משפט

סוף פסוק: העליון דחה את בקשת בניזרי לדיון נוסף

השר לשעבר טען כי בית המשפט החמיר בעונשו. לפני כחודש קיבל בית המשפט את ערעור המדינה וגזר עליו עונש של 4 שנות מאסר בפועל

איתי הר אור 13:4626.07.09
בית המשפט העליון דחה לפני זמן קצר את בקשתו של השר לשעבר שלמה בניזרי לקיים בעניינו דיון נוסף. בניזרי עתר לבית המשפט העליון וטען כי בפסק הדין של בית המשפט העליון, שהחמיר באופן ניכר בעונשו, "נפל דבר" ונקבעה בו מדיניות ענישה חדשה ומחמירה בנוגע לעבירות של שחיתות בה נגועים
אישי ממשל. מדיניות זו, כך טען בניזרי, נוקטת בגישה "תעריפית" השוללת התחשבות בשיקולים המטים את הכף לכיוון ההקלה.

 

בניזרי עתר בבקשה לקיים דיון נוסף בעניינו לאחר שלפני כחודש קיבל בית המשפט העליון את ערעור המדינה וקבע כי העונש שהוטל עליו בבית המשפט המחוזי – 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל, וכן מאסר על תנאי וקנס – אינו הולם את חומרת המעשים ואת נסיבות המקרה. בית המשפט העליון החמיר בעונשו של המבקש והעמידו על ארבע שנות מאסר לריצוי בפועל, ואילו בניזרי טען כי יש בכך הלכה חדשה שמצדיקה קיום דיון נוסף.

 

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט ריבלין, קבע בהחלטתו: "בחנתי את טענות המבקש ולא מצאתי עילה להורות על קיום דיון נוסף בשאלת מידת העונש. באי-כוחו של המבקש עשו ככל יכולתם לשוות לבקשה נופך של דיון בהלכה חדשה בעלת השלכות מרחיקות לכת על תפיסת הענישה במערכת המשפט בישראל. אולם נראה כי הטענות בבקשה מרחיקות לכת יותר מן ההלכה עצמה".

 

עוד קבע השופט ריבלין כי "אין כל ספק שבית המשפט העליון היה ער למכלול השיקולים שהובאו לפניו, הנוגעים לגזר-הדין, לרבות הנסיבות האישיות והמחיר הכרוך בהרשעה ובענישה מבחינתו של המבקש עצמו ומבחינת בני משפחתו. אין יסוד לסברה כי בית המשפט העליון עצם במקרה זה את עיניו והתעלם מנסיבות רלבנטיות לקביעת שיעור העונש".

 

בתחילת אפריל 2008 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את בניזרי בקבלת שוחד מהקבלן משה סלע, שעסק בהבאת עובדים זרים. בניזרי הורשע גם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט. המחוזי גזר על בניזרי 18 חודשי מאסר בפועל. בניזרי ערער על הרשעתו, ואילו הפרקליטות ערערה על קולת העונש. בית המשפט העליון דחה את ערעורו של בניזרי, קיבל את ערעור המדינה והחמיר בעונשו של השר לשעבר. היום, כאמור, דחה בית המשפט העליון את בקשתו לקיום דיון נוסף.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x