סגור

בלעדי
האוצר עולה למתקפה נגד הנגיד: "מבקש לשמור על האינטרסים של הבנקים"

אמיר ירון ביקש שבמסגרת רפורמת הבנקאות הפתוחה יתאפשר גם לבנקים להפוך ל"סופרמרקט" של מוצרים פיננסיים, ובכך להחליש את סעיף "ניגוד העניינים" שמנע מהם - הגופים החזקים ביותר במערכת הפיננסית - להציע שירותי השוואה ותיווך של גופים המתחרים בהם. באוצר נדהמו לגלות את הדרישה הזו

זעם באוצר כלפי נגיד בנק ישראל: הנגיד אמיר ירון ביקש אתמול (ד') שבמסגרת רפורמת הבנקאות הפתוחה יתאפשר גם לבנקים להפוך ל"סופרמרקט" של מוצרים פיננסיים (גם אם לא באופן ישיר אלא על ידי גופים הקשורים אליהם) ובכך להחליש את סעיף "ניגוד העניינים" שמנע מהם - הגופים החזקים ביותר במערכת הפיננסית - להציע שירותי השוואה ותיווך של גופים המתחרים בהם. באוצר נדהמו לגלות את הדרישה הזו ובכיר במשרד האשים את הנגיד בכך שהוא "מבקש לשמור על האינטרסים של הבנקים".
רפורמת הבנקאות הפתוחה מבקשת להפחית את הריכוזיות של הבנקים במערכת הפיננסית. בתזכיר החוק נכתב כי "מורכבותם של המוצרים הפיננסיים מקשה על לקוחות להשוות ולהעריך את השירותים המוצעים להם. לאור זאת, לנותן שירות מידע פיננסי תפקיד משמעותי בתיווך השירותים הפיננסיים ללקוח... ככל שנותן השירות יפעל בניגוד עניינים, הוא עלול לנצל לרעה את פערי המידע של הלקוח בניגוד לטובתו, כאשר ללקוח אין לרוב את הכלים לזהות זאת או להעריך את חומרת הפגיעה בו", ולכן התעקשו באוצר כי אותם גופים שיספקו שירותי השוואה ותיווך יהיו שחקנים טכנולוגיים ללא ניגוד עניינים.
1 צפייה בגלריה
נגיד בנק ישראל אמיר ירון 5.7.21
נגיד בנק ישראל אמיר ירון 5.7.21
הנגיד אמיר ירון
(רויטרס)
מבנק ישראל נמסר: “חבל שמפיצים מידע לא מדויק. הנגיד והבנק תומכים ומקדמים את תהליך הבנקאות הפתוחה שמטרתה לאפשר אינפורמציה פיננסית שלמה לטובת הלקוח וכבר פועל יותר משלוש שנים כדי להכשיר את השטח לכך, כדי לאפשר לחקיקה שהתעכבה רבות להבשיל לצד מוכנות תפעולית של הבנקים”.