סגור
כנס שוק ההון בראי ההייטק הישראלי - אביגדור ליברמן

כנס שוק ההון
ליברמן: "בקדנציה הבאה ארצה להיות שוב שר האוצר"

שר האוצר דיבר בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם קרנות והתייחס בין היתר לרפורמת יבוא תמרוקים וטואלטיקה: "יכולנו לעשות את זה כבר ביוני אבל משרד הבריאות עצר זאת". כן האשים האשים את משרדי החקלאות והכלכלה בעיכובן של הרפורמות

שר האוצר אביגדור ליברמן, שהתארח היום (ד') בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף קסם קרנות ETF מבית אקסלנס, הביע את רצונו להמשיך בתפקיד גם בקדנציה הבאה. בנוסף האשים את משרדי החקלאות, הכלכלה והבריאות בעיכוב רפורמות להוזלת יוקר המחיה.
"אין משרד חקלאות בישראל אלא יש משרד החקלאים. אין שם עובד בכיר שאינו בניגוד עניינים", כך לדברי ליברמן, "למחירי הפירות והירקות והתוצרת החקלאית יש תרומה גבוהה מאד ליוקר המחיה. לפני חודשיים מחירי הפירות ירדו ב-18.5% וכעת הם עלו וצריך להבין למה".
ליברמן תולה את האשמה ביחידה להגנת הצומח במשרד החקלאות. "זו יחידה לחסימת היבוא. הצליחו לגלות ג'וקים אנטי ציוניים שניתן לייבא אותם לכל מקום בעולם כי הם לא פוגעים בבריטים או הצרפתים אבל כן בציונים", עקץ ליברמן והוסיף, "מחירי הפירות קפצו בגלל ארבעה מוצרים - אבוקדו ובננות שהתייקרו ב-40% ומנגו ולימונים. אבל אותן בננות שמייצאים ממרוקו לצרפת ולאנגליה אי אפשר לייבא לישראל כי הג'וק פוגע רק במדינת ישראל. חייבים לפרק את היחידה הזו ולבנות אותה מחדש וזו משימה לקדנציה הבאה. שר החקלאות עודד פורר מנסה לתקן את זה והיועצת המשפטית של משרד החקלאות עוצרת כי היא חלק מהלובי החקלאי. רצינו לייבא מכסה גדולה של דבש ודגים ומשרד הכלכלה עומד על רגליים אחוריות ולא מאשר".
עוד אמר ליברמן, "המכס על הדגים נתקע במשרד הכלכלה בגלל לחצים. כשאתה בממשלה צרה כל חבר כנסת יכול להפיל אותה. גם רם בן ברק ואחרים, כל המאמצים שלנו טורפדו מהקואליציה".
מה קורה עם פתיחת רפורמת היבוא?
"משרד הבריאות עוצר כל רפורמה. את רפורמת יבוא תמרוקים וטואלטיקה יכולנו לעשות כבר ביוני. אבל שר הבריאות (ניצן הורוביץ) עמד על הרגליים האחוריות ואני שומע קולות משם שאין להם מספיק תקנים ולא משלמים להם מספיק לכן הם לא מתארגנים ל-1 בינואר. זה מהלך לטרפד רפורמה במוצרי טואלטיקה והיגיינה שעולים כפול מכל מדינה סבירה באיחוד האירופי וזה בלתי נסבל".
כנשאל לגבי סוגיית הריכוזיות בעולם המזון, אמר כי "אנחנו שנה במשרד האוצר, האבטלה היתה בשיא וגם הגירעון. עברנו שני גלי קורונה ומלחמת רוסיה-אוקראינה וסיימנו עם צמיחה של 8.2% ואפס גירעון ואבטלה. רומא לא נבנתה ביום אחד והדבר הכי בעייתי הוא חוסר יציבות שלטונית. אי אפשר לתכנן פרויקטים ארוכי שנים. התמודדנו עם מציאות בלתי אפשרית יותר ממדינות רבות בעולם".
הנתונים המדהימים של המדינה לא מרגיעים את הציבור. אנשים חשים את האינפלציה.
"אינפלציה גבוהה מאוד היא בעיה. יש שתי מדינות בעולם שבהן יש אינפלציה נמוכה משלנו - יפן ושוויץ. אנחנו עם ריבוי טבעי הכי גבוה ולכן אינפלציה של %5.2 היא סבירה. מחירי החשמל הם חצי מגרמניה וב-70% יותר זולים ממוצע עולמי. אנחנו מנסים לעשות הכל לרכך את המכה בעידן של משבר עולמי. ראיתי את הנאום של גברת הברזל השלישית (רה"מ החדשה של בריטניה ליז טראס -מ"א) שדיברה רק על נושאים כלכליים. זה חוצה עולם ובעיקר את העולם המערבי המתקדם. אנחנו במצב יותר טוב יחסית אליהם. אני מאמין במספרים ועובדות. בחודשים מאי יולי עם ישראל לא הגיע לכזו צריכה מאז חורבן בית שני".
בתחום הדיור ציפית שתהיה ירידה?
