$
בארץ

למרות התנגדות רשות ההגבלים: צמצום במספר ספקי שירותי הקרקע בנתב"ג

רשות שדות התעופה פרסמה היום את המכרז לצמצום הספקים משלושה לשניים. "כלכליסט" חשף כי רשות ההגבלים העסקיים התריעה כי המהלך יוביל לעליית מחיר כרטיסי הטיסה

תומר גנון 20:1006.06.13
רשות שדות התעופה (רש"ת) פרסמה היום (ה') מכרז לצמצום מספר ספקיות שירותי הקרקע בנתב"ג משלוש לשתיים. רש"ת ביצעה את המהלך על אף שרשות ההגבלים העסקיים התריעה כי הוא יפגע בתחרות ויוביל לעליית מחיר כרטיסי הטיסה. לרש"ת יש סמכות לפעול בניגוד לדעת רשות ההגבלים.

 

 

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" רשות ההגבלים שלחה לאחרונה מכתב התראה לרש"ת שבו הזהירה אותה מצמצום מספר ספקיות שירותי הקרקע בנתב"ג משלוש לשתיים. ברשות חוששים שהוצאתו של אחד המתחרים מהשוק, ובטח הקטן שבהם שנחשב למחולל התחרות, תחזק את כוחן של חברות שירותי הקרקע הנותרות מול חברות התעופה הזרות, ותוביל לייקור התעריפים שיגולגלו בהמשך לצרכן הסופי - רוכשי כרטיסי הטיסה.

 

 

נתב"ג. שלוש חברות מפעילות כיום את שירותי הקרקע נתב"ג. שלוש חברות מפעילות כיום את שירותי הקרקע צילום: שאול גולן

 

שירותי הקרקע בנתב"ג מופעלים כיום על ידי שלוש חברות ישראליות: Laufer עם נתח שוק של 52%; QAS עם נתח שוק של 31%; ו-Aero Handling עם נתח שוק של 17%. השירותים ניתנים לכ־160 חברות תעופה זרות הפעילות בשדה, מלבד אל על שמספקת את השירותים לעצמה. בין היתר הם כוללים צ'ק אין, עלייה למטוס, וכן פיקוח על כך שכלל השירותים הניתנים בשדה (ניקיון, העמסה, פריקת מזוודות וכו') יבוצעו בלוח הזמנים הקפדני של נתב"ג.

 

לאחרונה החליטה ועדת המכרזים העליונה של רש"ת לפרסם מכרז חדש למתן הרשאה למתן שירותי קרקע, שבו יצומצם מספר החברות משלוש לשתיים. ברש"ת טוענים כי אם לא יצומצם מספר הספקיות תיפגע איכות השירות. רש"ת מבססת את קביעתה על חוות דעת כלכלית שהוכנה על ידי חברת הייעוץ "פארטו" לפיה: "בשוק שבו צפויים לחצים כלכליים הולכים וגוברים מצד חברות התעופה, לא ניתן לקיים לאורך זמן שיווי משקל שבו פועלות חברות שירותי הקרקע לאספקת שירותים באיכות טובה, כאשר מלכתחילה רמת הרווחיות שלהן נמוכה מאוד, ורמת התחרותיות הגבוהה ביניהן מחייבת הורדת מחירים מעת לעת".

 

מרש"ת נמסר כי "רשות שדות התעופה פועלת על פי חוק וממשיכה את הליך המכרז". מרשות ההגבלים העסקיים לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x