בארץ

גרמן החליטה: צוות מיוחד יבחן את הסיבות למשבר בבית החולים הדסה

בראש הצוות יעמוד מנכ"ל בזק לשעבר אבי גבאי; יקבל סמכויות לתחקר בכירים בהדסה - גם כאלה שעזבו את תפקידם

שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד 15:3614.02.14

שרת הבריאות יעל גרמן ממנה צוות בדיקה לבחינת הסיבות למשבר בבית החולים הדסה. בראש הצוות יעמוד אבי גבאי, מנכ"ל בזק לשעבר.

 

הצוות בראשות גבאי יקבל סמכויות לתחקר בכירים בהנהלה הנוכחית של בית החולים ובהנהלות הקודמות ולבקש בין השאר נתונים כספיים. לפי גרמן, המנדט העיקרי הוא לנסות ולהבין מה הם התנאים שצריכים להקיים כדי שמקרה דומה לזה של הדסה לא יישנה. הצוות יכלול אנשים ממשרדי האוצר והבריאות בלבד, ויגיש את מסקנותיו בתוך חודש.

 

במקביל ישנו גם צוות בראשות הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים רונית קן - הבודק כחלק מוועדת גרמן את המבנה התאגידי של בתי החולים הממשלתיים.

 

השבוע אמר מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, בדיון בכנסת, כי ישנם בתי חולים נוספים המצויים בקשיים, בהם בתי החולים בנצרת.

 

הפגנה של עובדי הדסה, בשבוע שחלף הפגנה של עובדי הדסה, בשבוע שחלף צילום: עטא עוויסאת

 

בשבוע שחלף אישר בית המשפט את בקשת הנהלת הדסה ומשרד האוצר והורה על הקפאת הליכים נגד בית החולים, שגירעונו הגיע ל-1.3 מיליארד שקל.

 

לדברי השופט מינץ, בדיון שנערך בפניו נלמד שחלק ממימון הפעילות הגרעונית של הדסה נעשה בדרכים לא דרכים: הדסה לא העביר כספי ניכויים למס הכנסה בגין כספים שנוכו בפועל ממשכורות עובדיה בסכום עתק לדבריו של 70 מיליון שקל; במשך תקופה ממושכת הוא גם לא העביר את כל ההפרשות משכר העובדים לקרנסות הפנסיה, נטל מקרנות המחקר לשם תשלום פעילותה השוטפת וקיבל מקדמות רבות על תשלום מקופות החולים.

 

 

הקפאת ההליכים מעוררת שאלות על תפקודו של הבעלים, ארגון נשות הדסה, במהלך השנים שעברו עד שנודע באמצע 2012 על המצב הפיננסי הקשה של בית החולים הגדול בבירה. כפי שחשף השבוע "כלכליסט", רק באמצע השנה גילה הדירקטוריון על החוב העמוק, בסך שעמד אז על מעל ל-800 מיליון שקל, בו מצוי בית החולים.

 

כמו כן הופנתה בשבוע חלף ביקורת רבה לעבר שלמה מור יוסף, ששימש מנכ"ל הדסה - בין השאר על רקע הסכם הפרישה שלו, הכולל תשלום של כ-75 אלף שקל בחודש עד גיל 67. בעניין זה אמרה ל"כלכליסט" אודרי שמרון, נציגת נשות הדסה כי "הסכם הפרישה נעשה שלא על דעתנו".

 

אתמול בערב נפגשה הנהלת הדסה עם נציגי הרופאים - שעובדים במתכונת שבת מאז השבוע שעבר, לאחר שקיבלו רק מחצית ממשכורת חודש ינואר. בתום הפגישה סוכם כי אם ביום ראשון תמלא הנהלת הדסה אחרי דרישות הרופאים, הם ישקלו לסיים את העבודה במתכונת שבת.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x