סגור

רשות התחרות: יבואנית מקיטה הכתיבה מחירים למפיצים; תקנס בכ-7 מיליון שקל

לטענת הרשות ארגנטולס, יבואנית מותג כלי העבודה היפני הנמכר בישראל, יצרה הסדרים כובלים אסורים כשהנחתה את המפיצים לגבי המחיר הסופי לצרכן, וכן הורתה להם לא לפרסם את המוצרים באתר זאפ כדי למנוע השוואת מחירים. 3 נושאי משרה יקנסו, בכפוף לשימוע, בסכומים של בין 360-450 אלף שקל

רשות התחרות החליטה להטיל קנס מנהלי של כ-7 מיליון שקל על ארגנטולס - היבואנית הבלעדית של מותג כלי העבודה היפני מקיטה (Makita) - בגין הכתבת מחירים למפיצים.
על שלושה נושאי משרה בחברה יוטלו קנסות אישיים של בין 360-450 אלף שקל. הקנסות כפופים לשימוע. זאת הפעם הראשונה בישראל שמוטלים קנס מנהליים על הכתבת מחיר.
על פי הרשות, ארגנטולס הייתה מעורבת במהלך 2017-2018 בשני הסדרים כובלים. הראשון, ניסיון להכתיב למפיצים מה יהיה המחיר הסופי לצרכן, והשני, סיכום עם המפיצים שלא יפרסמו את המוצרים באתר השוואת המחירים זאפ על מנת למנוע תחרות על המחיר. מבדיקת הרשות עלה שבזמן השימוש בזאפ, מחיר מוצרי מקיטה ירד.

2 צפייה בגלריה
שרדי קבוצת ארגנטולס בית שאול
שרדי קבוצת ארגנטולס בית שאול
משרדי חברת ארגנטולס, בית שאול
(צילום: דנה קופל)

ההליכים נגד ארגנטולס, הספקית הגדולה בישראל של כלי עבודה חשמליים וציוד בנייה, החלו בסוף 2018 כחקירה פלילית בחשד להסדר כובלים. עם פתיחת החקירה הגלויה פשטו חוקרי הרשות על משרדי החברה בראשון לציון, ועיכבו לחקירה את שני המנכ"לים המשותפים בחברה, יעקב לביא וינון שרז. הם נחקרו באזהרה במשרדי הרשות, ושוחררו לבתיהם. בהמשך הועברה החקירה הפלילית למסלול מנהלי, והרשות החליטה כאמור לסגור את התיקים נגד החשודים לביא ושרז ולהטיל קנסות מנהליים.
תחרות מועטה בתחום
מהבדיקה שערכה הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, עלה כי מותג מקיטה הוא המותג החזק ביותר בעל נתח שוק גדול בתחום כלי העבודה החשמליים המקצועיים וכי בתחום זה קיימת תחרות מועטה.

2 צפייה בגלריה
מיכל הלפרין הממונה על התחרות 10.11.20
מיכל הלפרין הממונה על התחרות 10.11.20
מיכל הלפרין, הממונה על התחרות
(צילום: אלכס קולומויסקי)

בנוסף העלתה בדיקת הרשות, כי הייבוא המקביל של מוצרי מקיטה לישראל הוא מועט, בין היתר על רקע פעולות שנקטה ארגנטולס על מנת לחסום יבוא מקביל של מוצרים אלה. על פי הערכות, נתח השוק של ארגנטולס נושק ל־50% ואף למעלה מכך, כאשר מותג כלי העבודה השני אחרי Makita שנמכר בישראל, בפער גדול, הוא bosch הגרמני.