סגור

בנט: "פועל בכל הכוח להקים ממשלת אחדות עם ידידי לפיד"

יו"ר ימינה: "אין ממשלת ימין בראשות נתניהו - זה או בחירות חמישיות או ממשלת אחדות. אין עריקים, אין שתי אצבעות ל-61. מי שאומר אחרת - משקר במצח נחושה". לדבריו, "נתניהו לא מנסה להקים ממשלת ימין. הוא רוצה לקחת את המדינה כולה למצדה הפרטית שלו"; רה"מ בתגובה: "בנט מוליך שולל את הציבור, זו הונאת המאה"

יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט הצהיר הערב (א') כי יפעל להקמת ממשלת אחדות עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. "אני מודיע היום שבכוונתי לפעול בכל כוחי כדי להקים ממשלת אחדות לאומית יחד עם ידידי, יאיר לפיד, כדי שבעזרת השם, ביחד, נחלץ את המדינה מהסחרור ונחזיר את ישראל למסלולה", אמר ח"כ בנט בהצהרה דרמטית ממשכן הכנסת. לדבריו, "נתניהו לא מנסה להקים ממשלת ימין. הוא רוצה לקחת את המחנה הלאומי כולו, ואת המדינה כולה, למצדה הפרטית שלו".
"בשנתיים וחצי האחרונות מדינת ישראל בסחרור", אמר בנט בפתח דבריו. "עוד מערכת בחירות, ועוד אחת, משך ארבע מערכות בחירות אנחנו מתבוננים בעיניים כלות על המדינה שלנו מחבלת בעצמה, מחלישה את עצמה, ומאבדת את היכולת שלה לתפקד.
"שרי ממשלה מסוכסכים שאינם מנהלים דבר, פרעות ושריפת בתי כנסת בלוד ובעכו, הזנחה קטלנית ובריחה מאחריות באסון מירון, במקום לנהל, לטפל, להנהיג, הפטנט הקבוע הוא להפנות את האש החוצה, לעודד שנאה וקיטוב בין חלקי העם, כדי לכסות על הכישלון".

2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט יו"ר ימינה הצהרה לתקשורת הצטרפות ל ממשלת שינוי הרכבת ממשלה יאיר לפיד דגל גדלים כנסת הצהר
נפתלי בנט יו"ר ימינה הצהרה לתקשורת הצטרפות ל ממשלת שינוי הרכבת ממשלה יאיר לפיד דגל גדלים כנסת הצהר
בנט, הערב
(צילום: קונטקט)

