$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

שמה את ה-X במרכז: האסטרטגיה החדשה של גוגל

מעבדות החדשנות גוגל X הן כבר לא תחביב או מחלקה צדדית, כי אם עיקר העיסוק בענקית האינטרנט - ואולי גם המהפכה שתשנה את חיי כולנו

הראל עילם 16:4712.12.13

את השם גוגל X, המעבדות הסודיות של ענקית החיפוש שעוסקות במחקר עתידני ופרוע, שמענו לראשונה ב-2010 - לאחר שגוגל החלה לחשוף פרטים ראשונים על המכוניות ללא נהג המפותחות בלב החברה. בהמשך החלו לצוץ פרטים נוספים - שהמעבדות ממוקמות במקום סודי בקליפורניה; שהן מעסיקות עשרות מדענים בכירים אשר יכולים לעסוק בכל נושא המעניין אותם; ושהחברה עובדת על פיתוחים עתידניים כגון מעלית חלל, מחשב המסוגל לחקות את פעולת המוח האנושי, כריה באסטרואידים ועוד.

 לכל אלה נוספו לאחרונה האסדות המסתוריות שגוגל בונה בסן פרנסיסקו ובמיין, וצפויות להציג את המוצרים שפותחו במעבדות.

 

גוגל Loon, הכדור הפורח של גוגל X שמביא חיבור רשת לכל מקום גוגל Loon, הכדור הפורח של גוגל X שמביא חיבור רשת לכל מקום

 

מבחינת רוב הציבור, נראה שגוגל X הוא תחביב ולא יותר - כלי ליצירת תדמית צעירה ודינמית, אבל בהחלט לא מיזם שיש לקחת ברצינות. ההשקה הקרובה של משקפי גוגל גלאס, המוצר המסחרי הראשון מבית המעבדות, לא נתפסת כשינוי מהותי באופי החברה.

 

אבל אם בוחנים מקרוב את הצעדים שגוגל עשתה השנה, נראה שעבור אחת מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם, גוגל X הוא כבר לא תחביב או מחלקה צדדית - הוא עיקר העיסוק. אחרי שהשתלטה על תחום החיפוש ושירותי הענן, גוגל מכוונת למקום אחר לחלוטין - היא רוצה להיות מלכת החדשנות, להמציא את עצמה כמובילה בעולם בתחום הטכנולוגיה, בדומה למה ש-IBM עשתה בשנות השבעים והשמונים, כאשר החלה לשכור מדענים מובילים, כולל כמה זוכי פרס נובל. ליבמ יש היום מאגר הפטנטים הגדול בעולם ומחלקת קניין רוחני המייצרת מיליארדי דולרים בשנה. גוגל רוצה להיות שם, ותהליך הארגון מחדש שלה הוא אגרסיבי.

 

רובוט אנושי שמפתחת אחת החברות שגוגל X רכשה רובוט אנושי שמפתחת אחת החברות שגוגל X רכשה

 

סרגיי ברין, אחד משני מייסדי גוגל, הוא כעת המנהל של גוגל X. מתחתיו נמצא אנדי רובין, הממציא של מערכת ההפעלה אנדרואיד ואחד האנשים הבכירים בחברה. זוהי הצהרת כוונות ברורה. רובין הוא הממציא של המוצר המצליח ביותר של גוגל אי פעם (מלבד מנוע החיפוש כמובן). ברין הוא, לדעת רבים, המוח האמיתי מאחורי גוגל, ומי שאחראי לתפיסת העולם של החברה בנוגע לחופש המידע וקוד פתוח.

 

רובין הוא האחראי על מחלקת פיתוח הרובוטיקה בגוגל X, אבל הוא לא לבד. תחת המטרייה של גוגל X ניתן למצוא גם את ריי קורצווייל, העתידן המפורסם שעובד על פיתוח אינטיליגנציה מלאכותית אנושית עבור גוגל; וכן וינט סרף, אחד מאבות האינטרנט.

 

גוגל תמיד רכשה חברות בסיטונאות ובקצב מסחרר, אבל השנה לראשונה היא החלה לרכוש חברות עבור גוגל X - מחברת מאקוני המייצרת תחנות רוח מעופפות, דרך DNNresearch שיכולה ליצור רשת ניורולוגית וירטואלית, ועד לשבע חברות בתחום הרובוטיקה המייצרות חיישנים, מנועים ואלגוריתמיקה עבור רובוטים דמויי אדם. גם אם העסקה הגדולה והמפורסמת ביותר של גוגל השנה היתה רכישת ווייז, הנתח העיקרי מבין החברות שגוגל קנתה השנה נועד דווקא לגוגל X.

 

עד כה הצליחה גוגל להשתלט כמעט על כל שוק שכיוונה אליו, מלבד רשתות חברתיות. כיום היא המובילה בעולם בשירותי ענן משרדיים, בחיפוש, במדיה, בפרסום מקוון ובמובייל. והיא בהחלט מביאה את כל הכוח שלה, הן מבחינת אסטרטגיית הרכישות והן מבחינת כוח האדם, לתחום החדשנות. גם אם רק חלק קטן מהפרויקטים של גוגל X ייצא לפועל ולשוק בשנים הקרובות - הולך להיות כאן מאוד מעניין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x