שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דרוש: מדד נדל"ן אחיד

הגיע הזמן שגוף ממשלתי אחד יפרסם מדד נדל"ן שלפיו יפעל כל השוק

שי פאוזנר 17:1011.05.11

כמעט חצי שנה עברה מאז כתבתי פה דברים אודות הבעיה הקשה של מחסור בנתונים מסודרים בשוק הדיור ושום דבר לא השתנה.

 

בשיחה לילית ארוכה שניהלתי בדצמבר האחרון עם שר השיכון אריאל אטיאס, התלוננתי בשם העם היושב בציון על המצב העגום בו אחת לרבעון ולפעמים אחת לחודש, מוצאים קוני ומוכרי הדירות הפוטנציאליים בפרסומים הרשמיים של המדינה נתונים סותרים על רמות מחירי הדירות ברחבי הארץ.

 

"אתה צודק לחלוטין. מדובר במצב אבסורדי בו נתונים עוברים דרך מסננת בתסריט הטוב ביותר וברע, פשוט אינם קיימים", אמר אז השר. ובמשך הסתבר לי כי אטיאס עצמו יזם חודשים לפני כן פניה לשר האוצר יובל שטייניץ ובה הציע לו שר השיכון להקים במשרדו מאגר אחיד שבו יוצגו נתוני מחירי דירות אשר יאספו משלושת הגורמים הרלווטים של המדינה.

 

אטיאס, שמודע מן הסתם לכוח שיינתן בידי אלה שיחזיקו בנתונים הללו, העריך ששטייניץ לא יוותר בקלות על הבעלות על נתונים אלה, ומראש הציע נוסחה לפיה משרדו ירכז את הנתונים, אך האוצר יהיה זה שייצור את המדד בעצמו.

 

הגיעה השעה שגוף ממשלתי אחד יקבל את כל הנתונים שאוספים גופים שונים של ממשלת ישראל וייצר מדד נדל"ן אחיד, אחד שלפיו יפעל כל השוק.

 

שהרי, אם אתם מתכננים לקנות או למכור דירה, ומבקשים לדעת מה קרה למחיר הנכס לאורך זמן, כדאי שתדעו את מצבכם.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציעה לכם נתוני סקר ארעי של דירות יד שנייה שלא ברור באילו ישובים בדיוק הם נאספו כי בחלק מהמקרים מדובר בנתונים על פי מחוז.

 

הנתונים שמפרסם השמאי הממשלתי כוללים פרטים על מחירי דירות ארבעה חדרים בלבד במספר קטן מאוד של 14 ישובים.

 

האוצר שמפרסם מידי פעם נתונים חלקיים על פי תפיסתו שלא תמיד מוסברת בדוחות "אורות אדומים" החודשיים, מתבסס על נתוני רשות המסים של מכירת דירות חדשות בלבד.

 

בשנה שעברה נפתח סוף סוף מאגר הנתונים המאוד חלקי ומאוד לא מדוייק של מחירי דירות יד שנייה של רשות המסים לציבור הרחב. אבל מסתבר שגם הוא לא ממש כלי שאפשר לסמוך עליו ­- הבוקר הסתבר שאפילו השמאי הממשלתי עצמו חושב כך לאחר שהוא כתב בדו"ח החדש שלו כי מערכת המחשוב של רשות המסים כוללת מידע חלקי וכי יש בעיות ברמת מהימנות הנתונים לגבי חלק מנתוני הדירות.

 

מבולבלים? גם אנחנו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x