חדשות טכנולוגיה

בחירות 2020

מסר בערבית לליכודניקים מ"שרה נתניהו": המנהיג שלך מעורר שנאה

הודעה שנשלחה הבוקר לתומכי ליכוד ולבוחרים נוספים, לכאורה ממספר ששייך לשרה נתניהו, תקפה את ראש הממשלה: "הוא מוכר את ביטחונך". במקביל, שוב קיבלו תומכי ליכוד הודעות SMS משתלטות שמשבשות את הפעולה השוטפת של הסמארטפון, ובהן מסרי תמיכה במפלגה

עומר כביר 11:5202.03.20

גורם אלמוני ממשיך לנסות ולהתל בתומכי ליכוד ובוחרים אחרים באמצעות הודעות SMS מזויפות. הודעה בערבית שנשלחה היום (ב'), לכאורה ממספר ששייך לשרה נתניהו, תקפה את ראש הממשלה. "הוא מוכר את ביטחונך", נכתב בה. במקביל, שוב קיבלו תומכי ליכוד הודעות SMS משתלטות, שמשבשות את הפעולה השוטפת של הסמארטפון, ובהן מסרי תמיכה במפלגה.

 

 

הודעה מזויפת בערבית שנשלחה ממספר שלכאורה שייך לשרה נתניהו הודעה מזויפת בערבית שנשלחה ממספר שלכאורה שייך לשרה נתניהו

 

לפני כשבוע וחצי קיבלו מאות אלפי תומכי ליכוד לקבל הודעות חשודות ממספר טלפון שראש הממשלה, בנימין נתניהו, קידם כמה ימים קודם לכן בטוויטר. הראשונות קראו להם להסיר את אפליקציית דרבון הבוחרים אלקטור ממכשיריהם. הודעות שנשלחו לאחר מכן הכריזו, בין השאר, שכל התמונות מהמכשיר של המשתמש גובו לענן, ושהם יחוייבו בתשלום של 180 שקל בחודש. ההודעות לא נשלחו על ידי קמפיין הליכוד, אלא על ידי טרול אלמוני שזייף את המספר ממנו הן נשלחו (מהלך פשוט שניתן לבצע באמצעות כל מערכת להפצת SMS).

 

עתירה שהוגשה בנושא לוועדת הבחירות המרכזית חשפה שההודעות המזויפות נשלחו באמצעות מערכת שליחת ה-SMS של ספקית הסלולר טלזר, שסירבה לחשוף את זהות השולח. ועדת הבחירות קיבלה את העתירה וחייבה את טלזר לחשוף את זהותו, אך רק לאחר הבחירות.

 

בעקבות הפסיקה הערכנו בכלכליסט שהטרול האנונימי ימשיך לנסות ולהונות פעילי ליכוד, ואכן - היום קיבלו פעילים במפלגה מסר בערבית. "זו הבעיה, שאתה לא יכול לקרוא את המסר הזה", נכתב שם. "המנהיג שלך מעורר שנאה ומוכר את ביטחונך כדי להעשיר את עצמו. היום אתה יכולים לשנות זאת". ה-SMS נשלח ממספר שלפי המידע שדלף מאפליקציית אלקטור שייך לשרה נתניהו, וכן מהמספר שקידם ראש הממשלה בטוויטר ושממנו נשלחו ההודעות הקודמות.

 

ככל הנראה, ההודעה לא נשלחה על ידי איש מבני הזוג נתניהו אלא על ידי גורם שהשתמש ביכולת של מערכות שליחת SMS לזייף את המספר ממנו נשלחה ההודעה. במקרה של המספר של שרה נתניהו, שולח ההודעה ניצל את דליפת המידע הגדולה מאפליקציית אלקטור, שבה נחשף גם מספר זה, על מנת לנהל מתקפה נגד תומכי ראש הממשלה.

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "מדובר בפייק ניוז".

 

גם הבוקר - הודעות משתלטות

 

במקביל, תומכי ליכוד רבים שוב קיבלו הבוקר הודעת SMS משתלטת ובה מסרי תמיכה בקמפיין המפלגה. הודעות אלו נשלחו לראשונה ביום חמישי שעבר. בניגוד להודעות SMS רגילות, שעם קבלתן מוצגת התראת פוש בראש המכשיר שנעלמת אחרי מספר שניות וכוללת רק את תקציר ההודעה, במקרה זה שיבשה ההודעה אוטומטית את העבודה הרגילה של המכשיר, וגם אם המשתמש היה באמצע פעילות אחרת כמו שימוש באפליקציה או גלישה ברשת היא כיסתה את קדמת המסך והוצגה במלואה. המשתמש חייב ללחוץ על כפתור "סגור" או "Cancel" על מנת להסירה ולחזור לשימוש שוטף. מקבלי ההודעה חויבו למעשה לצפות בה ולהתייחס אליה, ולא יכלו להמשיך להשתמש במכשירם לפני שעשו זאת.

 

הודעה משתלטת שנשלחה הבוקר לפעילי הליכוד הודעה משתלטת שנשלחה הבוקר לפעילי הליכוד

 

ההודעה המשתלטת שקיבלו הבוקר פעילי ליכוד כללה מסר דומה לזה של ההודעה הקודמת: "ישראל כ"ץ. כיו"ר מטה הבחירות אני פונה אליך לצאת להצביע ולהביא 1 נוסף. 1+1=61. ביחד ננצח", נכתב בה.

 

דורון אופק, מהתנועה לזכויות דיגיטליות ומרצה לסייבר בהאקריו, מרכז ההכשרה למקצועות ההייטק, אמר שההודעה שנשלחה הפעם היא מסוג שמכונה class 0: "זו הודעה שמכסה את המסך, ולא רואים בה את השולח. ברגע שלוחצים עליה היא נעלמת. את ההודעה הזו מבצעים באמצעות גישה לממשק המכונה (API) של מערכות ה-SMS של חברות התקשורת. יש פרשנויות משפטיות שתופסות פעולה כזו כבעייתית, אבל זה עניין לעורכי דין. ברמה העקרונית זו פעולה פולשניות למדי, שכן היא לא מאפשרת פעולה, אפילו לא צילום מסך, עד ניטרול יזום של הההודעה על ידי המשתמש".

x