סגור

היערכות לחיסון שלישי כבר בשבוע הבא; 2,293 מאומתים אתמול

במשרד הבריאות מתכוננים לפתוח במבצע ראשון מסוגו בעולם שיחלק מנה שלישית לאוכלוסייה המבוגרת - לקראת ההכרעה היום של הצוות לטיפול במגפות בנושא. כך נחשף ב"ידיעות אחרונות". בינתיים מספר הנדבקים היומי ושיעור הבדיקות החיוביות ממשיכים לטפס

משרד הבריאות נערך במאמצים מוגברים להתחיל במתן מנה שלישית של החיסון נגד קורונה לאוכלוסיית המבוגרת כבר בשבוע הבא. במקביל מספר הנדבקים היומי ממשיך לעלות ואתמול (שלישי) אובחנו 2,293 נדבקים.


היום ייערך דיון מכריע של הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) של משרד הבריאות באשר לשאלת החיסון השלישי. במערכת הבריאות מעריכים כי לא מן הנמנע שתתקבל המלצה על מנת חיסון שלישית, ובכל מקרה, מרגע ההחלטה של הצוות - במשרד הבריאות מתכוונים לאמץ אותה בהקדם ולהורות באופן מיידי לזמן את המבוטחים לחיסונים כבר בשבוע הבא.
במשרד הבריאות הדגישו אתמול כי כל המחוסנים שקיבלו שתי מנות של חברת פייזר יקבלו מנה שלישית של החברה. יש לציין כי במשרד יאמצו את ההחלטה גם מבלי שניתן אישור רגולטורי מהעולם, ובהיעדר נתונים מהימנים ומקיפים בנושא, מה שכבר כעת גורר ביקורת על הצעד המסתמן.
במשרד הבריאות התלבטו בשבועות האחרונים אם ללכת על המהלך על רקע החשש להיענות חלקית מצד הציבור, מאחר שישראל תהיה הראשונה להעניק מנת חיסון שלישית. מהלך הסברה נלווה בנושא נרקם בימים אלו - ומטרתו תהיה לעודד את ההתחסנות.


1 צפייה בגלריה
הפרויקטור נחמן אש מקבל חיסון
הפרויקטור נחמן אש מקבל חיסון
פרופ' נחמן אש מקבל חיסון
(צילום: קופ"ח מכבי)

אם המלצת הצט"מ תהיה להתחיל בחלוקת המנה השלישית, במשרד הבריאות מתכננים להורות לקופות החולים להתחיל ולזמן מחוסנים כבר בתחילת השבוע הבא. כך נחשף הבוקר ב"ידיעות אחרונות". עם זאת, ייתכן כי לצורך הקמת מוקדי החיסון של הקופות, מבצע החיסונים של מנת החיסון השלישית יתעכב בכמה ימים.

שיעור הבדיקות החיוביות בעלייה, 147 חולים במצב קשה

2,293 הנדבקים אובחנו אתמול מתוך כ-95 אלף בדיקות שבוצעו אתמול. שיעור החיוביים ממשיך לעלות - ועומד על 2.4%. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 212 מהמאומתים אתמול הגיעו מחו"ל. 62 מהם הגיעו מטורקיה, 51 מיוון, 18 מארצות הברית, 18 מגיאורגיה, שישה מרוסיה וחמישה מבולגריה. על פי הנתונים, המעודכנים לחצות, מספר החולים הקשים עלה מעט ל-147. מהנתונים עולה כי 102 מהחולים הקשים הם בני 65 ומעלה, 76 מהם מחוסנים. 39 מהחולים הקשים עם בני 40 עד 65, 16 מהם מחוסנים ושישה חולים קשים הם בני פחות מ-40, כאשר רק אחד מהם מחוסן נגד קורונה. יש להדגיש כי מספר המחוסנים, בעיקר בגילים 50 ומעלה, הוא כ-90% - כך שעל כל אדם שלא התחסן יש תשעה שהתחסנו, ולכן בנרמול לאוכלוסייה שיעור הלא מחוסנים בקרב החולים הקשים גבוה בהרבה מאלו שהתחסנו.
עוד עולה מהנתונים כי 22 חולי קורונה מונשמים - 11 מהם מחוסנים. שלושה חולים, מהם שניים בני פחות מ-40, מחוברים לאקמו. שלושת החולים המחוברים לאקמו לא התחסנו נגד קורונה.