סגור
תלמידים לומדים מרחוק זום Zoom
למידה מרחוק

משרד החינוך: 54% מתלמידי התיכון נפגעו לימודית מהקורונה

באיחור של שנתיים משרד החינוך מפרסם ממצאי סקר האקלים החינוכי של בתי הספר שנערך בשנת הלימודים הקודמת. 46% דיווחו על פגיעה ריגשית ו-31% על פגיעה חברתית. אחוז הנפגעים גדול ככל שעולים בגיל. עוד עולה כי יש עלייה בנתוני האלימות - חמישית מתלמידי היסודי קיבלו מכות בחודש האחרון

54% מתלמידי התיכון ו-47% מתלמידי חטיבות הביניים דיווחו שנפגעו לרעה מבחינה לימודית ממשבר הקורונה. 46% מתלמידי התיכון הושפעו לרעה רגשית ו-31% חברתית. נתוני משרד החינוך לשנת הלימודים הקודמת (תשפ"ב, 2021/22) חושפים גם עלייה של 4% באלימות בבתי הספר בעקבות הקורונה. ההשפעה לרעה גדולה יותר אצל בנות מבנים ועולה עם הגיל. 19% מתלמידי היסודי ו-12% מתלמיד חטיבות הביניים דיווחו שקיבלו מכות, סטירות או בעיטות בחודש האחרון.
משרד החינוך מפרסם היום (ה') את ממצאי סקר האקלים החינוכי של בתי הספר שנערך בשנת הלימודים הקודמת. הסקר נערך בקרב תלמידי כיתות ה'-יא' והוא המקיף ביותר שהרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה) ביצעה לאורך השנים. יצוין שאלה הנתונים המסודרים הראשונים שמשרד החינוך מפרסם על תלמידים שנפגעו מהקורונה וזה קורה שנתיים וחצי אחרי תחילת הסגרים ושנה וחצי אחרי סיומם.
מהנתונים עולה תמונה קשה של מצב האלימות בבתי הספר לאחר משבר הקורונה. 43% מתלמידי היסודי ו-33% מתלמידי חטיבת הביניים דיווחו כי בחודש האחרון מישהו "העליב אותי או קילל אותי או צחק עליי". יודגש כי הבדיקה מתייחסת רק לחודש כלומר הנתונים היו גרועים בהרבה אם היה נבודק זמן רב יותר.
הנתונים חמורים גם כשעוברים לאלימות קשה יותר. 19% מתלמידי היסודי ו-12% מתלמיד חטיבות הביניים דיווחו שקיבלו מכות, סטירות או בעיטות בחודש האחרון. 17% מתלמידי היסודי ו-15% מתלמידי החטיבות דיווחו שמשיהו הפיץ עליהם שקרים או שמועות. 5% מתלמיד היסודי (אחד מעל 20) ו-4% מתלמידי החטיבות היו נתונים לחרם. בסך הכל בקרב התלמידים היהודים חלה עלייה של 4% בדיווחים על אלימות ובקרב הערבים נרשמה יציבות. האלימות פוחתת ככל שעולים בגיל.
שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון אמרה בתגובה ש”תוצאות סקר האקלים מציפות בצורה ברורה את מה שמערכת החינוך הרגישה ועדיין מרגישה, לאחר שנתיים קשות של קורונה. על כן, כבר בשנה שעברה השקענו כחצי מיליארד שקל בצמצום פערים, חלקם הגדול רגשיים וחברתיים, על מנת להתמודד עם ההשלכות הקשות".