סגור

צוות של משרד הכלכלה ורשות המסים יבחן הקמת אזור סחר חופשי בבורסת היהלומים ברמת גן

זה כמה שנים שראשי תעשיית היהלומים מבקשים לקדם הקמה של אזור סחר חופשי בבורסה, כך שחברות זרות שיפעלו ממנו יהיו פטורות מתשלומי מסים למדינה. הצוות שיוקם בשבועות הקרובים יבחן אם המהלך ישפר משמעותית את מעמדה של תעשיית היהלומים הישראלית בעולם

מנכ"ל משרד הכלכלה רון מלכא ומנהל רשות המסים ערן יעקב יקימו בשבועות הקרובים צוות מקצועי שיבחן הקמת אזור סחר חופשי ביהלומים במתחם בורסת היהלומים ברמת גן. הצוות יקבע אם יש בכוחו של מהלך כזה כדי לשפר את כושר התחרות של יהלומנים ישראלים עם בורסות יהלומים בעולם, כמו בשווייץ, בדובאי ובהודו.
עבודה מקדימה שעשה בשנה האחרונה מינהל היהלומים במשרד הכלכלה מצא כי אם יוקם אזור סחר חופשי לעוסקים בענף, הפוטנציאל להתבססות של יהלומנים זרים בישראל יהיה גבוה וישפר משמעותית את מעמדה של תעשיית היהלומים הישראלית בעולם.
זה מספר שנים שראשי תעשיית היהלומים בארץ מבקשים לקדם את הקמת אזור הסחר החופשי בבורסה ברמת גן, כך שחברות זרות שיפעלו ממנו יהיו פטורות מתשלומי מסים למדינה.
בעבודה שעשה משרד הכלכלה נמצא כי חרף הטבות המס שיוענקו ליהלומנים הזרים, המדינה תוכל ליהנות מהכנסות ממסים בהיקף של כ-100 מיליון שקל בשנה. הכנסות אלה יבואו בעקבות הרחבת הפעילות בענף, שתכלול קליטת מאות רבות של עובדים חדשים, עלייה בהיקף הפעילות של חברות המספקות שירותים של בלדרות מאובטחת וחברות נוספות שיספקו שירותים שונים לתעשיית היהלומים.
על פי נתונים עדכניים של מינהל היהלומים, התכשיטים ואבני חן שבמשרד הכלכלה והתעשייה, ניכר ש-2021 היא שנה טובה לתעשיית היהלומים הישראלית. בין החודשים ינואר לנובמבר הסתכם יבוא יהלומי גלם לישראל ב-1.83 מיליארד דולר – עלייה של כמעט 104% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. יצוא יהלומי גלם הסתכם בחודשים שבין ינואר לנובמבר בכ-1.6 מיליארד דולר – עלייה של 122% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
2 צפייה בגלריה
מתחם ה בורסה רמת גן הבורסה ליהלומים בורסה יהלומים
מתחם ה בורסה רמת גן הבורסה ליהלומים בורסה יהלומים
מתחם בורסת היהלומים בר"ג
(צילום: אוראל כהן)
במשרד הכלכלה ובענף היהלומים מייחסים את העלייה בהיקף הפעילות של חברות היהלומים הישראליות להתאוששות שחלה בעולם ולהסכמי השלום עם איחוד האמירויות שהרחיבו את הסחר. "מעודד לראות כי מכירת התכשיטים בעונת החגים הנוכחית בארצות הברית, שהיא שוק היעד העיקרי ליהלומנים הישראלים, שוברת שיאים", אמר היום בהתייחס לנתונים מנכ"ל משרד הכלכלה, מלכא.
נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, נסים זוארץ, הביע אף הוא שביעות רצון מנתוני הסחר ואמר כי היהלומנים ישתפו פעולה עם מהלכי הממשלה בכל הקשור לשינויים הנדרשים בענף. לדבריו, יש במהלכים אלה כדי להחזיר את ישראל למעמד של מדינה מובילה בעולם בתחום היהלומים.