סגור
פנאי דגים
משמעות הצו - ויתור על הכנסות של 142 מיליון שקל (צילום: יובל חן)

משרד המשפטים אישר לליברמן לחתום על צו להפחתת המכסים על הדגים

למרות הטענות שמדובר ב"כלכלת בחירות", אושר לליברמן לחתום על הצו, שמשמעותו ויתור על הכנסות בהיקף של 142 מיליון שקל ממסים. זאת אף שטרם הושגו הסכמות עם הדייגים

גורמי המקצוע במשרד המשפטים החליטו לאפשר לשר האוצר אביגדור ליברמן לחתום על הפחתת המכסים על הדגים, כך נודע ל"כלכליסט".
צו הפחתת המכס על הדגים פורסם להערות הציבור כבר במרץ האחרון. על פי הצו מדובר בוויתור על הכנסות בהיקף של 142 מיליון שקל ממסים. בלשכת האוצר אמרו בתגובה:, "ברגע שהצו המוכן יגיע לשולחן השר, הצו ייחתם". עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי טרם הושגו הסכמות בין משרדי הממשלה (האוצר והחקלאות) לדייגים.
כבר בפברואר הכריז ליברמן בנוכחות ראש הממשלה דאז בנט ושרת הכלכלה ברביבאי על כוונתו להפחית את המכס מהדגים. המהלך התעכב בשל ניסיונות להגיע להסכמות עם הדייגים. אלא שבמהלך הדרך נפלה הממשלה. מרגע שהממשלה נפלה עלו טענות כי לא ניתן להפחית את המכס בתקופת הבחירות, שכן הדבר עשוי להתפרש כ"כלכלת בחירות".
אחת המתנגדות לאישור ההפחתה בתקופת הבחירות היתה היועצת המשפטית של משרד החקלאות אפרת אביאני. אביאני סברה כי מכיוון ששר החקלאות פורר מדבר על הפחתת המכסים על הדגים בקמפיין, הרי מדובר במהלך פוליטי. מנגד, טענו במשרד האוצר כי זו מדיניות שהוכרז עליה כבר לפני שבעה חודשים, והעיכוב נבע רק מסיבות טכניות. בנוסף לכך טענו באוצר כי יש דחיפות לבצע את המהלך עכשיו, מפני שכעת ישנן עליות מחירים (אינפלציה), והממשלה בעיצומה של מלחמה ביוקר המחיה, והפחתת המכסים הזו היא חלק מהטיפול הכולל ביוקר המחיה.
עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי אביאני עדיין מתנגדת לחתימת השר על תקנות "הגנת הצומח", המבקשות להסדיר מחדש את פעילות יחידת "השירותים להגנת הצומח", שתפקידה למנוע כניסת מזיקים לישראל. אך בפועל היא מואשמת כי היא מהווה חסם יבוא והיא פועלת כדי להגן על החקלאות המקומית.
בשבוע שעבר ליברמן התייחס ליחידה הזו בכנס "כלכליסט" ואמר: "זו יחידה לחסימת היבוא. הצליחו לגלות ג'וקים אנטי-ציוניים שניתן לייבא אותם לכל מקום בעולם כי הם לא פוגעים בבריטים או הצרפתים אבל כן בציונים". באותו הכנס ליברמן התייחס באופן ישיר לאפרת אביאני ואמר: "שר החקלאות עודד פורר מנסה לתקן את זה, והיועצת המשפטית של משרד החקלאות עוצרת כי היא חלק מהלובי החקלאי".