בנט תקף את ראש הממשלה נתניהו בחריפות: "לפני 2,000 שנה הייתה כאן מדינה יהודית בגלל מריבות פנימיות. הדבר הזה לא יקרה שוב. לא במשמרת שלי. המשבר הפוליטי בישראל הוא חסר תקדים, אפשר ללכת לבחירות חמישיות, שישיות, עשיריות, לפרק את קירות המדינה, לבנה אחר לבנה, עד שהבית שלנו ייפול עלינו. ואפשר לעצור את הטירוף, ולקחת אחריות.
"יש מי שמספר לנו שיש ממשלת ימין מעבר לפינה, ורק אנחנו מונעים את הקמתה. זהו שקר מוחלט. אין ממשלת ימין. כבר ארבע מערכות בחירות ועוד חודשיים הוכיחו לכולנו שפשוט אין ממשלת ימין בראשות נתניהו. זה או בחירות חמישיות או ממשלת אחדות. שלא יספרו לכם סיפורים: אין עריקים, אין שתי אצבעות נוספות ל-61, ואין ממשלה. ומי שאומר אחרת – משקר לכם במצח נחושה".
בנט התייחס להצעה שפרסם הבוקר נתניהו ולפיה תוקם ממשלת ימין ברוטציה משולשת בראשות הממשלה: סער יכהן כראש ממשלה במשך כשנה ורבע, לאחר מכן נתניהו יכהן בתפקיד שנתיים - ואז בנט יכהן למשך שנה וחצי. "כמובן שנתתי את הסכמתי", אמר הערב בנט. "הניסיון כשל כי איש לא מאמין שההבטחות יקוימו. מר נתניהו כבר לא מנסה להקים ממשלת ימין, כי הוא יודע היטב שאין. הוא מבקש לקחת איתו את המחנה הלאומי כולו, ואת המדינה כולה למצדה הפרטית שלו".
בהמשך לכך הצהיר כאמור בנט כי הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית עם לפיד. "יאיר ואני חלוקים במספר נושאי מהות, אך שותפים באהבה למדינה ובמוכנות לפעול למענה", אמר יו"ר ימינה. "יאיר גילה מנהיגות ונדיבות בתקופה קשה זו, ואשמח להוביל יחד איתו, עם גדעון סער ועם כל השותפים האחרים, את המדינה. כן, יחד.
"ממשלה זו תצליח רק אם נעבוד יחד, כקבוצה. לא 'אני' אלא 'אנחנו'. נחזיר את ה'אנחנו' הזה שהיה הנשק הסודי של ישראל מאז הקמתה. כל המפלגות מוזמנות להיכנס לממשלה. כדי שהממשלה תצליח נצטרך כולנו, כל השותפים, לגלות איפוק. אף אחד לא יתבקש לוותר על האידיאולוגיה שלו, אבל כולם יצטרכו לדחות את מימוש חלק מהחלומות".
בנט פנה בדבריו לאנשי המחנה הלאומי והציונות הדתית: "יש מי שמנסה להפחיד אתכם כאילו מדובר בממשלת שמאל, אבל האמת היא שזו תהיה ממשלה קצת יותר ימנית מהממשלה הנוכחית. הסתכלו על רשימת השרים. השמאל עושה כאן פשרות לא קלות כשיעניק לי, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר ואיש ארץ ישראל, את תפקיד ראש הממשלה ולידידי גדעון סער, איש ימין מובהק, את תפקיד שר המשפטים.
"זו לא ממשלה שתבצע התנתקות, ולא תמסור שטחים, וגם לא תחשוש לצאת למבצע צבאי, אם נידרש לכך. לכל צד יש כוח הצבעה שווה, ולכל צד יש זכות וטו. אפשר להירגע. אזרחי ישראל, אני קורא לאלה מכם שמאמינים במהלך, שמוכנים לתת לו צ'אנס - דברו. יש מולנו מכונה משומנת היטב, שמפיצה ללא הרף שקרים על מנת להחדיר פחד בלב הציבור. זה הזמן שלכם להירתם, להביע את דעתכם, לתמוך, לא להישאר רוב דומם. אם נצליח – נעשה דבר ענק למדינת ישראל. זו ההחלטה המורכבת ביותר שקיבלתי בחיי, אך אני שלם איתה".

נתניהו: "המהלך של בנט - הונאת המאה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות דבריו של בנט: "בנט שוב הוליך שולל את הציבור. אותם שקרים, סיסמאות נבובות וחלולות על שנאה ופילוג למי שנותן את ידו לשנאה ופילוג. הוא אמר לפני הבחירות שלא יאפשר ללפיד להיות רה"מ גם לא ברוטציה. הוא אמר במערכת הבחירות שלא יהפוך את לפיד לרה"מ כי הוא איש ימין וזה נוגד את ערכיו ולערכיו יש משקל. נפתלי, לערכים שלך אין משקל נוצה. אין אדם אחד בארץ שהיה מצביע עבורך אם היה יודע מה אתה הולך לעשות".
לדברי נתניהו, "מיד אחרי הבחירות בנט נסוג מכל התחייבויותיו, הוא דוהר לממשלת שמאל כדי להיות רה"מ בכל מחיר. בזמן הלחימה בעזה בנט עשה עוד פליק פלאק, הוא הצהיר שממשלת שמאל ירדה מעל הפרק. אחרי שעבר המבצע, הוא עשה פליק פלאק שלישי והוא שוב דוהר לממשלת שמאל. הוא מסביר שזה כדי למנוע בחירות חמישיות, אבל מה השתנה? בזמן הלחימה, כשבנט הוריד את ממשלת השמאל, לא הייתה סכנת בחירות? היא לא קיימת ברצינות, סכנת הבחירות, כלום לא השתנה. עכשיו מתברר שמה שבנט אמר תוך כדי מערכת הבחירות והלחימה אלו דברי סרק שנועדו לרמות את בוחרי הימין ולקחת את קולות הימין שמאלה".

