בניר עוז עם בעלה יורם, בן 80, היא השתחררה כאמור מהשבי בפעימה החמישית, אבל בעלה - כמו עוד עשרות מחברי ניר עוז - עדיין בשבי. (אדם קוטב)
19 צפייה בגלריה
תמי מצגר ועדה שגיא משוחררות מהשבי מלחמת עזה 28.11.23
תמי מצגר ועדה שגיא משוחררות מהשבי מלחמת עזה 28.11.23
תמי מצגר ועדה שגיא משוחררות מהשבי, אמש
(צילום מסך)
12:40 - בכיר במשרד החוץ נגד קטאר: "נבוא איתה חשבון ועם כל מי שבצד של חמאס". על רקע קשריה של קטאר עם חמאס ומעורבותה בתיווך עסקת החטופים, סמנכ"ל האגף האסטרטגי במשרד החוץ יוש זרקא, הצהיר כי "כרגע אנחנו זקוקים לה, אבל כשהדבר הזה יחלוף מן העולם - אנחנו נבוא איתה חשבון" בתום המלחמה. זרקא ציין כי מדובר ב"חוליה בעייתית. היא שיחקה תפקיד רע בכל מה שקשור לאירוח של חמאס ולמתן לגיטימציה לפעילות שלו". (איתמר אייכנר)
19 צפייה בגלריה
שליט קטאר תמים בן חמד אאל ת'אני
שליט קטאר תמים בן חמד אאל ת'אני
אמיר קטאר, תמים בן חמד אאל ת'אני
(צילום: EPA/Carlos Jasso)
12:30 - נורלין שוחררה אמש מהשבי, אחיה סיפר: "היא חיוורת וחלשה, לא יודעת הרבה על מה שאירע". נורלין (נטלי) אג'וג'ו, בת 60 מיהוד, נחטפה מנירים ושוחררה אמש משבי חמאס אחרי 53 ימים. אקסו, אחיה סיפר: "אחותי שבה אתמול, היא חיוורת חלשה לא יודעת הרבה על מה שקרה בנירים. נחכה לשיפור במצבה הרפואי בימים הקרובים כדי להבין מה היא עברה".
19 צפייה בגלריה
נורלין (נטלי) אג'וג'ו
נורלין (נטלי) אג'וג'ו
נורלין (נטלי) אג'וג'ו
בערב שמחת תורה נורלין נסעה עם בן זוגה גדעון באבאני לחברים קרובים, לחגיגות 70 שנה לקיבוץ נירים. הם נשארו לישון בקיבוץ - בבוקר גדעון נרצח על ידי מחבלי חמאס, ונורלין נחטפה. אחיה סיפר אז שמילותיה האחרונות לפני שנחטפה היו: "רק רצינו לחגוג. אני רועדת, אולי לא אחזור הביתה". הבוקר הוא הוסיף: "מרגש מאוד שהיא חזרה. הרופאים חיבקו אותה ועשו לה בדיקות רפואיות, הספקתי להבין שייקח קצת זמן עם הבדיקות שהיא תעבור אחרי כל כך הרבה ימים בשבי, כולנו ננסה לסייע בהמשך הדרך". (איתן גליקמן)
12:20 - בתה של דיצה הימן בת ה-84: "לא קיבלה תרופות, הייתה בתנאים ירודים בשבי". נטע הימן, בתה של דיצה הימן ששוחררה אמש משבי חמאס, סיפרה על התנאים שבהם הוחזקה אמה: "היא נחטפה ולא קיבלה תרופות, והייתה בתנאים ירודים וקשים מאוד. היה לנו מפגש מרגש. צריך להחזיר באופן דחוף את כולם".
