סגור

חשיפה
חשד לעבירות בפרויקט שילוב חרדים של ארגון הג'וינט

בפרויקט חנוך, הממומן ברובו על ידי המדינה, התגלו חשדות לעבירות חמורות ודיווחים כוזבים. הארגון פתח בחקירה פנימית אבל לא התלונן למשטרה. בהסכם פרישה של מנהל תחום חרדים נכלל סעיף שתיקה בפרשה. הג'וינט: נסיים הבדיקות בהקדם

חשדות לעבירות פליליות חמורות התגלו בפרויקט בשם "חנוך" לשילוב צעירים נושרים חרדים של הג'וינט, הארגון היהודי־הומניטרי הגדול בעולם. הפרויקט ממומן ברובו על ידי זרוע העבודה של משרד הכלכלה.


הג'וינט פתח בחקירה פנימית, אך לא העביר את המידע לחקירת משטרה. ראש תחום חרדים של הג'וינט עזב את תפקידו, אך בחוזה שלו הוכנס "סעיף שתיקה" שבו שני הצדדים מתחייבים לא לחשוף את הפרשה.

2 צפייה בגלריה
יצחק טרכטינגוט לשעבר ראש תחום חרדים ארגון הג'וינט
יצחק טרכטינגוט לשעבר ראש תחום חרדים ארגון הג'וינט
יצחק טרכטינגוט, לשעבר ראש תחום חרדים בארגון הג'וינט
(עמית שעל)

הג'וינט הוא מהגורמים המובילים בפעילות לשילוב חרדים בהשכלה ובעבודה. מטרת פרויקט חנוך היא "חיזוק הנטייה התעסוקתית", כלומר פעולות שיקנו כישורי חיים פיננסיים ויאפשרו שילוב בעבודה. על פי הנתונים הרשמיים, במיזם משתתפים 840 נערים חרדים חדשים בשנה כאשר השאיפה היא להגיע להיקף של אלף בחורי ישיבה נושרים. בג'וינט רואים בפרויקט "תוכנית קריטית לשילוב צעירים חרדים בתעסוקה". בקרב פעילי שילוב החרדים, לעומת זאת, יש הסבורים שהתועלת שלו נמוכה מאוד.
בין 2013 ל־2018 פעל הפרויקט בתקציב כולל של 2 מיליון שקל לשנה. ב־2018 נבחנה האפשרות להטמיע את הפרויקט בזרוע העבודה, אך הוחלט להמשיך להפעילו במסגרת הג'וינט בטענה ש"משך התוכנית אינו מאפשר לבחון את השינוי המשמעותי בקרב הבוגרים". עם זאת, עלתה הטענה ש"חלק ניכר ממשתתפי התוכנית הופנו לתוכניות משלבות ומקדמות תעסוקה הכוללות השלמת בגרויות, לימודים אקדמיים, גיוס לצה"ל" ועוד.
פטור ממכרז לג'וינט
בסוף 2018 אישרה ועדת הפטור ממכרז של החשב הכללי באוצר את ההתקשרות עם הג'וינט להמשך הפרויקט. תקציב הפרויקט נקבע על 3.25 מיליון שקל לשנה, מתוכם 2.4 מיליון שקל, שהם 75%, במימון זרוע העבודה במשרד הכלכלה והיתר במימון הג'וינט.
ההתקשרות היא לשנתיים עם אופציית הארכה לשלוש שנים נוספות, וההיקף הכללי לחמש שנים הוא 16.25 מיליון שקל.
הפרויקט פעל בג'וינט במסגרת תחום חרדים שבראשו עמד יצחק טרכטינגוט. הממונה הישיר על הפרויקט בג'וינט היה שייקה סיני והפעילה אותו עמותת שלבים שמנהלה הוא אילן קוסמן.
אלא שבאוקטובר האחרון התעוררו בג'וינט חשדות כבדים לעבירות פליליות שבוצעו בפרויקט בין השנים 2021-2019 ובין היתר: פעולות וסדנאות שלא נערכו כלל; פעולות וסדנאות במספר משתתפים אפסי; דיווח שקר על ספקים ומימון אירועים; שינוי שעות ותוכן בדיווחים; הסתרת תשלום כפול לספקים באמצעות דיווחים פיקטיביים; דיווח על מאה חניכים שהיו בלאו הכי בלימודים; ותפירת מכרז במחיר מופקע.

