שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מבולבלים? גם אנחנו: לפי משרד האוצר מחירי הדירות החדשות ירדו במרץ ב-1%

זאת לאחר שהשמאי הממשלתי טען היום כי מחירי הדירות ממשיכים לעלות. אלא שלפי דו"ח משרד האוצר על ענף הנדל"ן, מתחילת 2011 יש ירידות במחירי דירות חדשות, כשהחדות ביותר נרשמו באזור השרון

דותן לוי 13:4611.05.11

ביום שבו מציג משרד המשפטים באמצעות השמאי הממשלתי עלייה במחירי הדירות בישראל, מפרסמים במשרד האוצר את דו"ח 'אורות אדומים' המציג את מצב המשק ולפיו דווקא חלה ירידה במחירי הדירות. עם זאת, לא בהכרח מדובר בנתונים סותרים מאחר שבאוצר מתעקשים להציג רק את נתוני הדירות החדשות,

בעוד ששוק הדירות מיד שנייה מהווה 80% מהעסקאות המבוצעות במשק ודוח השמאי הממשלתי כולל גם אותו.

  

לפי הדו"ח של האוצר, במהלך חודש מרץ מחירי הדירות החדשות רשמו ירידה כלל ארצית של כ-1% לעומת החודש הקודם. בדומה לחודש שעבר, הירידות החדות ביותר במחירים נרשמו באזור השרון אך מנגד המגמה השלילית לא כללה את הערים חיפה ותל אביב בהם נמשכו עליות המחירים. נתונים אלה ממשיכים את המגמה השלילית שפרסם האוצר מאז תחילת 2011 לפיה במהלך ינואר נרשמה ירידה בשיעור של 4% (בהשוואה לדצמבר 2010) ובפברואר ירדו המחירים ב-0.6% נוספים (בהשוואה לינואר 2011).

  

מכירות גבוהות בירושלים

 

בבחינת היקף העסקאות בחודש מרץ, עולה כי חלה עלייה של כ-7% במספר העסקאות בהשוואה לחודש הקודם, אולם בהשוואה לחודש מרץ 2010 מדובר בירידה של כ-4%. בפילוח גיאוגרפי בולטת רמת מכירות גבוהה באזור ירושלים ובאזור רחובות, בעיקר בפלח השוק של דירות חדשות. מנגד, נרשמה ירידה משמעותית ברכישת דירות חדשות באזור תל אביב ויתר ערי המרכז וכן באר שבע.

  

היקף המשקיעים שהדאיג את ראשי המשק ובמסגרת פעילותם לעצירת עליית מחירי הדירות בוצעו כמה פעולות לבלימתו, הוסיף לרדת לשיעור של כ-22% - הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של שנת 2003. סך הדירות שנרכשו על ידי משקיעים בחודש מרץ היה נמוך בכ-12% בהשוואה לחודש פברואר, זאת בהמשך לירידה של 31% בחודשים ינואר-פברואר לעומת דצמבר 2010. במקביל, נמשך הגידול במשקל המשקיעים מבין מוכרי דירות יד שניה. במיוחד בולטת התחזקות מגמה זו באזור באר שבע. סך הדירות שמכרו משקיעים באזור זה בחודש מרץ 2011 היה גבוה בכ-50% בהשוואה למכירות משקיעים בתקופה המקבילה אשתקד, כפליים משיעור הגידול ברמה הארצית.

  

עוד אומרים באוצר, כי בחודש האחרון נמשך הגידול במכירת קרקעות פרטיות. ההערכה היא כי הרקע לכך הוא ההנחה במס שבח. הגידול בולט במיוחד באזור השפלה: סך שווי הקרקעות שמכרו פרטיים מאז תחילת השנה באזור זה היה גבוה בכ-50% משווי המכירות באזור בשנת 2010 כולה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x