סגור

עושים סדר: התעסוקה תרוכז במשרד הכלכלה

ריכוז כל סמכויות ההכשרה המקצועית במשרד הכלכלה יאפשר להתמודד עם האבטלה ההמונית, אחרי העיכוב הארוך בהכשרות

אחד הצעדים הראשונים שתנקוט הממשלה החדשה בזיקה לשוק העבודה הבוער יהיה פיצול משרד העבודה והרווחה: משרד הרווחה יפעל בנפרד וזרוע העבודה תחזור למשרד הכלכלה.
המשימה העיקרית של זרוע העבודה תהיה לספק הכשרות מקצועיות איכותיות לכמה שיותר מובטלים. הקואליציה הצליחה לרכז אצל שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי (יש עתיד) כמעט את כל סמכויות ההכשרה המקצועית, כולל אלה של המינהלת המיותרת שהוקמה באוצר. ברביבאי תצטרך להוציא לדרך מבצע הכשרות המוני כדי למנוע אבטלה כרונית.

בגזרה אחרת, מוקש גדול שימתין לברביבאי יהיה הסמכות לחתום על היתרי עבודה בשבת. כל זמן שהמפלגות החרדיות באופוזיציה, הן יחפשו סיבות להביך את הממשלה ועבודה בשבת תהיה אחת מהן. דווקא כשהחרדים ישבו בממשלה, היתרים שניתנו לעבודה בשבת בהסכמה לא תמיד עוררו מהומות, בעוד בממשלת השינוי הם עלולים למשוך אש בניסיון לפלג בין מרכיביה.

2 צפייה בגלריה
משרדי שירות ה תעסוקה 3.6.18
משרדי שירות ה תעסוקה 3.6.18
שירות התעסוקה
(צילום: באדיבות שירות התעסוקה )
בלשכת שר הרווחה הנכנס מאיר כהן (יש עתיד) אמרו ל”כלכליסט” כי בכוונתו לקדם שני נושאים דחופים עם כניסתו לתפקיד: הסדרת מיזם הביטחון התזונתי למשפחות רעבות ותוכנית סיוע לעמותות שנפגעו קשה ממשבר הקורונה.
אחד הנושאים הראשונים שיפגוש השר הנכנס כהן הוא גיבוש מדיניות דמי אבטלה ליום שאחרי ביטול הקלות הקורונה, בעוד כשבועיים וחצי. שר האוצר היוצא ישראל כץ פרסם תוכנית שלפיה בני עד 28 ללא ילדים לא יקבלו הארכה של דמי האבטלה, והיתר יקבלו הארכה של חודש עד שלושה חודשים. ליברמן מתכוון להמיר את המדיניות והשאלה היא אם כהן, שיהיה אחראי על ביטוח לאומי, יציג תפיסה שונה.

2 צפייה בגלריה
מימין: שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן
מימין: שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן
שרת הכלכלה הנכנסת אורנה ברביבאי ושר הרווחה הנכנס מאיר כהן
(צילום: דובורת יש עתיד, שאול גולן)
סוגיה שנותרה בלתי פתורה בממשלה היוצאת היא המחלוקת על הגדלת קצבאות הנכים, שנדחתה לסוף יוני באמצעות פתרון זמני של מענקים. כהן יצטרך להגיע להסכמה על פתרון קבוע, כשברקע בין האוצר לנכים שוררת מחלוקת לגבי 400 מיליון שקל, שווי התוספת שלטענת האחרונים מגיעה להם.
בחזית אחרת, שקשורה גם היא לתוצאות הקורונה, התחייבו מפלגות הקואליציה לתקצב במלואה את תוכנית החומש למאבק באלימות במשפחה — שקיבלה עד כה רק תקצוב חלקי. מדובר בתוספת של 50 מיליון שקל בשנה, וכהן יצטרך לפקח על יישום ההבטחות.
לברביבאי ולכהן ימתינו כמה אתגרים גם בגזרת המינויים. זמן קצר בלבד לאחר שהחלו לזרום תקציבי ההכשרה המקצועית, הודיע ראש זרוע העבודה מוטי אלישע על עזיבת תפקידו. מדובר בתפקיד בכיר שמחייב ועדת איתור ואת אישור המינוי בממשלה. בנוסף, מנכ״ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן פיטר בחודש שעבר את הסמנכ”לית אלין אלול שהיתה אחראית למינהל תקון שמטפל במניעת עבריינות ובשיקום אוכלוסייה עבריינית. אם אלול תפנה לבית משפט נגד פיטוריה, ייתכן שהדבר יעכב מינוי חדש למשך זמן רב.