הימן הוסיפה: "היא סיפרה לנו דברים קשים שהיא עברה אבל אנחנו לא רוצים לספר משהו שיפגע בה או במי שעוד שם", ציינה בתה. "רק מניר עוז יש עוד 43 חטופים, חלקם נשים וגברים מבוגרים. אף אחד לא צריך להיות בתנאים האלה ואנחנו מאוד מודאגים. צריך לעשות הכול בשביל שזה ייגמר כמה שיותר מהר גם אם המחיר יהיה כבד". (אדם קוטב)
19 צפייה בגלריה
מלחמת עזה דיצה הימן משוחררת מ שבי חמאס 28.11.23
מלחמת עזה דיצה הימן משוחררת מ שבי חמאס 28.11.23
דיצה הימן משוחררת מהשבי, אמש
(צילום מסך)
11:43 - חמינאי: לזרוק את היהודים או הישראלים לים? מעולם לא אמרנו זאת. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי דחה את הטענות כי טהרן רוצה להשמיד את ישראל או את היהודים. "גורמים ברחבי העולם משקרים ואומרים שאנחנו רוצים לזרוק את היהודים או הציונים לים. זה אולי משהו שכמה ערבים אמרו בעבר, אך מעולם לא אמרנו זאת", טען. הוא האשים את ארצות הברית בכך ש"נכשלה בתוכניותיה למזרח תיכון חדש. הם רצו לחסל את חיזבאללה, אבל הוא חזק פי עשרה. הם רצו שסוריה תהיה בידי דאעש, אך נכשלו. כעת הם מתכננים למחוק את פלסטין לטובת ישראל, אבל הם לא יצליחו בכך". (ליאור בן ארי)
19 צפייה בגלריה
המנהיג העליון ב איראן עלי חמינאי
המנהיג העליון ב איראן עלי חמינאי
חמינאי
(צילום: KHAMENEI.IR / AFP)
11:37 - "בעיות בלוחות הזמנים": נציגים מיישובי עוטף עזה לא יגיעו לפגוש את נתניהו. חלק מנציגי היישובים בעוטף עזה בחרו שלא לפגוש היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו שצפוי לבקר באזור הדרום, והודיעו כי "זה לא מסתדר להם בלוח הזמנים, שכן הם מרוחקים מהאזור בגלל הפינוי".
אתמול הודיעה לשכת ראש הממשלה כי הוא יגיע לדרום לפגוש את נציגי היישובים וראשי הרשויות שנמצאים בטווח 7-0. בהמשך, מסיבה לא ברורה, הודיעה לשכת נתניהו כי הוא ייפגש רק עם תושבים המתגוררים בטווח 4-0. ראשי הרשויות פרסמו את ההזמנה ליישובים להגיע, אך חלק, כאמור, ככל הנראה מחרימים את הפגישה.
19 צפייה בגלריה
מלחמת עזה קיבוץ בארי 21.10.23
מלחמת עזה קיבוץ בארי 21.10.23
בית הרוס בקיבוץ בארי אחרי הטבח
(Photo: Dana Kopel)
כלל ראשי המועצות הודיעו שנענו בחיוב להזמנה. "אנחנו הזמנו את נציגי היישובים כדי שיציגו את הפערים בדרישות שלהם בעיקר נוכח הפינוי והמורכבות", אמר אחד מראשי הרשויות. "אף אחד לא אמר באופן רשמי שהוא מחרים את הפגישה, אבל מרוח הדברים אני מבין שזה פשוט לא מתאים להם לפגוש את נתניהו כי יש להם בטן מלאה, וכרגע זה לא נכון לפתוח הדברים". (מתן צורי)
10:56 - חמאס הודיע שישחרר היום חטופים ממוצא רוסי: "מתוך הערכה לנשיא פוטין". בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק הודיע כי היום ישוחררו מהשבי חטופים ממוצא רוסי, "מחוץ לעסקה", כלומר בנוסף לאלו המופיעים ברשימה שהועברה מוקדם יותר לישראל. לדברי אבו מרזוק, השחרור נעשה "מתוך הערכה לעמדותיו הראויות לשבח של הנשיא פוטין". (עינב חלבי)
19 צפייה בגלריה
מוסא אבו מרזוק  בכיר החמאס
מוסא אבו מרזוק  בכיר החמאס
מוסא אבו מרזוק
(צילום: מסך)
10:24 - דיווח: חמאס הודיע למתווכים שיסכים להאריך את ההפוגה ב-4 ימים נוספים. חמאס הודיע למתווכים על הסכמתו להאריך את ההפוגה ברצועת עזה בארבעה ימים. כך אמר מקור המקורב לארגון הטרור לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "חמאס יכול לשחרר חטופים ישראלים שהוא מחזיק בהם עם תנועות התנגדות אחרות וגורמים נוספים בתקופה זו, במסגרת ההסכם הנוכחי ובאותם תנאים", אמר גורם המקורב לחמאס. (עינב חלבי, AFP)
10:13 - נשיא הפיליפינים: "כל אזרחינו שוחררו משבי חמאס". נשיא הפיליפינים פרדיננד מרקוס כתב בחשבון ה-X שלו כי כל האזרחים הפיליפינים שוחררו משבי חמאס. "אני שמח להודיע שכל הפיליפינים שהושפעו מהמלחמה טופלו", טען הנשיא מרקוס. שגרירות הפיליפינים "תדאג לצורכיהם בתיאום עם הרשויות הישראליות", הוסיף הנשיא והודה לישראל על ההקלות בשחרורם והסיוע המתמשך. "התודה שלנו מגיעה גם למצרים ולקטאר על תפקידן המכריע בתהליך במהלך השבועות האחרונים".

09:43 - נמשכת פעילות צה"ל בג'נין: הושמד פיר שבו הוסתר אמל"ח, עד כה נעצרו 10 מבוקשים. כוחות הביטחון פועלים כבר עשר שעות במחנה הפליטים ג'נין, ובין היתר מבצעים נוהל "סיר לחץ" ומכתרים בית בלב המחנה. במהלך הפעילות נמצא והושמד פיר שבו הוסתרו אמצעי לחימה ונעצרו עשרה מבוקשים.
הכוחות שפועלים משעות הלילה, חשפו צירים שבהם הוטמנו מטעני חבלה והחרימו אמצעי לחימה רבים. מוקדם יותר, מחבלים פתחו באש והשליכו מטענים לעבר הכוחות - שהגיבו בירי וזוהו פגיעות. בנוסף, כלי טיס תקף חוליית מחבלים חמושה שסיכנה את כוחות צה"ל. (אלישע בן קימון)

09:30 - אמילי הנד על שער הסאן: "הם גנבו את קולה". שער הסאן הבריטי, מוקדש היום לאמילי הנד (9) ששוחררה השבוע משבי חמאס, תחת הכותרת: "הם גנבו את קולה". "חזרה מהגיהינום - איומי חמאס גרמו לאמילי בת ה-9 לפחד לדבר", צוין בכתבת השער אליה התראיין אביה תומאס.
19 צפייה בגלריה
אמילי הנד שער סאן 29.11.23
אמילי הנד שער סאן 29.11.23
אמילי הנד על שער הסאן
אביה של אמילי אמר השבוע בריאיון ל-CNN כי הדבר המזעזע ביותר שהבחין בו בפגישתו הראשונה עם בתו היה האופן שבו היא התרגלה לדבר בשקט ככל האפשר, כפי שכפו עליה מחבלי החמאס בשבי. "כשהיא דיברה אליי היא רק לחשה, לא שמעתי מה היא אומרת, אז קירבתי את האוזן שלי קרוב מאוד לפיה כדי לשמוע, והיא אמרה: 'חשבתי שנחטפת'", העיד. (רן בוקר)
09:19 - שיבא: "מצב המשוחררות מורכב אך יציב, לא נשקפת להן סכנת חיים". פרופסור איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים בשיבא, התייחס למצב החטופות שהגיעו הלילה לבית החולים, ואמר: "הן עברו הערכה ובדיקות רפואיות במהלך הלילה, חלקן סובלות ממחלות רקע מורכבות וחלקן סבלו ועדיין סובלות מפציעות שספגו כשנחטפו, שמהן סבלו גם במהלך ימי השבי. הן יזדקקו להרחבה של הבירור הרפואי, אבל כולן יציבות ולא נשקפת להן סכנת חיים". (אדיר ינקו)
19 צפייה בגלריה
מלחמת עזה החטופות שהשתחררו 28.11.23
מלחמת עזה החטופות שהשתחררו 28.11.23
החטופות הישראליות ששוחררו אמש
08:36 - "הפרו את הפסקת האש": חיל הים ביצע ירי אזהרה לעבר סירות דיג שניסו לצאת מחופי הרצועה. ספינות חיל הים ביצעו ירי אזהרה לעבר מספר כלי שיט פלסטיניים שניסו לצאת מחופי רצועת עזה. לפי צה"ל, סירות דיג מקומיות הפרו את ההגבלות הביטחוניות של הפסקת האש. אחרי הירי בקרבת כלי השיט, הם חזרו לחוף. (יואב זיתון)
08:36 - בחסות ההפוגה: מחבלי חיזבאללה שבו לגדר. צה"ל אמנם ריסק את תשתיות חיזבאללה לאורך הגבול, אבל ראשי רשויות הציגו אתמול לרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי תיעוד מהימים האחרונים - שבו נראים אנשי ארגון הטרור מסיירים סמוך לשטח ישראל. "בלי פעולה שתבטיח שקט, לא נחזיר את התושבים", הבהירו. בדובר צה"ל אמרו: "לא מאפשרים התקרבות למרחב הגדר ואת חידוש התשתיות שהושמדו". (יאיר קראוס)

07:44 - דיווח: חמאס הביע נכונות לנהל משא ומתן גם על שחרור חיילים. אמש נועדו בדוחא ראש המוסד דדי ברנע וראש ה-CIA וויליאם ברנס עם המתווכים הקטארים, ודנו איתם באפשרות של הארכת ההפוגה. מקור הבקיא בפרטי המשא ומתן לשחרור חטופים נוספים והמשך הפסקת האש אמר כי בשיחות סוכם על חמש קטגוריות של חטופים שישתחררו בעסקאות עתידיות: גברים מבוגרים מדי לשירות מילואים, חיילות, חיילי מילואים, חיילים בשירות סדיר וגופותיהם של ישראלים שנרצחו לפני שנלקחו בשבי או במהלכו. כך דווח ב"וושינגטון פוסט".
