סגור

כתב אישום נגד גל הירש: "העלים מס מהכנסות של 6.1 מיליון שקל"

הפרקליטות הגישה היום את כתב האישום נגד תא"ל במיל' הירש, וכנגד שותפיו העסקיים לשעבר, עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו בין השנים 2007-2009 למתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה, באמצעות חברות בשליטתם, ביניהם דיפנסיב שילד; כתב אישום נפרד בהסדר בגין עבירות מס הוגש נגד יניב אדם, אביו של הזמר עומר אדם, בגינו יודה, וירצה 6 חודשי עבודות שירות וקנס של 100 אלף שקל

הפרקליטות הגישה היום (ה') כתב אישום על העלמת מס מהכנסות של 6.1 מיליון שקל נגד תא"ל במיל' גל הירש, מי שהיה מועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, וכן נגד שותפיו העסקיים לשעבר לפעילות ייעוץ ביטחוני בחו"ל - עודד שכנאי ומיכאל בנימיני.


כן הוגש כתב אישום נפרד והסדר טיעון נגד שותף נוסף - יניב אדם, אביו של הזמר עומר אדם, בגין עבירות מס. המדינה גייסה במסגרת הפרשה עד מדינה, שהיה עורך דינם לשעבר של המעורבים.
על פי כתב האישום, בין השנים 2009-2007 פעלו שכנאי, הירש, בנימיני ואדם כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם, כל אחד לפי חלקו. בין היתר פעלו הנאשמים במסגרת החברות דיפנסיב שילד ישראל בע"מ שהוקמה בישראל; חברות שהוקמו בגיאורגיה וחברות שהוקמו באיי הבתולה הבריטיים. פעילות זו הוסדרה באמצעות שורה של הסכמים שנחתמו בין היתר על ידי החברות הנזכרות מעלה לבין לקוחות השותפות.

4 צפייה בגלריה
יניב אדם איש עסקים אבא של הזמר עומר אדם
יניב אדם איש עסקים אבא של הזמר עומר אדם
יניב אדם, אביו של הזמר עומר אדם
(צילום: עמית מגל)

בתקופה זו עסקו הארבעה מול משרד ההגנה בגיאורגיה בייעוץ בטחוני, אימון צבאי ותיווך בעסקאות למכירת ציוד צבאי. שכנאי והירש ניהלו במשותף את הפעילות בגיאורגיה, בכלל זה ניהולה המקצועי, תכנונה והוצאתה לפועל וכן היו אחראים על הקשר מול משרד ההגנה הגיאורגי והגורמים המקומיים. בנימיני פעל בגיאורגיה לקידום הפעילות המקצועית והאינטרסים של השותפות. אדם היה אחראי, בין היתר, על פיקוח מקצועי, חניכה וליווי של התוכניות שהופעלו במסגרת הפעילות.
הכנסות מצטברות של מיליוני שקלים
על פי כתב האישום, מפעילותה העסקית של השותפות נצמחו לנאשמים הכנסות המצטברות להיקפים של מיליוני שקלים, שזרמו לחשבונות החברות הנזכרות מעלה. את הרווחים חילקו ביניהם הנאשמים בהעברות אל חשבונותיהם האישיים וחשבונות חברות זרות נוספות אשר בשליטתם, בבנקים זרים. כמו כן הנאשמים העבירו כספים בין חשבונותיהם האישיים וחשבונות החברות שבשליטתם לבין עצמם.
מערך מורכב ומסועף זה של החברות המתואר בכתב האישום, וכן ההסכמים וחשבונות הבנק הרבים בהם נעשה שימוש, נועד, בין היתר, לסייע לנאשמים לקבל את הכספים, לחלקם תוך הסוואת היותם נהנים בהם ולסייע להם להעלים את הכנסותיהם.

4 צפייה בגלריה
גל הירש דיפנסיב
גל הירש דיפנסיב
גל הירש
(צילום: יריב כץ)

