סגור

ליברמן ופרקש-הכהן: יקודם התיקון לחוק קרן העושר, שימנע מחברות הגז לעכב תשלומים

שר האוצר ושרת החדשנות החליטו לקדם תיקון חקיקה מתקופת הממשלה הקודמת, לפיו פורסם בינואר האחרון תזכיר חוק להערות הציבור. בין התיקונים שהוצעו: מתן סמכות לרשות המסים לגבות היטל שנוי במחלוקת; אם יאושר התיקון חברות הגז יאלצו לשלם תשלומים שעיכבו, שבאפריל עמדו על 80 מיליון דולר

שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה אורית פרקש-הכהן, החליטו היום (ה') להחיל את דין הרציפות על הליכי החקיקה שיאפשרו לגבות כספים במחלוקת ל"קרן העושר", למען אזרחי ישראל.

מדובר בתיקון חקיקה שקודם בתקופת הממשלה הקודמת, ובמסגרתו פורסם בינואר 2021 תזכיר חוק להערות הציבור. בין התיקונים שהוצעו, מתן סמכות לרשות המסים לגבות היטל שנוי במחלוקת כבר לאחר החלטת רשות המסים בהשגה על שומת ההיטל ולפני בירור המחלוקות בבית המשפט.

3 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן חדש
אביגדור ליברמן חדש
שר האוצר אביגדור ליברמן
(המכון הישראלי לדמוקרטיה)

זאת בשונה מהמצב כיום בו סכומים שמצויים במחלוקת בין החברות המפיקות משאבי טבע לבין רשות המסים, לא משולמים לקופת המדינה עד לבירור סופי של כל המחלוקות, למעט מקדמה שמשולמת בשלב מוקדם.
השרים ליברמן ופרקש הכהן הודיעו כי ההחלטה לקדם את החקיקה לתיקון הליקוי, שהתחילה ונעצרה בכנסת הקודמת, תסייע לזרז את הפעלת "קרן העושר" שתוכל להתחיל לפעול רק בהצטברות של מיליארד שקל בחשבונה.
הצטברו בקרן כחצי מיליארד שקל
על פי הדיווח האחרון, נכון לפני חצי שנה, הצטברו בקרן כחצי מיליארד שקל. לפי הערכה שותפויות הגז במאגר תמר משלמות כיום כ-30 מיליון דולר כל חודש עבור היטל ששינסקי, שאמור להגיע לקרן העושר. לכן סביר להניח שבקרוב תודיע רשות המסים כי הצטברו מיליארד שקל היטלים שמאפשרים להקים סוף סוף את קרן העושר.

3 צפייה בגלריה
אורית פרקש הכהן שרת החדשנות המדע והטכנולוגיה
אורית פרקש הכהן שרת החדשנות המדע והטכנולוגיה
אורית פרקש הכהן, שרת החדשנות המדע והטכנולוגיה
(צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)

בכלכליסט דווח באפריל השנה כי השותפות במאגר תמר מעכבות תשלום של 80 מיליון דולר בשל מחלוקת מול רשות המסים. התיקון לחוק, אם יאושר, ימנע מצב כזה והכספים ישולמו ואם לבסוף יתברר שחברות הגז צודקות ולא צריכות לשלם, הוא יוחזר להן.
העיכוב נוצר בשל מנגנון הגבייה
בהודעה משותפת למשרדי האוצר ומשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה נאמר כי היום אנו מצויים כ-3 שנים מהמועד בו העריכה המועצה הלאומית לכלכלה כי קרן העושר תחל לפעול, אך רק 50% מהסכום הנדרש להפעלתה הופקדו.
חלק משמעותי מהעיכוב, נטען, מקורו במנגנון הגביה של הקרן כיום. במקרה של מחלוקות החברות לא חייבות להפקיד מאומה בקרן וכך נוצר תמריץ למשוך מחלוקות במשך שנים מול רשות המיסים בסכומים של מאות מיליוני שקלים. לחברות הנישומות אינטרס ברור לדחוק את הקץ והמנגנון הקיים כיום ביחס לתשלומי המס למעשה מקים תמריץ שלילי להפקיד את הכסף, ותמריץ חיובי לחברות לערער ולהשיג על השומות עד אינסוף.

3 צפייה בגלריה
מאגר תמר
מאגר תמר
מאגר תמר
(אלבטרוס)

התיקון המוצע לחוק מייעל את הליך גביית ההיטל ופותר את בעיית התמריץ החיובי שנוצר לחברות, להשיג ולערער על גובה השומה ובכך לדחות את מועד העברת התשלום במשך שנים. על פי המוצע, הגשת ערעור לבית המשפט על שומת ההיטל לא תדחה את מועד החיוב בתשלום.
בנוסף, במסגרת התיקון יינתנו לרשות המסים כלי אכיפה העומדים לרשותה באכיפת פקודת מס הכנסה, לרבות קנס גירעון, במקרים בהם חברה נישומה השתמטה מתשלום מס ברשלנות או במזיד וכן התעלמות מעסקאות מלאכותיות שבוצעו לצורך התחמקות תשלום מס.
"הרווחים ממשאבי הטבע צריכים להגיע לציבור"
שר האוצר ליברמן מסר: ״היום אנחנו מביאים בשורה ענקית לדור העתיד שלנו ומעלים משמעותית את קצב גיוס הכספים לקרן העושר. בתיקון החוק שיעלה בוועדת השרים ביום ראשון נביא לסוף העיכובים במנגנון הגביה של הקרן, שעד היום שירת בעיקר את האינטרסים של בעלי ההון שמצאו דרכים לא דרכים להשהות את הפקדות הכספים בקרן.
הרווחים ממשאבי הטבע של מדינת ישראל צריכים להעמיד תועלות לציבור כולו ואני בטוח כי הצעד הנ"ל נדרש כדי להשלים את המלאכה בהפעלת הקרן לטובת פרויקטים חינוכיים וחברתיים עתידיים. אני מודה לשרה פרקש הכהן על שיתוף פעולה הדוק בזירוז ההליך".
שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן מסרה: ״היום עשינו עוד צעד חשוב בדרך להשבת מאות מיליוני שקלים שמגיעים לציבור - באמצעות תיקון הכשל הגדול שיש ב'קרן העושר'. פעלתי מאז כניסתי לממשלה להעברת התיקון, שעבר כבר בקריאה ראשונה ואני שמחה שנמשיך לקדמו. בקרן מופקדים כספי מיסים ממשאבי הטבע של ישראל, משאבים השייכים לכולנו - אבל, עד היום קרן העושר לא מתמלאת והכל על חשבוננו. אני מודה לשר האוצר ליברמן, שנרתם מיד להמשך קידום התיקון החשוב הזה לכל אזרחי ישראל באופן מיידי. זהו ביטוי למחוייבות שלנו לאזרחי מדינת ישראל במשבר הכלכלי הזה, במטרה לקדם את הגבייה של מאות המיליונים האלו שיחזרו לאזרחים. כך עושים שינוי״.