2 צפייה בגלריה
סיגל שלח ו אורנה ברביבאי
סיגל שלח ו אורנה ברביבאי
מימין: מנכ"לית הג'וינט ד"ר סיגל שלח ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי
(צילום: בשמת איבי, קובי קואנקס)

הפרשה נחשפה לאחר חילופי האשמות הדדיים בין עמותת שלבים לבין סיני, מנהל הפרויקט מטעם הג'וינט. ככל הידוע, כל צד מטיל על השני את האחריות לפרשה. העניין הוא שבכל מקרה עולה השאלה למה הצד השני שיתף פעולה ולא התלונן קודם.
בעקבות הפרשה פתח הג'וינט בשני הליכי בדיקה פנימיים, באמצעות משרד רואי חשבון וכן בדיקה פנימית. כיוון ששלבים מפעילה גם את התוכנית המקבילה לנערות חרדיות נושרות, שנקראת "נתיבה", נערכת בדיקה גם לגביה. זאת, אף ששם אין חשדות ידועים לאי סדרים.
למרות החשדות הכבדים בג'וינט לא העבירו את המידע לבדיקת המשטרה.
בין הג'וינט לבין מנהל התחום האחראי טרכטינגוט נחתם הסכם שלפיו יפרוש בקרוב מהתפקיד. בהסכם נכלל סעיף שתיקה של שני הצדדים לגבי הפרשה. "בג'וינט מאוד לא רוצים שהדברים ייחשפו", אומר פעיל בכיר בתחום.
"הליך בדיקה כפול"
מהג'וינט נמסר: "עוד טרם פניית 'כלכליסט', יזם הג׳וינט הליך בדיקה כפול - ביקורת פנימית על ידי הארגון, וביקורת חיצונית על ידי משרד רואי החשבון אלקלעי ושות׳. הליך הבדיקה בוחן את מגוון ההיבטים הכספיים והמינהלתיים של פעילות התוכנית, ואנו נערכים להשלימו בהקדם. כמו כן, הנושא דווח לזרוע העבודה. תוכנית חנוך נותנת מענה לאתגר שלא טופל, ואנו נפעל להמשיך לקיימה בסטנדרט הגבוה ביותר".
עוד נמסר מהג׳וינט, כי "יצחק טרכטינגוט בחר לסיים תפקידו ללא שום קשר לטענות כלפי תוכנית חנוך".
מזרוע העבודה במשרד הכלכלה נמסר, כי "לאחר שעלו טענות לגבי אי־סדרים בחברה המפעילה את התוכנית עבור הג׳וינט, הארגון החל בבדיקה חיצונית המנוהלת על ידי חברת רואי חשבון. בימים אלו הג׳וינט צפוי לקבל את הדו"ח הסופי, ולהעבירו לעיוננו לצורך הסקת מסקנות והפקת לקחים, לרבות האם נדרשת בדיקה נוספת על ידינו.
"אנו מקיימים בקרה שוטפת משלימה של המשרד בתוכניות השונות שאנו שותפים בהן. המשרד טרם העביר תשלום על התקופה האמורה וזאת משום שהנושא נמצא עדיין בבדיקה".
מעמותת שלבים נמסר שהיא "פועלת בליווי רואה חשבון חיצוני שמבקר את פעילותה, לצד פיקוח רשם העמותות שמעניק לה מדי שנה אישור על ניהול תקין. במסגרת השקיפות והבקרה, מתבצעות ביקורות שוטפות של הפעילות והעמותה משתפת עמן פעולה באופן מלא. בנוסף, העמותה פועלת בשיתוף עם הג'וינט".