$
בארץ

אושרה הקפאת ההליכים לבי"ח הדסה: "מה שהיה לא יהיה עוד"

שופט ביהמ"ש המחוזי דוד מינץ מינה את עו"ד ליפא מאיר ועו"ד אשר אקסלרוד כנאמנים. השופט מתח ביקורת על הדסה ש"מימנה את פעילותה השוטפת באמצעות תחבולות ואלתורים" ובהם שימוש בכספים שאמורים היו להיות הפרשות עובדים למס הכנסה ולקרנות הפנסיה שלהם

ענת רואה 11:0411.02.14

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה על צו הקפאת הליכים למשך 90 יום נגד בית החולים הדסה: בהחלטה שניתנה לפני זמן קצר הורה השופט דוד מינץ על מינויים של עו"ד ליפא מאיר וכן של עו"ד אשר אקסלרוד כנאמנים. אקסלרוד הוא יו"ר מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. השופט קבע כי הוא מעניק לשני הפרקליטים "את כל הסמכויות הדרושות ביחד עם המנכ"ל והנהלת הדסה לצורך גיבושם של תוכנית הבראה והסדר נושים". עם זאת נכתב כי לנאמנים לא יוקנו סמכויות לנהל את בית החולים, אלא הסמכויות הללו יישארו בידי המנכ"ל והנהלתה הנוכחית של הדסה.

עו"ד אקסלרוד אמור להודיע לבית המשפט בשעות הקרובות אם הוא מסכים לקבל על עצמו את התפקיד. בתוך 5 ימים מהיום ידווחו הנאמנים לבית המשפט מהי ההגנה ההולמת שהם מציעים לנושים המובטחים וכן יודיעו לאלתר כיצד בכוונתם להבטיח את הכיסוי הביטוחי של האחריות המקצועית של עובדי בית החולים וכיצד בדעתם לדאוג להמשיך הכיסוי של ביטוחי הסיכון של העובדים המובטחים בקופות הפנסיה.

 

בית חולים הדסה בית חולים הדסה צילום: אוהד צויגנברג

 

הדיון בבקשת הדסה להקפאת הליכים התקיים אתמול. שני בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים מעסיקים כ-6,000 עובדים והיא המעבידה הרביעית בגודלה באזור ירושלים שנקלעה לחובות עתק של 1.3 מיליארד שקל.

 

בהחלטתו כתב השופט מינץ כי בית המשפט של פירוק הוא בית המשפט הראוי ביותר לדון בעניינים שנוצרו, והוא זה שרואה את כל התמונה: סיבת קריסתה הכלכלית של החברה, מצבת חובותיה, הליכי משפט התלויים ועומדים נגדה, אינטרסים של כלל הנושים וכו'. לפיכך קבע השופט כי ההליך צריך להתברר במסגרת תיק הקפאת ההליכים ולא בבית הדין לעבודה כפי שטענה ההסתדרות הרפואית בישראל המייצגת את רופאי הדסה. האחרונה התנגדה הן למתן הקפאת הליכים והן למינויו של ליפא מאיר וטענה כי יממה קודם לכן היא פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בטענה לפעולות בלתי חוקיות מצד הדסה והגשת בקשה להקפאת הליכים הינה מחטף.

 

לדברי השופט מינץ, בדיון בפניו נלמד שחלק ממימון הפעילות הגרעונית של הדסה נעשה בדרכים לא דרכים: הדסה לא העבירה כספי ניכויים למס הכנסה בגין כספים שנוכו בפועל ממשכורות עובדיה בסכום עתק לדבריו של 70 מיליון שקל, במשך תקופה ממושכת היא גם לא העבירה את כל ההפרשות משכר העובדים לקרנסות הפנסיה, היא נטלה מקרנות המחקר לשם תשלום פעילותה השוטפת וקיבלה מקדמות רבות על תשלום מקופות החולים.

 

מימין עו"ד אשר אקסלרוד ועו"ד ליפא מאיר מימין עו"ד אשר אקסלרוד ועו"ד ליפא מאיר צילום: נמרוד גליקמן, גיא אסיאג

 

לכן, כותב השופט, "על כל ההבנה לאינטרסים של העובדים ולמצוקתם, הותרת המצב על כנו אינה מתקבלת על הדעת". לדברי השופט, גם הטענה כי חלק מהאשם רובץ לפתחה של המדינה, לא זו בלבד שאינה יכולה לעמוד מפאת היות הדסה חברה פרטית, אלא משמעותה המעשית היא הטלת מעמסה כלכלית של הבראת הדסה על כתפי הציבור כולו "לכך לא קיימת הצדקה", כתב.

 

השופט מינץ כתב כי הדרך של הקפאת הליכים מתאימה במיוחד למקרה זה, בו אין ספק שהדסה ראויה להבראה מבחינות רבות ובהן האינטרס הציבורי, מספר העובדים והתועלת הצפויה מהליך כזה לנושים. "הדסה זקוקה אפוא להבראה מיידית ויפה שעה אחת קודם", כתב השופט והוסיף כי החלופות להקפאה גרועות ממנה בהרבה. "טועה מי שחושב שמה שהיה עד כה הוא שיהיה. מה שהיה, לא יהיה עוד. לא ניתן להשלים עם מצב שבו פעילותה השוטפת של הדסה ממומנת באמצעות תחבולות ואלתורים".

 

באשר לכך שהנהלת הדסה תמשיך לנהל את בית החולים כתב השופט מינץ כי ניהול בית החולים תחת הנהלתו החדשה יהיו בו לסייע להדסה ולא יהיה בכך כדי לפגוע בנושיה שטענו כנגד זאת. "נדמה גם כי אין מחלוקת על כישוריו הניהוליים של המנהל החדש של המבקשת, ד"ר אביגדור קפלן, ומקצועיותו הרבה. בעברו כיהן כמנכ"ל קופת חולים כללית, ואין גם מחלוקת כי ידו לא היתה ביצירת החובות".

 

השופטת התייחס לעובדה שעו"ד ליפא מאיר, הנאמן המוצע, מייצג את שירותי בריאות כללית ולדברי השופט מהמפורט בבקשה ניתן ללמוד על התלות של הדסה בקופות החולים. לדברי השופט יש אמת בטענה כי ניהול המו"מ כמו גם המשך ניהול הדסה תעשה ע"י הנהלת הדסה בראשותו של ד"ר קפלן ללא מעורבות הנאמן, והוא הוסיף כי הכרותו של עו"ד מאיר על מערכת הבריאות אך תסייע במהלך ההבראה.

 

"ניתן להקהות את העוקץ מעל פני החשש של ניגוד עניינים בדבר זה במינוי נאמן נוסף, את עו"ד אשר אקסלרוד לצדו, עו"ד בעל מומחיות בייצוג תאגידים רווי עובדים בדומה למבקשת", כתב השופט וסיכם כי הוא סבור שמינוי שני נאמנים יתן מענה ליתר החששות של אלו הטוענים כנגד מינויו של עו"ד ליפא לבדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x