לפי הדיווח, מספר החטופים העונים לקטגוריות הללו גדול בהרבה מ-100, אך המקור נמנע מלספק מספר מדויק. "חמאס הביע נכונות לנהל משא ומתן על כל חמש הקטגוריות", אמר המקור ששוחח עם "וושינגטון פוסט", והוסיף כי תנאי ההסכם הנוגעים לכמות הסיוע ההומניטרי שיוכנס לרצועת עזה או כמה אסירים פלסטינים ישוחררו בתמורה לכל חטוף ישראלי - עדיין לא נקבעו. המקור ציין שהחטופים מוחזקים בשבי על ידי כמה ארגוני טרור ברצועה, בהם חמאס והג'יהאד האיסלאמי, אך חלקם נמצאים בידי ארגונים קטנים יותר, שאינם "גדולים בהרבה ממשפחות פשע". בחמאס אמרו לקטארים כי הם "בטוחים שיוכלו להשיג את כולם", אמר המקור.
19 צפייה בגלריה
מלחמת עזה תמונות החטופים ב מוזיאון תל אביב לאמנות 22.11.23
מלחמת עזה תמונות החטופים ב מוזיאון תל אביב לאמנות 22.11.23
תמונות החטופים במוזיאון תל אביב לאמנות
(צילום: Amir Levy/Getty Images)
ב"פוסט" הדגישו כי השאלה הגדולה ביותר שתעלה במשא ומתן אם החילופים יימשכו תהיה אם הלחימה תתחדש אחרי שחרור החטופים, בהתחשב בכך שישראל מדגישה כי היא נחושה למוטט את שלטון חמאס ואת יכולותיו הצבאיות, ואילו מטרתו של חמאס היא לעצור את הפעולה הצבאית.
07:24 - חמאס: "משא ומתן על שחרור חיילים - רק אם תיעצר המלחמה". נציג חמאס בלבנון אוסאמה חמדאן אמר כי נמשך הדיון על הארכה שלישית של הפסקת האש, ופירט את תנאי ארגון הטרור לכך. בריאיון לרשת אל-ערביה הסעודית אמר כי ישנה "אפשרות להארכת הפסקת האש בימים נוספים בשני מישורים. מישור הומניטרי, הכולל שחרור של כמה שיותר אסירים ומישור גם פוליטי הקשור לאופן שבו ניתן לסיים את המלחמה ולהסיר את המצור על רצועת עזה. "בכך פותחים את הדלת להתמודד עם ההשלכות של מה שקרה ולהביאלסיום עסקת חליפין הכוללת את כל האסירים".
חמדאן הבהיר כי נכון לרגע זה, "שני המישורים במשא ומתן לא הבשילו". לדבריו, בכל הנוגע לשחרור חיילים ישראלים עוד מוקדם וקשה לדון על כך, "לאור הסבל המתמשך של העם הפלסטיני והתוקפנות הישראלית". מנגד הוא רמז כי ישנו תנאי שעשוי לקדם את הדיון בנושא והוא "עצירת המלחמה, כי אז מתאים לדבר על שחרור חיילים", כלשונו.