כך, על פי כתב האישום, בשנים 2009-2007 עודד שכנאי לא דיווח בדוחותיו על הכנסה אישית בסך שלא פחת מכ-19.5 מיליון שקל. בשנת 2008 גל הירש לא דווח בדוחותיו האישיים על הכנסה אישית בסך שלא פחת מכ-6.1 מיליון שקל, ובשנים 2009-2008 מיכאל בנימיני לא דיווח על הכנסה אישית בסך שלא פחת מכ-13.4 מיליון שקל.
על פי כתב האישום בהסדר שהוגש נגד יניב אדם, בשנים 2009-2007 אדם לא דיווח על הכנסה בסך של כ-3.6 מיליון שקל שנצמחה לחברה באמצעותה פעל בחו"ל, וזאת ללא הצדק סביר.
במסגרת ההסדר עם אדם הוסכם כי אדם יודה בעבירה של מסירת דוח וידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר, והצדדים יעתרו לעונש מוסכם של 6 חודשי עבודות שירות וקנס של 100,000 שקל, זאת לאחר הסדרת חוב המס מול רשות המיסים.
כזכור, בנוסף לחשד לעבירות מס, החקירה בתיק כללה בראשיתה גם חשדות בגין תשלום שוחד לעובד ציבור זר – חשדות שלא התגבשה בעניינם תשתית ראייתית עוד בשלב החקירה.

4 צפייה בגלריה
עו"ד נבות תל צור
עו"ד נבות תל צור
עוה"ד נבות תל-צור (מקדימה) וטל שפירא, המייצגים את הירש
(צילום: אוהד צויגנברג)
התיק נחקר על ידי צוות משותף של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרת ישראל ושל פקיד שומה חקירות תל-אביב ברשות המיסים, ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון. התיק מטופל על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה.
עורכי דינו של תא״ל (מיל) גל הירש, עוה״ד נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא מסרו: "קיבלנו בצער את ההודעה על הגשת כתב אישום כנגד תא״ל (מיל׳) גל הירש בחשד לביצוע עבירת מס. עם קריסת תיקי השוחד שהובילו שלא בצדק לסיכול מינויו של הירש לתפקיד מפכ״ל משטרת ישראל, נותרנו עם כתב אישום רעוע בחשד לעבירת מס בקשר עם אירועים שהתרחשו בשנת 2007, לפני לא פחות מ-14 שנה.
"במשך מספר ישיבות שימוע הצגנו בפני הפרקליטות באריכות ובפירוט ראיות חד-משמעיות לכך שכל דיווחיו של הירש נעשו כדין וכי שולם מס מלא בגין הכנסותיו, וסברנו כי בכך יסתיים סוף-סוף עינוי הדין הכבד שהוא מנת חלקם של הירש ומשפחתו מאז פתיחת החקירה כנגדו, לפני 6 שנים, עם מינויו לתפקיד המפכ״ל.
"בנסיבות אלה, הופתענו והתאכזבנו מההחלטה על הגשת כתב אישום, אך מהיכרותנו את העובדות אנחנו מאמינים כי לאחר שמיעת הראיות והטיעונים בית המשפט יזכה את הירש מכל אשם, והניסיון להצדיק בדיעבד את הפרשה החמורה של סיכול מינויו למפכ״ל לא יצלח".

4 צפייה בגלריה
מימין עו"ד ז'ק חן ועו"ד מיכל רוזן־עוזר
מימין עו"ד ז'ק חן ועו"ד מיכל רוזן־עוזר
מימין עו"ד ז'ק חן ועו"ד מיכל רוזן־עוזר
(צילום: יח"צ)

פרקליטיו של יניב אדם, עוה״ד מיכל רוזן עוזר, משה מזרחי, ואלדד נח, מסרו: ״לאחר שנים ארוכות, הוסכם כי ניתן ליחס ליניב אדם מעשה עבירת מס, שהיא ברף הנמוך של רשלנות. הסכמתו של יניב אדם להסכם מבטאת לקיחת אחריות על אירוע מלפני 14 שנים ואת רצונו לשים את האירוע מאחוריו״.
פרקליטיו של שכנאי, עוה״ד ז׳ק חן, משה מזרחי, שי אילון ואלדד נח, מסרו: ״שש וחצי שנים של עינוי דין שקשה לתאר את נזקיו חלפו מאז נפתחה נגד מר שכנאי ואחרים, חקירה בחשדות שהופרכו כליל. למעלה משנתיים מתקופה ארוכה זו שהה התיק בפרקליטות. עתה הוגש כנגדו אישום בגין עבירות מס שנעברו לפי הנטען לפני כ-14 שנים. לא ניתן שלא להתקומם על הקשחת הלב נוכח עינוי הדין הנורא והבחירה להגיש בכל זאת כתב אישום בעבירות מס תוך התעלמות מוחלטת מטענות הגנה מוצקות המגובות בראיות של ממש לפיהן בתקופה המדוברת היה מר שכנאי תושב חוץ שבאמתחתו גם חוות דעת מתאימה שעלתה בקנה אחד עם קביעותיהם של מספר פקידי שומה בעינינו. אנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט שייחשף לחומר הראיות יזכה את מר שכנאי מכל אשמה״.