סגור
אלפי מפגינים הגיעו לירושלים
אלפי מפגינים הגיעו לירושלים (צילום: רוני גרין שאולוב)

קריאות בוז לנשיאה חיות בהפגנת הימין בירושלים, סמוטריץ': "אל תעזי לפסול חוקי יסוד"

עשרת אלפים הפגינו בירושלים לקראת הדיון על ביטול עילת הסבירות, שיתקיים בעוד פחות משבוע. שר האוצר הכריז ש"פסילת חוקי יסוד זה סוף הדמוקרטיה", ופנה לנשיאת העליון: "האחריות עלייך". דיסטל: "בהרב-מיארה, אם תזרקי את הבחירה שלנו לפח - יש לך עסק איתי". בין שלטי המחאה: "יגאל עמיר צדק"

עשרת אלפים ממחנה הימין מוחים הערב (חמישי) ב"הפגנת החירות" בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ בעתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות, תחת הכותרת "הם לא ייקחו לנו את הקול". שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף את נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: "אל תעזי לפסול חוקי יסוד". שרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן הצטרפה למתקפה, ופנתה אל היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה: "אם תזרקי את הבחירה שלנו לפח - יש לך עסק איתי".
הסעות יצאו מכל רחבי הארץ, בין היתר מבקעת הירדן, מבנימין, מהשומרון ומהר חברון, כדי לאפשר למשתתפים להגיע להפגנה. במקום נערך מיצג של אנשים המחופשים לבננות - וצועקים: "רפובליקת בננות של בג"ץ". בין כרזות המחאה שהניפו המוחים, נראו גם שלטים הנושאים את הכיתוב "יגאל עמיר צדק" ו"עמירם בן אוליאל צדק" - שחלק מהמפגינים ניסו להסתיר ולהיפטר מהם.
נאומו של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, שבו איים כי "הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה", הוקרן על גבי מסך. מארגני המחאה טענו כי בתרחיש שבו ייפסל התיקון לחוק היסוד: השפיטה, בג"ץ יגרור את המדינה למשבר חוקתי. "אין בסמכותו לפסול את בחירת העם", אמרו.
שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק אמרה לקהל המפגינים: "אתם צודקים שאתם דורשים משילות. באנו לכאן כדי להבהיר שגם אם אלף פעמים יקראו לדיקטטורה דמוקרטיה - אנחנו לא נשכח מהי דמוקרטיה באמת. לא נשכח מה הבוחרים שלנו שלחו אותנו לעשות, נביא את מה ששלחתם אותנו להביא".
ח"כ בועז ביסמוט (הליכוד) חיזק את דבריה של סטרוק. "נתניהו הושיט את ידו להידברות, אבל גנץ דחה אותה", אמר. "האמת היא, ואתם יודעים זאת היטב, לפיד וגנץ הם שבויים של המחאה. תזכרו היטב - הרפורמה המשפטית היא הצהרת החירות שלנו. לא נוותר, ונפעל לוועדה מאוזנת למינוי שופטים. כזאת שהצדק בה לא רק ידובר - אלא גם ייראה".
דיסטל אטבריאן הוסיפה: "כפרה על אחינו החרדים, ובעיקר כפרה על תלמידי החכמים שבזכותם הקדוש ברוך הוא שומר עלינו. גלי בהרב-מיארה, אם תזרקי את הבחירה שלנו לפח - יש לך עסק איתי ועם עוד שני מיליון אזרחים. הקול שלך לא שווה סנטימטר מהקול של אבא שלי הפרסי. לא נישבר לעולם. לנו המשילות - ולא תיקחו אותה כל כך מהר. אנחנו לא פוחדים מכם".
כאמור, ברקע קריאות בוז, פנה סמוטריץ' לנשיאה חיות. "גם אם את חושבת שהתיקונים שאנחנו מובילים במערכת המשפט הם שגויים, וגם אם את חושבת שצריך לעשות אותם אחרת, לפסול חוק יסוד זה סוף הדמקורטיה הישראלית", אמר. "אני קורא לך מכאן לא לקבל החלטה שתקרע את העם בישראל ואת צה"ל, ותפריד משפחות. אל תעזי לפסול חוקי יסוד, האחריות היא עלייך".