הוא הדגיש כי התנאים לשחרור חיילים ישראלים יהיו שונים לחלוטין מאלו של ההפוגה הנוכחית. לדבריו, חמאס מחזיק במספר חיילים אך נמנע מלפרסם כמה, שכן עניין זה הוא חלק מהמשא ומתן. (עינב חלבי)
19 צפייה בגלריה
מלחמת עזה נציג חמאס ב לבנון אוסאמה חמדאן 12.11.23
מלחמת עזה נציג חמאס ב לבנון אוסאמה חמדאן 12.11.23
נציג חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן
(צילום: REUTERS/Esa Alexander)
06:22 - כוחות הביטחון פועלים במחנה הפליטים ג'נין: כלי טיס תקף מחבלים. כוחות הביטחון פועלים החל משעות הלילה במחנה הפליטים ג'נין, חושפים צירים שבהם הוטמנו מטעני חבלה, מחרימים אמצעי לחימה רבים ועוצרים מבוקשים. במהלך הפעילות, מחבלים פתחו באש והשליכו מטענים לעבר הכוחות - שהגיבו בירי, זוהו פגיעות בכמה מחבלים. בנוסף, כלי טיס תקף חוליית מחבלים חמושה שסיכנה את כוחות צה"ל. (אלישע בן קימון)

סיכום חדשות הלילה
אמש הושלמה הפעימה החמישית של עסקת החטופים, ובה הוחזרו לישראל 10 ישראליות: הנערה בת ה-17 מיאה ליימברג ועוד תשע נשים – אמהּ גבריאלה ליימברג (59), אחותה של גבריאלה קלרה מרמן (64), וכן דיצה הימן (84), תמי מצגר (78), נורלין (נטלי) אג'וג'ו (60), עדה שגיא (75), מירב טל (53), רימון קירשט בוכשטב (36) ואופליה רויטמן (77). מלבדן הושבו לישראל גם שני חטופים תאילנדים: את'ניוט תונסוקרי ואוואט סוריאסרי. בסביבות השעה 3:00 בלילה הודיעה לשכת ראש הממשלה כי התקבלה רשימת החטופים שעתידים להשתחרר הערב בפעימה השישית במסגרת העסקה - והודעות נמסרו למשפחות.
היום כאמור אמורה להתקיים הפעימה השישית, שבה יוחזרו לישראל 10 חטופים נוספים. ישראל אינה מקבלת את טענות חמאס כי הוא אינו יודע היכן נמצאים חלק מהאימהות והילדים שנחטפו לרצועה, בהם שירי ביבס ושני ילדיה הקטנים. אמש התכנסו עשרות בני משפחה של חטופים מול הקריה כדי להפגין בקריאה לשחרור החטופים הנותרים, ואחת מהם הייתה יוכבד ליפשיץ בת ה-85, שבעצמה הוחזרה לישראל מהשבי לפני כחודש. ליפשיץ הניפה את תמונת בעלה עודד, בן 83, שעדיין מוחזק בידי חמאס בעזה.
גורם שמעורה בפרטי פסגת המודיעין המרובעת בקטאר, שם דנים על עסקת החטופים בין ישראל לחמאס, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי השיחות התמקדו באפשרות של הסכם חדש שיכלול גברים וחיילים שנחטפו, ולא רק נשים וילדים. עוד דנו בפסגה, שבה משתתפים ראש המוסד דדי ברנע, ראש ה-CIA, שר המודיעין המצרי וראש הממשלה הקטארי, על הארכת ההפוגה בין ישראל לחמאס. לדברי הגורם, הפסגה נגמרה בסביבות השעה 4:00 בלילה וכל צד מנהל כעת שיחות פנימיות בנוגע לאפשרויות.
בינתיים נערכים בישראל ובארה"ב לשלב הבא במלחמה – החזרה לשדה הקרב, ובמיוחד בדרום רצועת עזה. פקידים אמריקנים בכירים אמרו אמש כי וושינגטון מתנגדת לעקירה המונית של פלסטינים מדרום הרצועה כפי שנעשה בצפון, וכי על ישראל להתחיל לפעול בדרום רק לאחר שתוכל להבטיח מובלעות מוגנות לאזרחים. הם הבהירו כי וושינגטון לוחצת על ישראל להגדיר כמה אזורים בדרום הרצועה שבהם "לא תהיה תנועה מבצעית".
במהלך הלילה צייץ הנשיא ג'ו ביידן: "חמאס ביצע מתקפת טרור משום שאין דבר שהוא חושש ממנו יותר מאשר ישראלים ופלסטינים שחיים זה לצד זה בשלום. להמשיך בדרך של טרור, אלימות, הרג ומלחמה זה לתת לחמאס את מה שהם מבקשים. אנחנו לא יכולים לעשות את זה".