סגור

אישום בכפוף לשימוע נגד ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי: "קיבל מזומן מיזמי נדל"ן"

הפרקליטות הודיעה כי השר לשעבר יועמד לדין, בכפוף לשימוע, בגין שורה של עבירות, בהן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ואלימות; כמו כן זומנו לשימוע עוד 14 חשודים המעורבים בפרשה; באי כוחו של אדרי: "הוא כופר בהאשמות"

ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, לשעבר ח"כ ושר מטעם מפלגת קדימה, יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של לקיחת שוחד של מאות אלפי שקלים בשש פרשות שונות, כך הודיעה לו היום (א') פרקליטות מיסוי וכלכלה. בנוסף אדרי צפוי לעמוד לדין בעבירות נוספות, בהן מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט - שאותן ביצע לכאורה במסגרת תפקידו כראש עירייה – ובגין עבירות אלימות ועבירות מס.

בנוסף לאדרי, שנשלח אליו כתב חשדות וזימון לשימוע, זומנו לשימוע עוד 14 חשודים המעורבים בפרשה בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד, לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, סיוע לגניבה בידי עובד ציבור והלבנת הון, כל אחד לפי חלקו.
הודעת הפרקליטות היום היא בהמשך להודעת המשטרה ביוני 2021 כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת להעמיד את אדרי לדין בפרשת השחיתות רחבת ההיקף.

1 צפייה בגלריה
יעקב אדרי ראש מועצת אור עקיבא הארכת מעצר 1
יעקב אדרי ראש מועצת אור עקיבא הארכת מעצר 1
יעקב אדרי, ראש עיריית אור עקיבא
(צילום: אוראל כהן)
אדרי חשוד כי מאז שנת 2013 ועד למעצרו בתחילת החקירה הגלויה בנובמבר 2020, הוא ביקש וקיבל מיזמי נדל"ן ומגורמים נוספים בעלי אינטרסים כלכליים הפועלים בתחומה של העיר אור עקיבא, הן באופן ישיר והן בעקיפין, כספים במזומן ובתווי קנייה בסכומים הנאמדים במאות אלפי שקלים. זאת באופן קבוע, פעמיים בשנה, והן באופן מזדמן על פי בקשתו.
בעד השוחד שלקח, אדרי חשוד כי פעל לקדם את ענייניהם של נותני השוחד בעיריית אור עקיבא, לאשר חשבונות לקבלת תשלום, להקל בתשלומי מס מוניציפליים, לקדם תוכניות שהוגשו בוועדה המרחבית ובדרכים נוספות. עוד עולה ממכתבי השימוע כי אדרי נטל לידיו במרמה תווי קנייה שנמסרו לו מכוח תפקידו הציבורי ושייעודם היה תרומה לנזקקים - ועשה בהם שימוש אישי.
בהתנהלותו, כך על פי מכתב השימוע שנשלח אליו, "ניצל אדרי את מעמדו כראש העירייה בתואנה כאילו הוא מבקש לסייע לנזקקי אור עקיבא, בעוד הוא עשה באותם כספים שימוש לצרכיו האישיים".
התיק נחקר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה שבלהב 433 במשטרת ישראל ויחידת יהלום שברשות המסים.
התיק מטופל בידי עורכי הדין הילה גבאי, גל פורה ובר דהן מפרקליטות מיסוי וכלכלה.
עורכי הדין טל שפירא וסתיו שורצברג, המייצגים את אדרי, מסרו בתגובה: "אין זו יד המקרה שבו ביום שמתפרסם תחקיר חמור בדבר מחדלי חקירה קשים של משטרת ישראל שבוצעו בתיקי חקירה של ראשי ערים מכהנים, הזדרזו גורמי האכיפה לפרסם ברבים על אודות זימונו לשימוע של ראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי. כבר מעיון ראשוני בכתב החשדות עולה כי עבירות המין שיוחסו בכזב למר אדרי נעלמו כלא היו מכתב החשדות. באשר לחשדות בדבר לקיחת שוחד כביכול, נשללה ממרשנו האפשרות להתייחס בתגובה לגופם של דברים, וזאת בשל צו איסור פרסום חריג וחסר תקדים שהוצא בעניין זה היום על ידי היחידה החוקרת, במקביל לפרסום כתב החשדות. לפיכך, במסגרת המגבלות שנכפו על אדרי בשל צו איסור הפרסום, ייאמר לעת הזו כי מר אדרי כופר בחשדות המיוחסים לו מכל וכל, והוא סמוך ובטוח שכשם שעבירות המין שיוחסו לו נעלמו ללא זכר, כך גם תיק השוחד ייסגר בשימוע".