השרה לקידום מעמד האישה מאי גולן כינתה את המפגינים נגד המהפכה המשפטית "דמוקטטורים", האשימה שהם "מחללים את המילה דמוקרטיה" - והכריזה: "אנחנו לא ניתן להם, גם אם נצטרך להיאבק עוד 10 שנים לא ניתן להם, כל עוד אני בממשלת ישראל וכנסת ישראל אני לא אתן להם לגנוב את המדינה - וזה מה שהם רוצים לעשות. אנחנו נילחם להעביר את הרפורמה".
אחד המפגינים, שהגיע מהיישוב אליכין שליד חדרה, ציין: "אני נמצא פה כדי לחזק את הממשלה שלי. אם יפסלו את החוק בשבוע הבא, יקומו זרמים שירגישו שלא שמים עליהם ותהיה אנרכיה. לא יודע מזה הביטוי הזה 'משבר חוקתי' - זה ביטוי של משפטנים שרוצים להפחיד אותנו. החוק אומר שהם לא יכולים לדון בדברים האלה".
מול בית המשפט העליון נאמו גם פרופ' אלישע האס, ד"ר קרן אסייג, ד"ר עדי סבו, עו"ד מושיק קוברסקי, עו"ד מיכאל דבורין, הרב דוד פנדל, קצין המילואים הראשי לשעבר בצה"ל תת-אלוף דני ון בירן, מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג, העיתונאית קולין גליק והטייס שי קולך.
המחאה התקיימה בהובלת מטה תקומה 2023, ובשיתוף, בין היתר, של אם תרצו, ריבונות, ישראל שלי, עד כאן, תורת לחימה, חותם, וכל ישראל. "בג"ץ דן בחוקי יסוד בצורה לא דמוקרטית, תוך שהוא מנסה לעשות מחטף ולהעביר את המהפכה החוקתית החדשה וליצור תקדימים", אמר יו"ר תקומה 2023 ברל'ה קרומבי.
לדבריו, "במקום לרסן את האקטיביזם השיפוטי ולהתחשב ברצון רוב העם, בג"ץ אף מגדיל לעשות ומנסה להוציא לנבצרות ראש ממשלה שקיבל 2.5 מקולות הבוחרים. הקריאה שלנו לבג"ץ היא לא לחרוג מהאקטיביזם השיפוטי שהוא כל כך מייחס לעצמו. לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית בג"ץ ידון בחוקי יסוד, אחרי שבמהלך שנים הסבירו לנו שכל המהפכה החוקתית של אהרן ברק מושתת על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".
ח"כ אביחי בוארון (ליכוד), מראשי מטה תקומה 2023, הוסיף: "אם 15 שופטי בג"ץ יעידו על עצמם שהם הריבון, העם יצטרך לומר את דברו. איך הוא בדיוק יאמר את דברו? אני לא רוצה להגיע לשם. מקווה שלא נצטרך להגיע לנקודה שנשב על המדוכה ונחליט איך מחזירים את הכוח לעם.
הוא ציין: "אני רוצה לקוות ולהאמין שבית המשפט מספיק חכם כדי לא לומר לעם ולנציגיו 'אתם לא בעל הבית פה, אנחנו חיים בדמוקרטיה שהיא לא דמוקרטיה. 15 שופטי בג"ץ הם הריבון'. רוב העם החליט על חוק מסוים, ברמת חוק יסוד. זו גדר שבית המשפט עצמו הניח כדי לשמר את נקודת האיזון שבין הרשויות. אם בית המשפט יפרוץ את הגדר הזאת, הוא יחזיק את הטענה שלנו שאנחנו חיים באי-איזון בין העם לבין בית המשפט, בשאלת מי הריבון".
לפני כיומיים סירב בג"ץ לדחות את הדיון בעתירות נגד ביטול עילת הסבירות, והכריע כי הוא ייערך סופית ב-12 בספטמבר. הממשלה תצטרך למסור את תגובתה לעתירות עד מחר בשעה 10:00. מנגד, השבוע הסכים בג"ץ לדחות דיון משמעותי בנוגע לעתירות על אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים, ברקע עמדתה הנחרצת של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, שלפיה יש לכנס את הוועדה לבחירת שופטים כבר עתה. בג"ץ ידון בעתירות נגד אי-כינוס הוועדה, שהוגשו על ידי יש עתיד והתנועה לאיכות השלטון, ב-19 בספטמבר.