2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ראש הממשלה הצהרה לתקשורת אחרי הצהרה של נפתלי בנט הרכבת ממשלה ממשלת שינוי
בנימין נתניהו ראש הממשלה הצהרה לתקשורת אחרי הצהרה של נפתלי בנט הרכבת ממשלה ממשלת שינוי
נתניהו, הערב
(צילום: קונטקט)
נתניהו טען כי עדיין ניתן להקים ממשלת ימין והאשים את בנט וסער שלדבריו "דוהרים לעבר ממשלת שמאל". "במקום להקים ממשלת שמאל מסוכנת, מיד עם סיום המנדט של לפיד אפשר להקים ממשלת ימין טובה לישראל. יש שתי דרכים לעשות זאת. אחת, לא שגרתית, מרחיקת לכת, זו ההצעה שאני וחבריי הצענו היום, שסער יכהן כרה"מ ראשון, אני אכהן אחריו ובנט יכהן אחריי. ראשי הסיעות הימין, הסכמנו לכך ואני רוצה להדגיש שאנחנו לא חושבים שזה מקובל ומאוד מעוות, כי לתת את ראשות הממשלה לראש מפלגה של 6 מדנטים זה מעוות, אבל טובת המדינה לנגד עינינו ואנחנו יודעים שאפשרות של ממשלת שמאל היא עוד יותר גרועה".
ראש הממשלה תקף את בנט וסער שדחו את "ההצעה הנדיבה שלנו" והזהיר מפני ממשלת שמאל. "בעוד כמה ימים בישיבת הקבינט הביטחונית של ישראל יישבו לפיד, הורוביץ, מיכאלי וזנדברג. מה זה יעשה להרתעה הישראלית, איך נראה בעיני אויבנו? מה יעשו באיראן ובעזה? מה יאמרו במסדרונות הממשל בוושינגטון? הם יעמדו נגד איראן? הרי הם תומכים בהסכם הגרעין המסוכן הזה. הם יילחמו בחמאס? הם תלויים בטיבי ובעודה.
"הורוביץ אמר שאפשר לחקור את חיילנו ומיכאלי קראה לא לשלוח חיילים לצבא", הוסיף נתניהו. "ומי יסלול כבישים ביו"ש, מיכאלי? עוד הונאה כל כך מגוחכת, עוד מכבסת מילים. זו ממשלה עם 40 מנדטים של שמאל קשה, עם איזה עלה תנאה של מפלגות שלקחו קולות מימין והעבירו לשמאל".

סמוטריץ': ‏"היכולת של בנט לשקר מול המצלמות בלי למצמץ פשוט מדהימה"

יו"ר מפלגת "הציונות הדתית" בצלאל סמוטריץ' אמר בתגובה: "‏היכולת של בנט לשקר מול המצלמות בלי למצמץ פשוט מדהימה. חודש וחצי הוא מחבל במודע ובמעשים במאמצים להקים ממשלת ימין, ואז טוען שלא ניתן להקים כזו ועורק שמאלה עם תומכי טרור. הכול היה מתואם ומתוכנן מראש. הצגה. תרגיל ההונאה הגדול בתולדות הפוליטיקה הישראלית".

גיבוי מסיעת ימינה

מוקדם יותר היום, בנט עדכן את חברי סיעתו ברעננה כי הוא "צועד לקראת ממשלת שינוי". בישיבה נכחו כל חברי הכנסת של ימינה פרט לח"כ עמיחי שיקלי שמתנגד לממשלה עם לפיד.
בזמן שמחוץ לישיבה חיכו לחברי הכנסת כמה מפגינים שקראו להם להימנע מהמהלך, בנט הבהיר לחברי סיעתו כי "מנהיגות זה לקחת אחריות ולא לברוח. יש לנו קווים אדומים ונעמוד עליהם. לא נמסור שטחים ולא נפגע בזהות היהודית של מדינת ישראל. הכי קל להתבצר, לשפוך נפט ולהלהיט עוד, כמו אחרים. ככה נפרק את המדינה".
בסיום הישיבה פרסמה ימינה הודעה שלפיה "הסיעה מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". לפי ימינה, "בנט הציג בפני חברי הכנסת בישיבה את אירועי הימים האחרונים ואת מאמציו להקים ממשלה יציבה ומתפקדת בישראל".
לפי הסיכום המסתמן, ימינה תקבל את ראשות הממשלה ברוטציה לבנט, תיק הפנים לאיילת שקד, תיק הדתות למתן כהנא, תיק ההתיישבות, יו"ר ועדת הכנסת, יו"ר קואליציה ברוטציה וח"כ בוועדה למינוי שופטים.