$
משפט

חשד: עמי סגל השתמש בכספי המשקיעים למימון החברות הפרטיות שבשליטתו

כך עולה מדו"ח מיוחד שהגיש רו"ח חיים סקאל, החוקר שמינה בית המשפט כדי שיברר מה עלה בגורלם של עשרות מיליוני שקלים שמשקיעי קרנות הנאמנות שבבעלות סגל אינם מצליחים להנזיל. סקאל חושד: באלפא פלטינום יודעים מאז פברואר שלא ניתן למשוך כספים מהקרנות

תומר גנון וזוהר שחר לוי 16:3103.12.13

רו"ח חיים סקאל, החוקר שמינה בית המשפט לבדוק מה עלה בגורלם של עשרות מיליוני השקלים שקיבל בעל השליטה בקבוצת פורום, עמי סגל, מלקוחותיו, חושד כי הכספים שימשו למימון החברות הפרטיות שבשליטת סגל. כך עולה מדו"ח מיוחד שהגיש היום סקאל לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב.

 

סקאל מונה על ידי בית המשפט לחקור מה עלה בגורל הכספים לבקשת עוה"ד אסף ברם ורועי סלוקי ממשרד ברם, סלוקי ושות', במסגרת תביעה בגובה 29 מיליון שקל שמנהל מול סגל איש העסקים שמואל מנדזיצקי, מבעלי השליטה לשעבר במחסני חשמל. זאת בגין כספים שהוא אינו מצליח לכאורה להנזיל מקרנות הנאמנות פורום חו"ל שבבעלות סגל. מדובר בקרנות שבהם מושקעים גם כ-150 לקוחות אלפא פלטינום ניהול השקעות, שהייתה עד לפני מספר שבועות בשליטתו של סגל, בהיקף של כ-12.5 מיליון שקל.

 

על פי הדו"ח שהגיש היום סקאל, על סמך מסמכים שונים שתפס וחקירתו של סגל במשרדו, החל משנת 2009 החלו שתי קרנות נאמנות שניהל סגל להשקיע כספים שקיבל מלקוחותיו בחברות פרטיות שבשליטתו. קרן FIE השקיעה 17.5 מיליון דולר באלפא אחזקות, ו-38 מיליון דולר בחברות תקשורת. קרן GFI השקיעה 18.8 מיליון דולר באלפא אחזקות, ו-18.7 מיליון דולר בחברות תקשורת.

 

עורך הדין רועי סלוקי עורך הדין רועי סלוקי

 

"בחקירתו של מר סגל", כותב סקאל, "הוא השיב שכל הכספים שהושקעו באלפא החזקות עברו לבית ההשקעות אלפא פלטינום ולאלפא קרנות נאמנות. סגל הוסיף כי הסכומים הללו רשומים בחברות בהלוואות נושאות ריבית לקרנות".

 

"דבריו של סגל אינם עומדים בקנה אחד עם הדו"חות הכספיים של אלפא החזקות", כותב סקאל לבית המשפט. "בדו"חות מופיע כי סך ההתחייבויות בחברה הוא כ-25 מיליון שקל - משמע פחות מחמישית מסך ההשקעה של הקרנות באלפא החזקות. גם זה בהנחה שכלל ההתחייבויות הינן לקרנות ואין התחייבויות נוספות. נתון זה מעלה סימן שאלה משמעותי לגבי נאותות הדיווחים ומעלה תהיות בדבר השאלות הנלוות לאן באמת עבר הכסף".

 

עמי סגל עמי סגל צילום: אוראל כהן

 

סקאל מוסיף כי "בעניין הסכומים שהושקעו בחברות התקשורת השונות, בהיקף של 56 מיליון דולר בתקופה של שלוש שנים, נדגיש כי מר סגל הוא בעל השליטה במספר חברות שבהן השקיעו הקרנות את הכספים, ובהן: זברה, קואנטום ופורום טלקום, פורום ארה"ב, פורום טכנוליג'יס ועוד". הוא מוסיף כי: "את הרוב המוחלט של המימון שהחברות קיבלו לפעילותן, הן קיבלו באופן ישיר או עקיף משתי הקרנות".

 

חשד: בבית ההשקעות ידעו מפברואר שהקרנות לא נזילות

 

חשד נוסף שעולה מחקירתו של סקאל, הוא כי בבית ההשקעות אלפא פלטינום ידעו כבר בחודש פברואר השנה כי ישנן בעיות נזילות וחוסר שקיפות בקרנות הנאמנות פורום, אולם עדיין המשיכו להזרים כספים לרכישת יחידות השתתפות בקרנות.

 

על פי הדו"ח, בחודש אוקטובר התכנסה ועדת ההשקעות והחליטה לתת פקודת מכירה לכל קרנות פורום. סקאל צירף לדו"ח שהכין פרוטוקול של ועדת ההשקעות של אלפא פלטינום מה-9.10.13, שבו אומרים החברים  כי יש "למכור בשל חוסר נזילות - הוראות מפברואר עדיין לא נכנסו וגם בשל חוסר שקיפות (לא יודעים במה משקיעות הקרנות)". בנוסף עולה מהפרוטוקול כי חברי הוועדה חששו כי חל עליהם איסור להמשיך להחזיק בקרנות אלה, משום שהן מוגדרות כקרנות גידור האסורות בהשקעה.

 

מאלפא פלטינום נמסר בתגובה: קרנות פורום נרכשו לאחר בדיקות מעמיקות והבנה כי מדובר בקרנות נאמנות סולידיות המשקיעות באג"חים ובמניות. כמו כן ניתנו לחברה חוות דעת משפטיות-מקצועיות כי אכן מדובר בקרנות נאמנות. כל מכירה של הקרנות עד חודש יוני בוצעה במלואה ללא בעיות. בחודש ספטמבר כאשר ראינו שהוראות קניה ומכירה אינן מתבצעות בשל בעיות סליקה, הוצאנו הוראה למכירה של כל הקרנות בתיקים.

 

מקבוצת פורום נמסר: "מבלי להתייחס לתוכן הדו"ח שטרם הגיע לידינו, הרי שאנחנו חוזרים על הודעותינו הקודמות כי כלל ההשקעות, לרבות בחברות קשורות, בוצעו בהתאם למסמכי הקרנות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x