"אני לא מאוכזב. בשני רבעונים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה שבכל רבעון היו 20 אלף התחלות בנייה עם קצב שנתי של 80 אלף שזה שיא שנתי, והוא הקצב הרצוי לנו. בקצב הריבוי חייבים לפחות 70 אלף התחלות בנייה ושלוש שנים לא היו כאן התחלות מספקות. יש עובדות ויש פסיכולוגיה ויש תקשורת. בנוסף לכך יש גידול באוכלוסיה. זכינו ל-50 אלף עולים ונקבל הרבה עולים בגלל המלחמה בין אוקראינה לרוסיה. עשינו את המקסימום שאפשר ואם ממשיכים בקצב של 80 אלף יחידות בשנה זה יהיה שיפור. דיברתי על קצב כזה ואף אחד לא האמין".
מה ההחמצה הכי גדולה שלך כשר אוצר ומה תרצה לעשות בקדנציה הבאה?
"אין החמצה, כי מה שיכולתי הספקתי בשנה הזו עם יציבות מינימליסטית ועם הרבה קשיים בקואליציה. בקדנציה הבאה ארצה להיות שוב שר אוצר. אין שום סיבה לנציבות שירות המדינה וממונה על יחסי עבודה, וצריך לאחד אותם. הכל תחת האוצר, וזה יחסוך זמן ובירוקרטיה. כל נושא ההכשרה המקצועית הכנסנו למשרד הכלכלה וחסכנו הרבה קשיים וזה מוכיח את עצמו. צריך להמשיך המלחמה בבירוקרטיה בכל מיני יצורים כמו הגנת הצומח".
בעניין התקציב אמר ליברמן, "תקציב המשכי הוא אתגר מאוד גדול. החל מ-1 בינואר נכנסים למחזור של למעלה מ-20 מיליארד שקלים. הדבר הכי חשוב זה יציבות שלטונית. אי אפשר להמשיך כך. ראש ממשלה חייב יציבות של שנתיים ושלא יהיה תלוי באצבע כזו או אחרת של ח"כ בודד ולא מלחמות הישרדות ולא להעניש את אזרחי המדינה בבחירות. צריך מינימום של שנתיים להתארגן".
היחסים שלך עם החרדים קיבלו גט כריתות?
"לא הבטחתי להפסיק הכל. המלחמה אצל החרדים קשה כיום בגלל סיפור לימודי הליבה. כשהם לא לומדים מתמטיקה ואנגלית יש לתלמיד רק מסלול לכולל ולא השתלבות בשוק העבודה וזה קריטי עבורנו. החינוך הממלכתי החילוני הפך להיות מיעוט. הזרם המרכזי במדינה הוא פחות מחצי וזה צריך להטריד. חייבים להביא את שני המגזרים לשוק העבודה. חייבים שיפור של החינוך במגזרים. 60 אלף אברכים לא עושים כלום ולא עובדים. אם לא הפכת לרב דגול או פוסק הלכה או טוען ודיין אין שום סיבה שמגיל 29 עד גיל פנסיה הוא יישב בכולל ויקבל את כל התמיכות והקצבאות. זה עולה לנו חצי מיליארד שקל בשנה".
*אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, בתגובה לדבריו של ליברמן: "מדובר באמירה אומללה נוספת של שר האוצר, שפשוט מזלזל באזרחי ישראל ובאינטליגנציה שלהם, וגם בייצור המקומי. 'השירותים להגנת הצומח', גוף הפועל במסגרת משרד החקלאות, הוא גוף חשוב מאין כמותו השומר ומפקח על בריאותנו ותזונתנו, דואג שלישראל תיכנס רק תוצרת חקלאית שלא תפגע בבריאות אזרחי ישראל ולא תדביק במחלות ותהרוס את הגידולים המקומיים בארץ. בארה"ב, במדינות "קטנות" כמו פלורידה וקליפורניה, הושמדו לפני מספר שנים כ-60% מפירות ההדר כתוצאה מחדירת מזיקים שלא נחסמה בזמן. האם אנחנו רוצים שזה יקרה גם אצלנו?
"לידיעת השר, כל מדינה בעולם מגנה על עצמה ועל תוצריה", ממשיך וילן. "זהו צעד הכרחי, טבעי והגיוני, וישראל נוהגת בדיוק כמו שאר המדינות. המדיניות הישראלית הביאה לכך שבבננות הישראליות, בניגוד לעולם, אין ריסוסים וכמעט שאין מחלות, והפרי שהצרכנים הישראלים אוכלים כיום הוא אורגני כמעט לחלוטין. מעבר לכך, בניגוד לטענת שר האוצר - אין מדינה שמייצרת בננות ומאפשרת ייבוא חופשי לשטחה. ואילו הסיבה לירידת המחירים אינה קשורה כלל לרפורמה בחקלאות – אלא אך ורק ליבולי הפירות והירקות הגבוהים השנה בארץ. עדיף ששר האוצר יעשה שיעורי בית לפני שהוא מעלה טענות חסרות כל בסיס מקצועי, שבסופו של דבר – מעמידות אותו באור מגוחך".