סגור

פרשנות
מבצע שומר החומות שומר על ממשלת נתניהו

תמונת הניצחון של רה"מ מהמבצע היא סיכול ממשלת השינוי, באמצעות חבירתו של בנט אליו; אבל הקואליציה המסתמנת תכלול 59 חברים ותהיה תלויה במנסור עבאס, ולפיכך הלחץ על גדעון סער להצטרף רק ילך ויגבר; אם זה לא יקרה, הממשלה לא תזכה להרבה יציבות; המשבר הפוליטי יימשך גם אם יהיו בחירות ישירות

ממשלת השינוי פורקה עוד לפני שהוקמה לאחר שיו"ר ימינה נפתלי בנט הודיע הערב (ה') ליו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שלא יהיה שותף להקמתה של ממשלה שכזו.


בעצם מבצע "שומר החומות" שמוביל נתניהו עשוי לגרום בסופו של דבר לשמירת כיסאו של נתניהו, לאחר שבנט נימק את נסיגתו מגוש השינוי בהחרפת המצב הביטחוני, המצב בערים הערביות וחוסר רצון להיתמך על ידי רע"ם של מנסור עבאס.
תמונת הניצחון הפוליטי של נתניהו המבצע הזה היא בעצם סיכול הקמתה של ממשלת השינוי.

3 צפייה בגלריה
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין: יאיר לפיד ונפתלי בנט

נתניהו התגאה במרץ 2020 כי "לפני הבחירות אמרו לי לנקוט צעד שיבעיר את המזרח התיכון כדי לנצח, אבל סירבתי". התנהלות המשטרה בהצבת גדרות בשער שכם הבעירה את השטח, מול החמאס וכן בערים המעורבות. אך במקום לגרום להקמת ממשלת שינוי שתשקם את היחסים בין היהודים לערבים ותגביר את ההרתעה מול החמאס - המהפך של בנט יגרום להנצחתו של נתניהו בשלטון. בנט שכונה "ילד הכאפות" של נתניהו, ואיילת שקד שהודרה מהמעון הרשמי, חוזרים לחיקו של ראש הממשלה.
הודעתו של בנט טורפת את הקלפים של לפיד, שמחזיק במנדט להרכבת הממשלה עד ה-2 ביוני 2021.

3 צפייה בגלריה
מנסור עבאס יו"ר רע"ם רע"מ הצהרה ל תקשורת מסיבת עיתונאים בחירות 2021
מנסור עבאס יו"ר רע"ם רע"מ הצהרה ל תקשורת מסיבת עיתונאים בחירות 2021
מנסור עבאס
(צילום: עידו ארז)לפידהודיע הערב כי אין לו שום כוונות לוותר וימשיך להיאבק ואם לא יצליח ישראל תלך לבחירות. "דווקא נוכח הכאוס והאימה צריך להקים ממשלה. מבין את המצוקה של בנט אבל הוא טועה, שינוי לא עושים כשנוח: אין לי שום כוונות לוותר אמשיך להפוך כל אבן יש עוד 20 יום למנדט, וזה נצח. אם יהיו בחירות ננצח. יש לעשות הכל כדי להקים ממשלה חדשה בישראל עם כל מי שמאמין בחוק וסדר וחיים משותפים, ממשלה שתחזק את המשטרה מערכת אכיפת החוק הסולידריות והחברה הישראלית".
עיקר הלחץ - מצד שקד, ובהמשך - על סער
הודעתו של בנט באה לאחר שבסיעתו הובעה התנגדות לחבירה לממשלת השינוי, במיוחד לאחר ההסלמה מול חמאס ובערי ישראל. עיקר הלחץ לסגת מממשלת השינוי הופעל על ידי שקד.
היום התנהל מו"מ בין הליכוד לבין ימינה. לפי המסתמן בנט ימונה כשר הביטחון ואיילת שקד כשרת החוץ. הליכוד וימינה יקדמו בחוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה, בתמיכתה של רע"ם. בנוסף, שבעת ח"כי ימינה ישוריינו ברשימת הליכוד בבחירות הקרובות.
עבאס אמר הערב כי ישקול תמיכה בחוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה אם ייענו דרישותיו לסיוע לחברה הערבית. עבאס שנפגש בשבוע שעבר עם נתניהו, והעלה דרישותיו צפוי להיענות בחיוב. הוא הוסיף שאין שאין לו סיכום עם נתניהו או בנט וכי לא יהיה חלק מתהליך הרכבת הממשלה אלא יספק את הקולות האחרונים להקמתה. אגב, בנט עדכן את עבאס הערב כמו גם את לפיד בהחלטתו.

3 צפייה בגלריה
גדעון סער יו"ר תקווה חדשה כנס תחזיות
גדעון סער יו"ר תקווה חדשה כנס תחזיות
גדעון סער
(צילום: קובי קואנקס)


משמעות התפנית של בנט היא שאם המהלך יצלח, נתניהו ימשיך לכהן כראש הממשלה. הממשלה החדשה צפויה לכלול את הליכוד, ימינה, ש"ס, ויהדות התורה ותזכה ל-59 מנדטים.
לפיכך, יוגברו הלחצים מצד בנט והליכוד על יו"ר תקווה חדשה גדעון סער כדי שיצטרף לממשלה בעת החירום הזו. סער פסל ישיבה של סיעתו בקואליציה תחת נתניהו. מצד שני לסער אין אינטרס היום להקדמת הבחירות מחשש שסיעתו תקרוס.
החוק המוצע לבחירה ישירה של ראש הממשלה, לא יחייב את אותו לזכות באימון הכנסת להרכבת הממשלה. כמו כן, לא יהיה ניתן להפילו בכנסת בהצבעת אי אימון.
העניין הוא שבכל הצבעה בכנסת תהיה הממשלה החדשה תלויה בקולותיה של רע"ם, ובכלל חוקים כלכליים כמו אישור תקציב המדינה, חוק ההסדרים במשק, חוק להעלאת גיל הפרישה לנשים, ואפילו חוק הגיוס.
יו"ר 'הציונות הדתית' בצלאל סמוטריץ' שהתנגד להקמת ממשלת ימין בתמיכת רע"מ הזהיר הערב בעקבות ההתפתחיות: "‏ההורדה מסדר היום של ממשלת שמאל בתמיכת תומכי טרור היא התקדמות חשובה. אבל אסור עכשיו להחליף מכבסת מילים אחת במכבסת מילים אחרת. מה שנדרש זה הקמת ממשלת ימין על מלא של כל מפלגות המחנה הלאומי".
השורה התחתונה היא שאם סער לא יצטרף לממשלה החדשה בראשות נתניהו - היא לא תזכה להרבה יציבות. המשבר הפוליטי יימשך גם אם יהיו בחירות ישירות.
אולי נתניהו יציע לגנץ להצטרף?