סגור

עכשיו זה רשמי : בר-לב בחר בתומר לוטן למנכ"ל המשרד לביטחון פנים

לפני יומיים פורסם בכלכליסט כי השר לביטחון פנים הנכנס בוחן את מינויו של לוטן לתפקיד, הבוקר הוא הודיע רשמית על המינוי. לוטן שימש עד כה כראש מטה "מגן ישראל". בר-לב: "לוטן הוא בעל יכולות מוכחות בניהול אירועים ברמה הגבוהה ביותר ומשרת ציבור מסור"

עכשיו זה רשמי: השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הודיע הבוקר כי החליט למנות את תומר לוטן (43), ראש מטה "מגן ישראל" למאבק בקורונה לתפקיד מנכ״ל משרד הבט"פ. על כוונתו זו של בר-לב פורסם שלשום בכלכליסט. לוטן יחליף את מנכ"ל המשרד הנוכחי, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, שאתמול הודיע על סיום תפקידו לאחר שלוש שנים בתפקיד.
לוטן שימש מאמצע 2020 כראש מטה "מגן ישראל" במשרד הבריאות שאחראי על המאבק לבלימת מגפת הקורונה, תחילה תחת פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ובהמשך תחת הפרויקטור פרופ' נחמן אש. הוא זכה להערכה רבה על תפקודו המקצועי בתכלול האירוע המורכב.
2 צפייה בגלריה
 ‏תומר לוטן מנכ"ל המשרד לביטחון פנים
 ‏תומר לוטן מנכ"ל המשרד לביטחון פנים
‏תומר לוטן, המנכ"ל המיועד למשרד לביטחון פנים
(צילום: חן גלילי)
עם זאת, לאחר הפרסום בכלכליסט על כוונתו של בר-לב למנות את לוטן, נשמעו קולות של גורמים הקשורים למשרד לביטחון הפנים ולמשטרה על חוסר ניסיונו של לוטן בתחומים הקשורים לביטחון הפנים. אותם גורמים הביעו ספק בקשר להחלטתו של בר-לב למנות מנכ"ל שאינו מנוסה ברזי עבודת המשטרה, כיבוי אש, שב"ס וכדומה – תחומי האחריות של המשרד - זאת לאור העובדה, בין השאר, שבר-לב בעצמו הוא שר חדש ובפרט בתחום ביטחון הפנים, שהוא מאוד מקצועי.
בר-לב הסביר הבוקר בהודעתו כי "בחרתי בתומר לוטן לתפקיד מנכ״ל המשרד לביטחון הפנים מכיוון שהוא אדם בעל יכולות מוכחות בניהול אירועים ברמה הגבוהה ביותר ומשרת ציבור מסור".
2 צפייה בגלריה
עמר בר-לב  אמיר אוחנה
עמר בר-לב  אמיר אוחנה
עמר בר-לב, השר לביטחון הפנים
לוטן הוא דמות מוכרת במפלגת העבודה, מפלגתו של בר-לב, מאחר ושימש בעבר כראש המטה של אבי גבאי כאשר כיהן כיו"ר המפלגה (זאת לאחר שבצעירותו כיהן גם כיועץ לשרת החינוך לשעבר מטעם המפלגה, פרופ' יולי תמיר).
איציק אלרוב, שעבד בכוורת של גבאי כיועצו בצמוד ללוטן, צייץ שלשום אחרי הפרסום בכלכליסט כי "זו החלטה מבריקה. הוא אחד האנשים הכי מוכשרים וחכמים שתפגשו ואחד האנשים הכי מחוייבים לשירות ציבורי מצוין".
בהודעתו מסר בר-לב כי "לוטן הוא בעל ניסיון עשיר ומגוון במדיניות ציבורית, והיכרות עמוקה עם מערכות הממשל, השירות הציבורי והחברה האזרחית". ללוטן שני תארים - האחד במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א והשני בתחום תכנון שירותים חברתיים מ- London School of Economics. בעבר הוא שימש כמנכ״ל המרכז להעצמת האזרח, ארגון הפועל להגברת האפקטיביות של המגזר הציבורי וכמנהל המרכז לממשל מקומי ופיתוח אזורי בג'וינט ישראל, והקים את ארגון ״מעש״ הפועל לחיזוק משרתי הציבור והשירות הציבורי בישראל.
מינויו של לוטן, אף שמדובר במשרת אמון, כפוף עדיין לאישור ועדת המינויים בנציבות שרות המדינה. יצוין כי על מועמד בעל זיקה פוליטית להציג יכולות עודפות במינויים בכירים מסוג זה. ההערכה היא כי המינוי יאושר.
לוטן מסר הבוקר: "אחרי שנה מורכבת, מלאת אתגרים וסיפוק במאבק במגפת הקורונה ב'מגן ישראל', אני שמח על ההזדמנות להמשיך לשרת את הציבור במשרד לביטחון פנים. אני מודה לשר בר-לב על הבעת האמון ומתחייב להביא את כל כישוריי ויכולותיי למען המשימה".
לבר-לב, שאביו חיים-בר לב ז"ל שימש שר המשטרה בשנות ה-80', היה חשוב להביא איש שלו למשרד, שבו יכהן כסגן שר ניצב בדימוס יואב סגלוביץ (יש עתיד). סגלוביץ' הקים בזמנו את יחידת להב 433 ולאחר מכן שימש כמפקד אגף חקירות ומודיעין במשטרה.
בר-לב מסר אתמול לגבי סיום תפקידו של אדרי: "אדרי נעתר לבקשתי לערוך חפיפה עם מחליפו המיועד לקראת כניסתו לתפקיד וציין בפני כי בכוונתו לעשות את המירב כדי לסייע לו. הודיתי לניצב בדימוס אדרי על שירותו הנאמן ורב-השנים עבור ביטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה".