סגור

HOT: לא לאשר לקשת להקים טלוויזיה רב־ערוצית

במכתב לחברי מועצת הרשות השנייה, שתדון ביום ראשון בבקשתה של קשת, טוענת HOT: האישור מנוגד לצורך במניעת ריכוז הכוח בידי מעטים

ביום ראשון הקרוב מועצת הרשות השנייה תקיים דיון על אודות בקשתה של קשת להיכנס לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. קשת מעוניינת לרכוש כ־25% ממניות חברת RGE במטרה להקים פלטפורמת שידור רב־ערוצית שתשדר על גבי האינטרנט.
על פי הרישיון של קשת וחוק הרשות השנייה, קשת לא יכולה להיכנס לשוק פעילות נוסף מבלי לקבל את אישור הרשות השנייה. בקשה זו מגיעה לאחר שבספטמבר האחרון רשות התחרות אישרה לקשת לרכוש את מניות RGE אך לא יותר מ־25%. אף על פי שקשת נדרשת לקבל את אישור הרשות השנייה כדי להפעיל את הפלטפורמה, היא כבר הקימה חברה בשם FREETV שצפויה להתחיל את פעילותה לקראת סוף השנה ומינתה למנכ"ל את יעקב נדבורני, שהיה מנכ"ל אקספון.
לקראת הדיון, עו"ד אבי ליכט (שהיה בעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה), שנשכר על ידי חברת HOT כדי להוביל את ההתנגדות למהלך של קשת, שלח מכתב לחברי הרשות השנייה וביקש מהם לא לאשר את הבקשה. לטענתו, החוק קובע כי מי שמחזיק ברישיון לשידורי טלוויזיה רב־ערוצית למנויים (yes ו־HOT) אינו יכול להחזיק בערוץ מסחרי, ולהיפך.

1 צפייה בגלריה
עו"ד אבי ליכט
עו"ד אבי ליכט
עו"ד אבי ליכט, המייצג את HOT. "אישור בעת הזאת תמוה"
(צילום: אוראל כהן)

לדבריו, הסיבה היחידה שהחוק אינו אוסר במפורש על קשת להקים פלטפורמת שידור רב־ערוצית היא כי משרד התקשורת טרם החיל את הרגולציה לטכנולוגיית השידור דרך האינטרנט (OTT). "העובדה כי שידורי הטלוויזיה הרב־ערוצית של קשת יועברו באינטרנט ולא בכבלים או בלוויין, אינה משנה דבר לעניין תכלית החקיקה בדבר הצורך במניעת ריכוז הכוח בידי מעטים. היא בוודאי לא יכולה להוות הנמקה לאישור הבקשה", כתב ליכט.
לדבריו, אם הרשות השנייה תאשר לקשת להקים מיזם זה, יהיו בידי קשת "ערוץ הטלוויזיה המוביל, חברת החדשות המובילה, 'עיתון' (אפליקציית N12) מוביל בתפוצה רחבה וכן שותפות עם בעל השליטה בערוץ הכנסת שבו משודרים הדיונים שבה יוכרע גורלה ושליטה במשאב הפרסום בטלוויזיה".
HOT טוענת שאישור הרשות השנייה בעת הזו הוא "תמוה", מכיוון שמשרד התקשורת עמל כעת על מימוש מסקנות ועדת פולקמן, שהמליצה ביולי 2021 לגבש רגולציה אחת זהה לכלל טכנולוגיית השידור. למעשה, אם המשרד יחליט להחיל את האיסור התקף כעת רק על טכנולוגיית הכבלים והלוויין גם על שידור דרך האינטרנט, ההחלטה של הרשות השנייה יכולה להיות מנוגדת לחוק.
בעקבות זאת, HOT מבקשת לאפשר למשרד התקשורת להסדיר את שוק השידורים בטרם קשת מקבלת אישור להקים את מיזם הסטרימינג החדש, ומציינת את העובדה שהרשות עצמה שותפה לדיונים על הסדרת השוק ולכן מבינה את משמעות מעשיה.